Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

7. týždeň tehotenstva

V 7. týždni tehotenstva sa, vďaka uzavretiu nervovej sústavy v 6. týždni plodu, veľmi rýchlo zväčšuje hlavová časť. K zväčšeniu hlavovej časti dochádza v tomto týždni (a tiež v ďalších nadväzujúcich) z dôvodu vývoja mozgovej kapacity, teda základných častí mozgu. Mozog sa v priebehu tohto týždňa rozdelí na tri časti: predný mozog, stredný mozog a zadný mozog.

Predný mozog sa ďalej delí na dve časti - medzimozog a koncový mozog. Vďaka tejto časti mozgu bude môcť dieťa logicky premýšľať, riešiť problémy a vytvárať si spomienky.

Zadný mozog je rozdelený na viac oddielov, a to predĺženú miechu a metencephalon. Ten sa ďalej delí na Varolov most a mozoček. Vďaka zadnému mozgu dieťa bude môcť dýchať, postará sa o srdcový tep a svalové pohyby. Stredný mozog sa ďalej nedelí.

Ďalej tiež dochádza k vytváraniu základov horných a dolných končatín a stavcov. Tieto základy teda ešte nevyzerajú ako jasné končatiny, môžu pripomínať len akési výčnelky, pádla. Horné končatiny sú vo vývoji oproti dolným končatinám o týždeň napred, rastú do dĺžky a tvarujú sa im zápästia. Stavcov sa tvorí okolo 42 - 44 párov, pričom po rozpadnutí niekoľkých z nich zostane zachovaných 34 stavcov, tj bežný počet stavcov ľudského jedinca.

7. týždeň tehotenstva - žĺtkový vačok

Zárodok má už tiež pupočnú šnúru (povrázok, žilu), ktorou prúdia veľmi dôležité pupočné cievy a vďaka ktorej dochádza k prúdeniu krvi z tela matky do tela plodu (dieťaťa). Táto okysličená krv je obohatená o živiny, ktoré plod po celú dobu tehotenstva potrebuje k správnemu vývoju. Lekár na ultrazvukovom vyšetrení môže vidieť bijúce srdiečko a veľkosť plodu odhadnúť v rozmedzí 4-10 mm.

Čo sa týka prežívania tehotenstva, stále môžu pretrvávať príznaky tehotenstva21 a na tvári sa žene môžu objaviť vyrážky, pupienky ako v puberte. Nejedná sa o nič iné ako prejav tehotenstva. Okrem príznakov tehotenstva nemusia byť na žene vidieť iné známky gravidity. Maternica sa síce zväčšuje, ale bruško nie.

Vyšetrenia v 7. týždni tehotenstva

Potvrdenie tehotenstva

 • hladina β-hCG (tzv. tehotenského hormónu) v krvi matky postupne narastá a pre tehotenstvo je pozitívna asi od 4.týždňa
 • ultrazvuková vaginálna sonda je schopná zachytiť tehotenstvo od asi 5. týždňa1 (akciu srdca však zachytí od asi 6. týždňa)
 • ultazvuková abdominálna sonda (cez brušnú dutinu) zobrazuje maternicu cez viacero vrstiev brušnej steny a preto stanovenie tehotenstva môže byť posunuté asi o týždeň neskôr
 • na potvrdenie tehotenstva je vhodné navštíviť gynekológa do 10. týždňa od poslednej menštruácie

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Od 6. týždňa sa vyšetrujú aj ozvy plodu. Súčasťou 1. tehotenskej poradne je aj odber krvi (resp. objednanie na odber) na laboratórne vyšetrenie krvi a stanovenie krvnej skupiny a Rh-faktoru.

7. týždeň tehotenstva v číslach

7. týždeň tehotenstva

 • 7. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
 • 5. týždeň od oplodnenia
 • približne 33 týždňov do pôrodu
 • lekár píše: 6 týždňov + 0 dní až 6 týždňov + 6 dní (skrátene 6tt + 0 až 6tt + 6)

7. týždeň tehotenstva po dňoch

7. týždeň tehotenstva po dňoch

Video (EN): Ultrazvukové vyšetrenie v 7. týždni tehotenstva

<< 6. týždeň tehotenstva / 8. týždeň tehotenstva >>

Viac o 7. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
 2. http://www.sestra.sk/Prenatálna_starostlivosť
 3. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
 4. http://is.muni.cz/th/75599/ff_m/DP_Prezivanie_rizikoveho_tehotenstva.txt
 5. http://cs.wikipedia.org/wiki/Centrální_nervová_soustava
 6. http://www.pampers.cz/cz_CZ/kalendář-těhotenství/7-těhotná-týdnů
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so 7. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť so 7. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť