Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

6. týždeň tehotenstva

V 6. týždni tehotenstva žena stále pociťuje nevoľnosti, únavu, zväčšenie pŕs a stmavnutie bradaviek, ktoré sa v priebehu tehotenstva pripravujú na dojčenie. Akékoľvek príznaky tehotenstva21 sú teda na mieste. Aj keď sa hmotnosť tehotnej ženy nemusí zvyšovať, poprípade môže aj schudnúť, plod v jej tele rastie a priberá na hmotnosti.

Ultrazvuky - 6.týždeň tehotenstva

Dôležitým bodom vo vývoji plodu je uzatváranie nervovej trubice, ktorá sa začala vyvíjať už v predchádzajúcom, teda v 5. týždni tehotenstva1 a vďaka ktorej sa bábätku vytvára zárodok budúcej miechy. Samotné embryo v tomto týždni meria okolo 3 mm, je zakrivené do tvaru písmena C a stále svojím tvarom pripomína žubrienku, ktorej sa v mieste hlavy začínajú na povrchu rysovať rôzne hrbolčeky a jamky na tvarovanie tváre a na povrchu tela výbežky končatín.

Tep je aktívny a v srdcovej trubici vznikajú 4 komory. Okrem obličiek dochádza k vývoju ďalších dôležitých orgánov ako sú pečeň, črevá a pľúca.

Vyšetrenia v 6. týždni tehotenstva

Potvrdenie tehotenstva

 • hladina β-hCG (tzv. tehotenského hormónu) v krvi matky postupne narastá a pre tehotenstvo je pozitívna asi od 4.týždňa
 • ultrazvuková vaginálna sonda je schopná zachytiť tehotenstvo od asi 5. týždňa1 (akciu srdca však zachytí od asi 6. týždňa)
 • ultazvuková abdominálna sonda (cez brušnú dutinu) zobrazuje maternicu cez viacero vrstiev brušnej steny a preto stanovenie tehotenstva môže byť posunuté asi o týždeň neskôr
 • na potvrdenie tehotenstva je vhodné navštíviť gynekológa do 10. týždňa od poslednej menštruácie

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Od 6. týždňa sa vyšetrujú aj ozvy plodu. Súčasťou 1. tehotenskej poradne je aj odber krvi (resp. objednanie na odber) na laboratórne vyšetrenie krvi a stanovenie krvnej skupiny a Rh-faktoru.

6. týždeň tehotenstva v číslach

6. týždeň tehotenstva

 • 6. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
 • 4. týždeň od oplodnenia
 • približne 34 týždňov do pôrodu
 • lekár píše: 5 týždňov + 0 dní až 5 týždňov + 6 dní (skrátene 5tt + 0 až 5tt + 6)

6. týždeň tehotenstva po dňoch

6. týždeň tehotenstva po dňoch

Video (EN): Ultrazvukové vyšetrenie v 6. týždni tehotenstva

<< 5.týždeň tehotenstva1 / 7.týždeň tehotenstva >>

Viac o 6. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
 2. http://www.sestra.sk/Prenatálna_starostlivosť
 3. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
 4. http://is.muni.cz/th/75599/ff_m/DP_Prezivanie_rizikoveho_tehotenstva.txt
 5. http://www.pampers.cz
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so 6. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť so 6. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť