7. týždeň tehotenstva

Tehotenstvo v 7. týždni ešte nie je navonok veľmi viditeľné, no vo vnútri tvojho tela sa neustále odohráva celé spektrum zmien. Bábätko rastie ako z vody a nohavice ti už pomaly začínajú byť čoraz tesnejšie. Pravdepodobne ťa už trápia tehotenské nevoľnosti a tvoj vnútorný pokoj dokáže narušiť aj úplná banalita… Napríklad aj reklama na prací prášok. 🙂 Poď s nami zistiť, akým jedlám by si sa mala vyhnúť, kedy tehotenstvo oznámiť v práci alebo aké vyšetrenia na teba čakajú.

7. týždeň tehotenstva

V 7. týždni tehotenstva nie je navonok nič vidieť

Čo sa deje v 7. týždni tehotenstva?

  • Tvoja maternica je teraz približne dvojnásobne veľká, ako bola pred otehotnením. Typické tehotenské bruško síce zatiaľ nemáš, ale pravdepodobne už niektoré z tvojich nohavíc či sukní nezapneš.
  • Krčok maternice je už chránený hlienovou zátkou, a ostatne to tak až do pôrodu, prípadne do okamihu, kedy sa čípok začne otvárať.
  • Ak netrpíš nevoľnosťami, je možné, že priberáš na váhe. Na začiatku tehotenstva ide väčšinou o váhový prírastok 0,5 – 1 kg za mesiac. Ak je to v tvojom prípade viac, no stále sa stravuješ zdravo, nemaj pre to vrásky. A rovnako sa netráp, ak si doteraz nepribrala ani gram. Každé telo je skrátka iné.

Ako sa vyvíja bábätko?

  • Hlavička bábätka je teraz takmer rovnako veľká ako jeho telíčko. Každou minútou sa v nej totiž tvorí asi 100 nových mozgových buniek.
  • Na hlavičke sú zreteľné tmavé bodky, z ktorých sa neskôr stanú oči, a takisto sa teraz formuje aj noštek. Viditeľné sú aj čeľuste – horná i dolná, a na stranách hlavičky sú jamky, z ktorých vzniknú uši.
  • Vo výstupkoch, ktoré má bábätko na oboch stranách tela, sa vytvárajú chrupavky, z ktorých neskôr vzniknú kosti rúk a nôh.
  • V oblasti chrbtice vzniká 42 až 44 stavcov. Neskôr sa však rozpadnú a zostane ich len 34.
  • Pupočná šnúra, prostredníctvom ktorej prúdia kyslík a živiny, je už úplne vyvinutá.
  • V brušnej dutine má bábätko malú pečeň, slepé črevo, pankreas a momentálne sa mu vyvíjajú aj obličky.
  • Srdiečko, ktoré je už úplne funkčné, sa stále zdokonaľuje.

Aké veľké je tvoje bábätko?
Na konci siedmeho týždňa tehotenstva (6tt + 6) je bábätko dlhé 6 až 8 mm, jeho hmotnosť je 0,75 g a lekár ho stále označuje ako embryo. Momentálne je veľké asi ako hrášok.


Tehotenská kalkulačka

Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.


Na čo sa v 7. týždni tehotenstva sústrediť?

1. Jedálniček a pitný režim

Dbaj o to, aby bol tvoj jedálniček vyvážený a bohatý na vitamíny i minerály. Určite sa vyhni stravovacím extrémom, ako sú prejedanie sa či diéty (ak ti špeciálnu diétu nenasadí tvoj lekár s ohľadom na tvoj zdravotný stav). Pokús sa každý deň prijať ovocie a zeleninu – dobrou voľbou sú jablká, slivky, hrušky, lesné ovocie. Ideálom je, ak pochádzajú od lokálnych pestovateľov.

Zo zeleniny sú vhodné zemiaky, papriky, uhorky a ďalšie druhy, znovu najlepšie, ak sú vypestované u nás. Avšak je to práve zelenina, ktorá v tehotenstve môže spôsobovať tráviace problémy, preto si vždy odsleduj, po ktorej zelenine sa ako cítiš. Neskôr tieto druhy môžeš na istý čas vyradiť.

O niečo opatrnejšia buď v prípade citrusov, orechov, rýb a morských plodov, pretože v tehotenstve sa zvyšuje riziko vzniku alergií. Neznamená to, že by si sa týmto pokrmom mala úplne vyhýbať, no úplne postačí, ak si ich dopraješ len občas ako spestrenie jedálnička. Špecifickými sú v tehotenstve aj jahody – pre ich vysoký obsah histamínu môžu spôsobovať vznik vyrážok alebo začervenanie pokožky. V tomto prípade však nejde o alergiu, ale podráždenie.


Tip: Ak ťa na začiatku tehotenstva trápia nevoľnosti, výdatné hlavné chody si rozdeľ do niekoľkých menších porcií a vždy maj pri sebe malú desiatu či maškrtu, ak by ťa prepadol akútny hlad. Malo by ísť o niečo s obsahom bielkovín a vlákniny.


Čo v tehotenstve nejesť?

Existujú potraviny, ktoré si treba v tehotenstve radšej odpustiť. Napríklad taký tatarák nie je práve najlepší nápad. 🙂 Vo všeobecnosti sa pre istotu vyhni potravinám, pri ktorých hrozí prenos infekcie – salmonelózy či listeriózy. Práve tieto ochorenia by mohli spôsobiť závažné komplikácie. Medzi nevhodné potraviny v tehotenstve patria:

  • tepelne neupravené vajíčka,
  • nepasterizované mliečne produkty,
  • plesňové syry vo väčších množstvách (v menších dávkach ich konzumovať pokojne môžeš),
  • surové mäso,
  • vnútornosti vo veľkých porciách – predovšetkým pečienka, ktorá môže obsahovať toxíny a vyznačuje sa vysokým obsahom vitamínu A.

Strava v tehotenstve

Tehotenstvo predstavuje obdobie, kedy žena nad svojím jedálničkom premýšľa viac ako inokedy, čo je celkom rozumné, pretože vhodne zvolenou stravou dokáže napríklad svoje telo odbremeniť od niektorých nepríjemných tehotenských príznakov. Platí však, že by si mala v tehotenstve jesť za dvoch? Ktorým potravinám by si sa po otehotnení mala vyhnúť a aké sú naopak žiaduce? Poď sa s nami pozrieť, čo tehotná žena môže jesť a či je skutočne dôležité, aby si starostlivo sledovala svoj kalorický príjem alebo zloženie potravín.

2. Zmiernenie tehotenských nevoľností

Niektoré budúce maminky majú na začiatku tehotenstva pocit, akoby sa nonstop spamätávali z prehýrenej noci. Ide skutočne o podobné príznaky: žalúdok na vode, malátnosť, nechutenstvo.

Ako potlačiť tehotenské nevoľnosti?

  • Priprav si k posteli trvanlivé jedlo, ktoré zješ predtým, ako vstaneš – napríklad piškóty alebo sušienky.
  • Z postele vstávaj pomaly.
  • Ak pociťuješ nevoľnosť, po malých dúškoch popíjaj vychladenú kolu.
  • Uvar si čaj proti nevoľnostiam (bylinnú zmes kúpiš v lekárni).
  • V priebehu dňa jedz menšie porcie a pomedzi to si dopraj nejaký menší snack. Nebudeš tak v nárazoch zaťažovať žalúdok a zároveň ani úplne nevyhladneš.
  • Dostatočne odpočívaj.

Medzi bežné tehotenské príznaky patrí takisto aj precitlivenosť na pachy a vône. Možno ti začne prekážať práve tvoja obľúbená káva alebo parfum, z ktorého sa ti začne priam zdvíhať žalúdok.

Určite sa neľakaj, ak netrpíš nevoľnosťami. Nie každá žena musí zákonite istú časť tehotenstva prevracať a iným zasa môže byť zle omnoho dlhšie ako „len“ prvých pár mesiacov. Každé tehotenstvo je nesmierne individuálnou záležitosťou.

3. Návykové látky a lieky

Svojmu lekárovi určite nič nezatajuj, pretože len vtedy, ak bude mať k dispozícii všetky potrebné informácie, ti môže pomôcť upraviť životosprávu tak, aby bola pre teba aj pre tvoje bábätko čo najvhodnejšia.

  • Kofeín – patrí medzi najbežnejšie návykové látky. Ak si v tehotenstve dáš 2 či 3 malé kávy denne, teba ani bábätko to nijako neohrozí.
  • Alkohol – rozhodne je lepšie sa mu vyhnúť úplne, ale ak si dáš v tehotenstve príležitostne deci vína, nič sa nestane. Avšak častejšie či pravidelné užívanie už bezpečné nie je, pretože požívanie alkoholu zvyšuje riziko vzniku vývojových vád plodu. V prípade, že sa stalo, že si si v čase, kedy si ešte nevedela, že si tehotná, dala na oslave väčšie množstvo alkoholu, nič si nevyčítaj a nerob si zbytočné starosti. Vážne následky zanecháva predovšetkým dlhodobé užívanie alkoholických nápojov.
  • Nikotín – ak si fajčiarka, vnímaj tehotenstvo ako najlepší dôvod k tomu, aby si s cigaretami definitívne skoncovala. Samotné zníženie počtu cigariet nie je postačujúce – tak či tak fajčenie škodí ako tebe, tak i bábätku.
  • Drogy – jednorazové užitie mäkkej drogy v období, kedy ešte o tehotenstve nevieš, je podobné ako pri alkohole. Väčšinou to nemá žiadne následky, pretože nejde o dlhodobé a pravidelné užívanie. V tehotenstve by si sa im ale mala každopádne vyhnúť. Tvrdé drogy už väčšinou bývajú užívané dlhodobo a v takom prípade určí ďalší postup lekár, pretože u bábätka spôsobujú vývojové vady a tiež po narodení bojuje s abstinenčnými príznakmi.
  • Lieky – medzi dlhodobo užívané lieky patria napríklad antidepresíva. Pri nich, rovnako ako pri inom type liekov, je prípadné vysadenie vyhodnocované podľa potreby ich užívania. Vždy sa preto poraď so svojím lekárom, aby si si svojvoľným rozhodnutím neublížila.

Video: Káva, cigarety, alkohol a lieky v tehotenstve

Čo vo videu zaznelo?


4. Kozmetika – farbenie vlasov, líčenie, laky na nechty…

V tehotenstve je dobré zvážiť, akú kozmetiku používaš. Nemala by totiž obsahovať syntetické zložky, ktoré by potenciálne mohli ohroziť vývoj plodu. Ide napríklad o chlorohydrát hliníka a aluminium chlorid hexahydrate – časté zložky v antiperspirantoch, alebo oxybenzone – látka, ktorú obsahujú prípravky na opaľovanie. Toxíny môžu obsahovať aj chemické farby na vlasy, laky na nechty či materiály na výrobu umelých nechtov. Popremýšľaj preto, či sú pre teba tieto úpravy vzhľadu v tehotenstve skutočne potrebné, prípadne aspoň minimalizuj mieru ich používania. Dobrým kompromisom sú vždy aj prírodné kozmetické prípravky.

5. Zmeny v zamestnaní

Hoci si ešte len začiatku tehotenstva, no ak v práci nemáš ideálne pracovné podmienky, je lepšie oznámiť graviditu zamestnávateľovi čo najskôr. Rozhodne by si nemala zdvíhať ťažké bremená (za maximálnu hranicu sa vo všeobecnosti považuje 15 kg), pracovať s chemikáliami a slúžiť dlhé alebo nočné zmeny.

Tvoj nadriadený je povinný zaistiť ti pracovné prostredie, ktoré bude pre teba v tehotenstve bezpečné. Ak si v zamestnaneckom pomere, nemusíš sa dokonca obávať ani zníženia platu. K tomu síce po prípadnom preradení na inú, vhodnejšiu pozíciu dôjsť môže, ale tieto prípady rieši tzv. vyrovnávací príspevok. Dokument s názvom Žiadosť o vyrovnávací príspevok v tehotenstve ti dá lekár, ktorý zmenu pracovného prostredia odporučil – ide väčšinou o obvodného lekára alebo gynekológa. Po vyplnení tohto formuláru ho dáš svojmu zamestnávateľovi, ktorý ho ďalej posunie Sociálnej poisťovni. Tá ho buď schváli, alebo zamietne s odôvodnením. V tehotenstve by ti tak bol doplácaný rozdiel, ktorý dôsledkom preradenia na inú pozíciu vznikol.

Avšak pozor: vyrovnávací príspevok ti nemôže byť vyplatený, ak sa tvoja mzda znížila z dôvodu, ktorý vychádza z tvojej vôle. Napríklad môže ísť o prípad, kedy by si sama požiadala o skrátenie pracovného úväzku.

vyrovnávací príspevok v tehotenstve

Ak je potrebné, aby si počas tehotenstva prešla v práci na inú pozíciu, môžeš žiadať o tzv. vyrovnávací príspevok.


Aké vyšetrenia ťa čakajú v 7. týždni tehotenstva?

V ranom štádiu tehotenstva ťa k tvojmu gynekológovi privedie pravdepodobne pozitívny tehotenský test. Preto ide o vyšetrenia, ktorá tehotenstvo buď potvrdia, alebo vylúčia. Doktor urobí ultrazvukové vyšetrenie – vaginálna sonda je schopná zistiť tehotenstvo približne od 5. týždňa a pomocou brušného ultrazvuku je to o trochu neskôr. V 7. týždni už bude s najväčšou pravdepodobnosťou viditeľné, ako bábätku bije srdiečko.

Výnimočný nie je ani rozbor v krvi, v ktorej sa zisťuje kľúčový faktor – hladina hCG. Ide o tzv. „tehotenský“ hormón prítomný v krvi aj v moči, ktorého hladina sa zvyšuje v priebehu tehotenstva.

Okrem vyšetrenia ti lekár môže odporučiť aj doplnky stravy, ktoré sú vhodné pre tehotné ženy. Najčastejšími sú tie, ktoré obsahujú kyselinu listovú1. Dokáže sa štiepiť na tzv. foláty, ktoré sa podieľajú na správnom delení buniek bábätka.


Video: 5., 6., 7. a 8. týždeň tehotenstva

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová

Čo vo videu zaznelo?


7. týždeň tehotenstva v číslach

7. týždeň tehotenstva trimestre

Si v 7. týždni tehotenstva? Tak potom si v druhom mesiaci prvého trimestra.


Gynekológ ti do tehotenskej knižky zapíše napríklad 6+4 – ide o tzv. gestačný vek plodu, presnejšie povedané o 6 týždňov a 4 dni. Tieto týždne tehotenstva sa počítajú od prvého dňa tvojej poslednej menštruácie, ktorú si pred otehotnením mala.


7. týždeň tehotenstva tvorí:

  • 6tt + 0 = prvý deň 7 týždňa tehotenstva,
  • 6tt + 1 = šesť týždňov + jeden deň (druhý deň 7. týždňa tehotenstva),
  • 6tt + 2 = šesť týždňov + dva dni (tretí deň 7. týždňa tehotenstva),
  • 6tt + 3 = šesť týždňov + tri dni (štvrtý deň 7. týždňa tehotenstva),
  • 6tt + 4 = šesť týždňov + štyri dni (piaty deň 7. týždňa tehotenstva),
  • 6tt + 5 = šesť týždňov + päť dní (šiesty deň 7. týždňa tehotenstva),
  • 6tt + 6 = šesť týždňov + šesť dní (siedmy deň 7. týždňa tehotenstva),
  • 7tt + 0 = prvý deň 8. týždňa tehotenstva.

Napríklad: Posledná menštruácia pred otehotnením bola 1. mája, to znamená, že k 14. júnu si pravdepodobne 6tt + 2.

  • 7 týždňov od začiatku poslednej menštruácie.
  • Do pôrodu zostáva cca 33 týždňov.

7. týždeň tehotenstva po dňoch

Týždeň tehotenstvaPočet ukončených dní tehotenstvaPočet dní do pôrodu
6tt+042238
6tt+143237
6tt+244236
6tt+345235
6tt+446234
6tt+547233
6tt+648232

Mohlo by ťa zaujímať

Druhý mesiac tehotenstva

Druhý mesiac tehotenstva je nabitý novinkami, z ktorých ťa však nie každá môže potešiť. Okrem pozitívneho tehotenského testu, prvého ultrazvuku a zistenia, že skutočne budeš čoskoro mamou, na teba totiž môžu striehnuť aj nepríjemné tehotenské príznaky. Poď sa pozrieť, čo ťa v druhom mesiaci tehotenstva čaká doslova týždeň za týždňom.

Železo v tehotenstve

Snáď každá žena si v tehotenstve kládla otázku, či dodržiava správnu životosprávu a či je jej telo zásobené vitamínmi a minerálmi natoľko, aby vedelo „posunúť“ rastúcemu dieťatku dostatok potrebných živín. Okrem kyseliny listovej, ktorá spadá pod vitamíny skupiny B, je v tehotenstve jedným z najčastejšie suplementovaných minerálov aj železo. Aká je jeho funkcia v organizme a ako v tehotenstve rozpoznať jeho deficit?

Zmeny nálad v tehotenstve

Zmeny nálad v tehotenstve sú časté. Emócie tehotnej sú často ako na hojdačke, raz hore a raz dole. Zmeny nálady sa vyskytujú väčšinou počas prvého trimestra medzi 6. 10. týždňom tehotenstva a potom v treťom trimestri, keď sa telo pripravuje na pôrod.



Viac informácií na Modrom koníku

Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady môžu byť pre teba osožné.

  • Poraď sa s odborníkom
    • Polož anonymne a zadarmo otázku niektorému z odborníkov v našich Poradniach.
  • Pridaj sa do skupiny
    • Pridaj sa k užívateľkám, ktoré sú práve takisto v 7. týždni tehotenstva alebo holdujú rovnakým záujmom ako i ty. Určite sa práve potýkajú s rovnakými otázkami, preto sa s nimi môžeš poradiť, zdieľať si navzájom informácie alebo si len prečítať, čo o svojich skúsenostiach píšu ony.
    • Tematické skupiny

<< 6.týždeň tehotenstva / 8.týždeň tehotenstva >>


Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.


Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Linda Limbergová
Gynekologička
I. gynekologicko-pôrodnícka klinika SZU a UNB

Hodnotenia a skúsenosti so 7. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť so 7. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke