Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Pleť v tehotenstve

Pleť v tehotenstve nemusí u každej ženy zaznamenať zmenu. Ale ak už k nejakej zmene dôjde, je dobré mať po ruke rady a tipy ako na ňu. Tehotenstvo je dobou, ktorá je pretkaná rôznymi zmenami. Môže sa jednať o napnutú kožu či akné. Vtedy koža reaguje na zmenu a vôbec na celkovú premenu tela.

Zmeny v hladinách hormónov môžu byť počas tehotenstva sprevádzané širokou škálou zmien pokožky. Patrí sem natiahnutie kože, svrbenie kože, akné a stmavnutie kože (pigmentácia). Väčšina týchto zmien sa na pokožke stratí a všetko sa vráti do normálu hneď ako žena porodí.

Akné v tehotenstve

Počas ranného tehotenstva zaznamenajú niektoré ženy na tvári a na tele akné. Môžu ho objaviť hlavne tie ženy, ktoré k nemu boli náchylné ešte predtým, než otehotneli a aj tie, ktoré ním netrpeli. Ženám, ktoré mali akné pred otehotnením sa môže v tehotenstve stav ich pleti zlepšiť, alebo akné úplne zmizne.
Akné v tehotenstve

Sfarbenie a škvrny na nohách

Niektorým ženám, ktoré žijú v chladnom podnebí a prostredí, môže zvýšená produkcia hormónov v tele spôsobiť aj dočasné zafarbenie pokožky nôh alebo škvrny na nohách. Po pôrode tieto škvrny aj zafarbenie obvykle zmizne.

Linea Nigra

V priebehu druhého trimestra sa začne na brušku tehotnej ženy objavovať tmavá zvislá čiara. Tá sa nazýva Linea nigra. Táto "čiara" vedúca od pupku k lonu sama vzniká a rovnako tak aj postupne zanikne akonáhle žena porodí.
Linea Nigra

Viac o Linea nigra v hlavnom článku Linea nigra1.

Svrbenie kože v tehotenstve

S rastúcim bruškom môžu rásť aj ďalšie partie tela - zadok, prsia, paže. Koža tehotnej ženy je vysušená a svrbí. Je pravdepodobné, že za zmenou kvality pokožky stojí aj zmena hormónov v tele. Ak žena trpí svrbením kože v tehotenstve, mala by sa vyhnúť horúcim sprchám a vaniam, pretože tieto kožu ešte viac vysušujú. Veľmi dobré je svrbiacu kožu čo najviac premazávať krémom až do pocitu, kedy prestáva svrbieť. Na mieste je tiež zmena oblečenia, pretože to by malo byť voľné, nie obtiahnuté a vyrobené z kvalitnej bavlny, ktorá kožu nijako nedráždi.

TIP: Jedným z tipov z USA, je takzvaná Oatmeal bath, teda kúpeľ v ovsenej kaši. Takýto kúpeľ si tehotná žena môže pripraviť aj sama. Na kávovom mlynčeku si na prášok pomelie ovsené vločky a tento vsype do vane s vlažnou vodou.

Chloazma alebo Melazma

Niektorým ženám sa v priebehu tehotenstva zrazu objavia tmavé, hnedasté fliačky na pokožke tváre. Táto zmena je často nazývaná tehotenskou maskou. Tehotenské hormóny estrogén a progesterón stimulujú hladinu melanínu v koži a tá produkuje viac pigmentu. Táto produkcia nie je rovnomerná, spôsobuje práve rôzne veľké fliačky či škvrny po tvári.
Melazma

Tento jav je častejší u žien s tmavou alebo bledou pokožkou. Škvrny sú hnedasté a zvyčajne sa objavujú na čele, spánkoch alebo uprostred tváre. Môžu sa objaviť aj okolo očí alebo na nose. Ak sa tehotná žena vystavuje slniečku, môžu tieto škvrny ešte viac tmavnúť. Po pôrode takéto škvrny miznú rovnako ako vyššie popísané prípady zmeny pokožky v tehotenstve.

Viac v samostatnom článku: Melasma

Svrbenie brucha

Pod svrbením bruška v tehotenstve si veľa tehotných žien predstavuje to, že za tým stojí zväčšovanie sa bruška a rast bábätka v ňom. V podstate je to naozaj tak, pretože sa koža napína a spôsobuje svrbenie. Typickým príznakom je teda také svrbenie bruška a tým aj pŕs, že sa žena musí začať hneď škriabať úplne po celej ploche týchto svrbiacich miest. Obvykle sa toto svrbenie bruška objavuje v druhom a treťom trimestri.

Strie v tehotenstve

Strie sa na brušku, bokoch, zadočku a pažiach začnú objavovať vo chvíli, keď tehotná žena naberá na svojom objeme. Koža sa rýchlo naťahuje a dochádza k jej popraskaniu. Drobné jazvičky na tele tehotnej ženy vznikajú teda z dôvodu neschopnosti kože prispôsobiť sa rýchlo rastúcemu objemu tela. Prevencia proti striám bohužiaľ neexistuje. Možno proti nim bojovať už vo chvíli, keď sa na koži objavia, a to rôznymi krémami, mastičkami.

Viac o striách v hlavnom článku Strie7.

Vyrážky v tehotenstve

V tehotenstve sa môže objaviť pár neškodných, červených a svrbiacich vyrážok, ktoré sú spojené hlavne s obdobím tehotenstva. Jedná sa o dva druhy vyrážok, a to:

  • atopické vyrážky v tehotenstve (AEP),
  • polymorfné vyrážky v tehotenstve (PEP).

Atopické vyrážky - AEP - spôsobujú svrbivé hrbolčeky na koži a zvyčajne sa začínajú prejavovať v prvom trimestri1. Tento typ vyrážky postihne asi jednu tehotnú ženu z 300. Opäť platí, že tento typ vyrážok nie je škodlivý a väčšinou zmizne potom, čo žena porodí svoje dieťa. Existujú však skupiny tehotných žien, ktoré sú k týmto vyrážkach náchylnejšie, a to v tom prípade, že majú:

Zvláčňujúce krémy môžu pomôcť k upokojeniu svrbiacej pokožky a je vhodné aj kontaktovanie lekára, ktorý môže predpísať antihistaminikum k zníženiu svrbenia hlavne v noci.

Ďalším typom je polymorfná vyrážka v tehotenstve, z angličtiny označovaná skratkou PEP. Tá sa najskôr objaví na bruchu a často sa vyskytuje aj okolo strií7. Vyrážka sa môže rozšíriť aj na zadok a stehná. Tento typ vyrážky zvyčajne začína až v treťom trimestri a jej objavenie sa je častejšie, ak:

  • žena čaká svoje prvé dieťa,
  • žena je tehotná s dvojčatami a viacerčatami,
  • ostatné ženy v rodine tehotnej ženy mali túto vyrážku.

Ak je svrbenie silné, môže lekár žene predpísať antihistaminiká, alebo steroidné krém na zníženie svrbenia. Polymorfné vyrážka zvyčajne zmiznú do dvoch týždňov od pôrodu dieťaťa.

Viac o pleti v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.womenfitness.net/skin_during_pregnancy.htm (EN)
  2. http://www.babycentre.co.uk/a222/skin-changes-during-pregnancy (EN)
  3. http://pregnant.thebump.com/pregnancy/pregnancy-symptoms/articles/itchy-skin-during-pregnancy.aspx (EN)
  4. https://web.archive.org/web/20161217133744/http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/es...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s pleťou v tehotenstve

Máš skúsenosť s pleťou v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť