Otehotnenie počas menštruácie

Aj keď ste najplodnejšia najmä v čase plodných dní, tj. 10.-17. deň menštruačného cyklu a počas ovulácie, čo je 13.-16. deň menštruačného cyklu, otehotnieť môžete aj počas menštruácie.

Otehotnenie počas menštruácie

Dodržujte hygienu

Sexu počas menštruácie sa samozrejme nemusíte vyvarovávať. Myslite pri tom len na zvýšenú potrebu hygieny, pretože počas krvácania vašea vagína stráca samočistiacu schopnosť. Ak si neželáte otehotnieť, myslite tiež na vhodný spôsob, ako sa chrániť a nespoliehajte sa na to, že v období menštruácie nemôžete otehotnieť.

Milovanie uľavuje od menštruačných bolestí

Milovanie pri menštruácii môže byť prínosné aj keď počas nej trpíte bolesťami alebo kŕčmi. Mužské spermie obsahujú látky, ktoré kŕče a bolesť môžu tíšiť. Rovnako tak sťahy počas sexu môžu zmierniť krvácanie a prispieť k tomu, že menštruácia bude mať hladší a rýchlejší priebeh. Je tiež možné, že sex počas menštruácie pre vás bude príjemnejší než obvykle, pretože citlivosť intímnych partií je počas menštruácie veľmi zvýšená, a aj hormóny vyplavované počas menštruácie celkovo zvyšujú libido.

Na vine môže byť nepravidelný menštruačný cyklus

Pravdepodobnosť otehotnenia pri menštruácii je síce nízka, ale určité percento pravdepodobnosti vzniku gravidity predsa len existuje a môže tak dôjsť k neplánovanému tehotenstvu. Obzvlášť, ak máte nepravidelný menštruačný cyklus, pamätajte na to, že aj vaša ovulácia neprichádza v rovnakom čase. Doba, počas ktorej máte plodné dni, je potom oveľa dlhšia a môže sa aj kryť s dňami, kedy vám menštruácia končí. To platí najmä u žien, ktoré majú cyklus kratší, napríklad len 25 dní. Niekedy môže dôjsť k uvoľneniu vajíčka veľmi skoro, napríklad aj len niekoľko dní po skončení predchádzajúceho krvácania. Pokiaľ teda budete mať pohlavný styk na konci menštruácie, spermie, ktoré v pohlavnom systéme ženy prežívajú až 5 dní, si tu na nové vajíčko môžu počkať.

Ak sa teda nevyhýbate pohlavnému životu ani počas menštruácie, nespoliehajte sa s partnerom na to, že ste v tomto období stopercentne chránení. Ani menštruačné krvácanie nemusí zabrániť prieniku spermií a možnému oplodneniu vajíčka, o ktorom netušíte, že je už pripravené.

Existujú aj určité prípady, keď sa párom nedarilo otehotnieť a podarilo sa práve až v období menštruácie. Nie každá žena totiž ovuluje cca uprostred menštruačného cyklu a ako je všeobecne známe, príroda je mocná čarodejnica.

Nezabudnite sa chrániť aj počas menštruácie

Ak pravidelne užívate antikoncepciu, nemusíte sa báť otehotnenia ani pri menštruácii. Keď tabletky na týždeň vysadíte, aby prebehla menštruácia, antikoncepcia vás chráni aj v tomto období. Podmienkou je ale samozrejme to, že ste antikoncepciu užívali správne a nové balenie začnete užívať včas. Účinky antikoncepcie by mohli narušiť napríklad zažívacie ťažkosti, pri ktorých by bola pilulka vylúčená z vášho tela skôr, než začala pôsobiť. Pre váš pokoj si radšej preštudujte príbalový leták vašej antikoncepcie, kde je napísané, s akými liekmi by sa nemala užívať a ktoré by tak mohli narušiť účinky.

Ak antikoncepciu neužívate a otehotnieť ešte/už nechcete, aj počas sexu pri menštruácii sa radšej chráňte pomocou kondómu. Kondóm má okrem zabránenia počatia aj iné účinky. Počas menštruácie sú na sliznici maternice otvorené ranky, do ktorých by mohla preniknúť infekcia.

Zaujímajte sa o svoju ovuláciu

Ak vás zaujíma, kedy u vás k ovulácii dochádza, zamerajte sa na sledovanie svojho cyklu. Ovuláciu sprevádza hustý, bielkovitý výtok. V tomto období máte tiež najväčšiu chuť na milovanie a môžete cítiť aj bolesť v podbrušku, ktorá môže ovuláciu sprevádzať. Ovuláciu si môžete overiť tiež ovulačnom testom1, ktorý kúpite v lekárni alebo drogérii. Pravidelným pozorovaním cyklu sa tak o svojej ovulácii môžete dozvedieť viac a túto znalosť využiť podľa svojich potrieb - buď v tomto období používať antikoncepčné prostriedky alebo sa naopak milovať- záleží, či je pre vás tehotenstvo žiadané alebo nie.

Video (CZ): Ovulácia a počatie - 3D animácia z knihy Moje tehotenstvo krok za krokom

Súvisiace články

Viac o otehotnení počas menštruácie na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.forexample.cz/9-veci-ktere-nevite-o-sve-menstruaci/
  2. http://www.ovulacni-testy.cz/ovulacni-dny/
  3. https://web.archive.org/web/20180802034109/http://www.menstruace.u13.cz/otehotneni-pri-menstruaci/

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/cs/těhotenství-rozmnožování-měsíců-23889/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s otehotnením počas menštruácie

Máš skúsenosť s otehotnením počas menštruácie?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť