Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

8. týždeň tehotenstva

V 8. týždni tehotenstva , ak k tomu ešte nedošlo, je dobré navštíviť lekára, ktorý ženu vyšetrí a potvrdí tehotenstvo. V poradni sestričky vykonávajú vstupné vyšetrenie ako je: meranie tlaku, odber krvi, vyšetrenie moču, zistenie hmotnosti. Všetky výsledky jednotlivých poradní a lekárske vyšetrenia sú zaznamenávané do tehotenského preukazu. Poradňa, ktorá prebieha pri každej návšteve lekára, je vždy súčasťou týchto vyšetrení.

V 8. týždni tehotenstva vo väčšine prípadov u druhorodičiek dochádza k zmene postavy - rozširuje sa pás, bruško rastie, prsia sa zväčšujú. Táto situácia nemusí byť rovnaká u prvorodičiek, na ktorých stále tehotenstvo nemusí byť poznať.

Maternica sa stále zväčšuje, je prekrvenejšia a mäkšia a rovnako tak môžu aj naďalej pretrvávať príznaky tehotenstva21, medzi ktoré patria najčastejšie nevoľnosť. V prípade, že je zvracanie časté, odporúča sa jesť častejšie v menších dávkach. V prípade veľmi vážnych ťažkostí je vhodné vyhľadať lekára, ktorý môže odporučiť aj hospitalizáciu na základe silnej a častej nevoľnosti v tehotenstve.

8.týždeň tehotenstva - ultrazvuk

Týmto týždňom tehotenstva sa z embrya stáva plod. Ttzv., chvostík, ktoré doteraz embryo malo, zmizol. Ďalej dochádza k tvorbe orgánov dieťaťa. Na ultrazvukovom vyšetrení je už viditeľný pohyb srdca. Mozgová časť plodu je stále väčšia než časť tvárová. V nej prebieha zrastanie kostičiek, výbežkov, tvoria sa nosné dierky, prepážky a taktiež ústna dutina, ktorá je zo začiatku veľmi široká, ale postupne sa zužuje. Aj napriek tomu, že žena v tomto týždni ešte nemôže cítiť žiadne pohyby dieťaťa, to sa veľmi často a šikovne v maternici hýbe.

Končatiny, ktorých vývoj sa začal v predchádzajúcom týždni sa ďalej predlžujú. Ruky sú ohnuté v zápästí a v lakti, takže je už viditeľné predlaktie a paže. Nohy môžu byť tak dlhé, že sú na ultrazvuku v pozícii pred hrudníkom dieťaťa a taktiež na nich môžeme sledovať už oddelenú stehennú časť.

Toto obdobie je veľmi citlivé na akékoľvek nepriaznivé faktory. Spomaľte, vyhnite sa stresu, nepite alkohol, nefajčite. Dbajte na správnu životosprávu. Lieky, ktoré pravidlene užívate, by ste mali konzultovať s lekármi, ktorí vám ich predpísali.

Vyšetrenia v 8. týždni tehotenstva

Potvrdenie tehotenstva

 • hladina β-hCG (tzv. tehotenského hormónu) v krvi matky postupne narastá a pre tehotenstvo je pozitívna asi od 4.týždňa
 • ultrazvuková vaginálna sonda je schopná zachytiť tehotenstvo od asi 5. týždňa1 (akciu srdca však zachytí od asi 6. týždňa)
 • ultazvuková abdominálna sonda (cez brušnú dutinu) zobrazuje maternicu cez viacero vrstiev brušnej steny a preto stanovenie tehotenstva môže byť posunuté asi o týždeň neskôr
 • na potvrdenie tehotenstva je vhodné navštíviť gynekológa do 10. týždňa od poslednej menštruácie

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Od 6. týždňa sa vyšetrujú aj ozvy plodu. Súčasťou 1. tehotenskej poradne je aj odber krvi (resp. objednanie na odber) na laboratórne vyšetrenie krvi a stanovenie krvnej skupiny a Rh-faktoru.

8. týždeň tehotenstva v číslach

8. týždeň tehotenstva

 • 8. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
 • 6. týždeň od oplodnenia
 • približne 32 týždňov do pôrodu
 • lekár píše: 7 týždňov + 0 dní až 7 týždňov + 6 dní (skrátene 7tt + 0 až 7tt + 6)

8. týždeň tehotenstva po dňoch

8. týždeň tehotenstva po dňoch

Video (EN): Ultrazvukové vyšetrenie v 8. týždni tehotenstva

<< 7. týždeň tehotenstva / 9.týždeň tehotenstva >> 8

Viac o 8. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
 2. http://www.sestra.sk/Prenatálna_starostlivosť
 3. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
 4. http://is.muni.cz/th/75599/ff_m/DP_Prezivanie_rizikoveho_tehotenstva.txt
 5. https://www.johnsonsbaby.cz/index.php?option=com_k2&view=itemlist&layout=category&task=category&i...
 6. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 8. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 8. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť