Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Akné v tehotenstve

Akné v tehotenstve spôsobujú hormonálne zmeny v tele nastávajúcej mamičky. Hoci býva tehotenstvo jedno z najkrajších životných etáp ženy, môže byť sprevádzané z dôvodov hormonálnych zmien niektorými nepríjemnými javmi.

Akné

Navýšenie hladiny androgénov spôsobuje zmeny mazových žliaz, ktoré sa zväčšia a produkujú zvýšené množstvo mazu. Inokedy môžu staršie bunky pleti zablokovať vyústenie mazovej žľazy. To zapríčiní hromadenie mazu v mazovej žľaze. Táto situácia je potom ideálna pre množenie baktérií, ktoré môžu následne vyvolať nežiaduci zápal kože a vznik akné. Tehotenské akné najčastejšie postihuje tvár, dekolt a hornú časť chrbta.

Ako tehotenské akné liečiť

Budúcim mamičkám s akné možno odporučiť dostatočný denný príjem tekutín. A to najmä preto, že voda odvádza z kože toxíny. Priaznivo pôsobí aj ovocie, zelenina, kefírové alebo acidofilné mlieko. Ďalej je možné používať pleťové vody určené priamo na problematickú pokožku. Aj tu môže dôjsť pri pravidelnej aplikácii k zhoršeniu prejavov akné. Odporúčajú sa prípravky s obsahom alfa-hydroxykyselín alebo tea tree oil, a to najmä pre ich antibakteriálne účinky. Dôležité je tiež pravidelné čistenie a odličovanie pleti a následná hydratácia.

V prípade pretrvávajúceho akné, alebo ak dôjde k zhoršeniu stavu pleti, je možné pristúpiť k lokálnej antibiotickej4 liečbe. Tu je však nutné navštíviť odborníka z radov dermatológov, alebo konzultovať problém s gynekológom alebo praktickým lekárom.

K zlepšeniu stavu pokožky dôjde vo väčšine prípadov po pôrode32.

Je tehotenské akné dedičné?

Áno, prejavy tehotenského akné bývajú často v súvislosti s dedičnosťou. Ak chce teda žena plánujúce tehotenstvo zistiť, či je u nej väčšia pravdepodobnosť vzniku tehotenského akné, stačí sa opýtať svojej mamičky, či aj ona trpela v tehotenstve týmto neduhom.

Viac o akné v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.chytrazena.cz/spatna-plet-v-tehotenstvi-20304.html
  2. http://jaksezbavitakne.cz/akne-v-tehotenstvi/
  3. https://web.archive.org/web/20160310171523/http://tehotenstviaz.cz/index.php?c=248&kat=83&strana=
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s akné v tehotenstve

Máš skúsenosť s akné v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť