Mirena

1 skúsenosť

Mirena je plastová trubička v tvare T, ktorá sa zavádza do dutiny maternice. Je to vnútromaternicový hormonálny systém s účinnou látkou levonorgestrel. Má vysokú antikoncepčnú2 spoľahlivosť a je vhodná aj pre dojčiace ženy. Maximálna doba použitia je päť rokov, môže sa odstrániť aj skôr.

Mirenu vkladá do maternice lekár. Pred vkladom je nutné absolvovať interné vyšetrenie na zistenie pozície a veľkosti maternice. Je potrebné vylúčenie tehotenstva, vylúčenie pohlavných chorôb a infekcií. Ak žena trpí akútnym ochorením pečene, nádorom pečene či trpí precitlivenosťou na levonorgestrel alebo inú zložku Mireny, má rakovini krčka maternice alebo maternice, nie je možné Mirenu zaviesť.

Mirena môže byť zavedená v priebehu 7 dní od začiatku menštruácie. Po pôrode32 sa môže zaviesť až keď sa maternica zmenší do svojej pôvodnej veľkosti.

Video - ukážka vkladania Mireny - v angličtine

Súvisiace články

Viac o mirene na modrykonik.sk:

Použité zdroje

  1. http://www.netdoctor.co.uk/sex-and-relationships/medicines/mirena.html
  2. https://web.archive.org/web/20160531113238/http://www.antikoncepcia-hormonalna.sk/mirena.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s mirenou

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť s mirenou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ewik333
9. okt 2013

Mirena

Som rada, že sa môžem podeliť so svojou skúsenosťou. Ja som si Mirenu dala zaviesť asi pol roka po pôrode. Ešte som kojila. Nemohla som užívať tabletky, lebo som nemala dobré výsledky pečeňových testov. Ale na druhej strane som vedela, že druhé dieťatko tak rýchlo nechceme mať. Potrebovali sme s manželom dokončiť výšku :D

Doktorka mi ponúkla túto možnosť, vtedy mi vysvetlila, že objem hormónov vyplavených do organizmu za mesiac sa rovná objemu hormónov v dvoch tabletkách hormonálnej antikocepcie.

Zdalo sa mi to ako najlepšia možnosť. A naozaj aj tak bolo. Žiadne branie tabletiek na čas a následné rozmýšľanie, či som tú tabletku užila alebo nie. Nebolo mi zle ako, keď som brala antikoncepciu, ktorá mi tak zaťažila žalúdok, že mi bolo naozaj až na zvracanie. Bola som chránená a všetko okolo toho som mohla pustiť z hlavy. Menštruácia sa mi vytratila, čo mne vyhovovalo, keďže som bola v tehotenstve anemická, žiadne bolesti pri menzese som nepociťovala. Proste super.

Po štyroch rokoch som si ju dala vytiahnuť. Teraz sa snažíme o bábätko. Snažiť sme sa mohli začať ihneď. A keď sa nám podarí druhé bábätko určite si ju dám zaviesť znova. Bola som fakt spokojná.
0 poďakovaní