Oxytocínový záťažový test – OZT

Oxytocínový záťažový test nemusí v tehotenstve podstúpiť každá nastávajúca mamička. Čo to vlastne je, ako toto vyšetrenie prebieha a kedy k nemu lekári pristupujú? To sa dozvieš v našom článku.
Oxytocínový záťažový test riziká

Cieľom oxytocínového záťažového testu je pozorovať reakciu bábätka na záťaž, ktorú preň kontrakcie predstavujú.

Čo je to oxytocín?

  • Ide o hormón, ktorý je vytváraný v hypofýze a jeho primárnou úlohou v ženskom organizme je zahájenie kontrakcií pri pôrode. Okrem toho ho môžeš poznať aj pod názvom „hormón lásky,“ pretože sa do krvi mužov i žien vyplavuje počas pohlavného styku a pri stimulácii erotogénnych zón. Svoju úlohu však zohráva aj po pôrode, kedy žene napomáha pri sťahovaní maternice či spustení laktácie.
  • Syntetická forma oxytocínu, ktorá nesie názov pitocín, je využívaná v medicíne, napríklad aj pri oxytocínovom záťažovom teste.

Oxytocín

Oxytocín je hormón lásky. Vzniká v mozgu v hypotalame, odkiaľ sa presúva do hypofýzy. Vyvoláva prirodzené kontrakcie maternice, ktoré vedú k porodeniu bábätka, taktiež sťahy hladkých svalov v mliečnych žľazách, a v neposlednom rade spôsobí zamilovanie matky do čerstvo narodeného bábätka a obrátene. Tento hormón vylučujú obidvaja - dieťa aj matka bezprostredne po pôrode.


Kedy sa vykonáva oxytocínový záťažový test a aký je jeho prínos?

  • Cieľom je zistiť, ako bábätko reaguje na záťaž, ktorú preň sťahy maternice predstavujú. Často k oxytocínovému testu lekári pristupujú, ak sa dieťatko nepýta na svet 10 dní od termínu pôrodu. Keďže sa pôrod stanovuje na 40tt + 0, test sa vykonáva konkrétne v 42. týždni.
  • Môže sa však vykonávať aj o niečo skôr – ak sa objavia počas tehotenstva nejaké komplikácie. Väčšinou ide o zaostávanie plodu v raste, s ktorou je úzko spojená nedostatočná funkcia placenty.
  • V súčasnosti sa oxytocínový záťažový test nevykonáva tak často ako kedysi. Lekári k nemu čoraz častejšie pristupujú len v krajných prípadoch.

Ako oxytocínový test prebieha?

  • Spočiatku sa 20 minút budú v pokojovom režime monitorovať činnosť maternice a ozvy bábätka prostredníctvom CTG – kardiotokogramu.
  • Potom sa podáva do žily roztok s obsahom syntetického oxytocínu, a to trikrát v desaťminútových intervaloch (buď ide o infúziu, ktorá steká postupne, alebo sa oxytocín podáva injekčne). Každou ďalšou dávkou sa rýchlosť podávania oxytocínu zdvojnásobuje.
  • CTG neustále monitoruje maternicu aj bábätko, a to aj 20 minút po podaní poslednej dávky oxytocínu. Namerané hodnoty potom vedú k výsledku testu.

CTG vyšetrenie

CTG, kardiotokografia, monitory, ozvy alebo pásy – zobrazovaciu metódu oziev dieťatka môžeš poznať pod mnohými názvami. Kedy sa CTG vyšetrenie vykonáva, ako prebieha a čo všetko na ňom lekár môže zistiť? To sa dozvieš v našom článku.


Výsledky oxytocínového záťažového testu

Dieťatko, ktoré prospieva a je vyživované plne funkčnou placentou, by na sťahovanie maternice malo reagovať zrýchlením svojho tepu. Oxytocínový záťažový test teda môže dopadnúť nasledovne:

  • Pozitívny výsledok – oxytocín naštartoval kontrakcie a srdcová akcia dieťaťa sa primerane zrýchlila.
  • Negatívny výsledok – po podaní oxytocínu sa kontrakčná činnosť maternice nespustila, avšak činnosť srdca dieťaťa bola v poriadku.
  • Suspektný výsledok – kontrakcie sa spustili, no dieťa na ne nereaguje. Vtedy je žena hospitalizovaná.

Video: Oxytocín a oxytocínový záťažový test

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Najčastejšie otázky o oxytocínovom záťažovom teste

  • Je pravda, že oxytocínový záťažový test spúšťa pôrod?

Áno, oxytocínový záťažový test dokáže v niektorých prípadoch vyústiť do pôrodu. Predovšetkým vtedy, ak sa oxytocínový záťažový test vykonáva pred termínom pôrodu, očakáva sa, že kontrakcie utíchnu. Avšak nie vždy tento scenár nastane a udeje sa opak – kontrakcie silnejú a spúšťa sa pôrod. Každopádne, lekári s touto skutočnosťou počítajú a sú pripravení konať, ak by vyšetrenie pokračovalo pôrodom.

  • Je oxytocínový test bolestivý?

Skúsenosti jednotlivých mamičiek, ktoré test absolvovali, sú rôzne. Vo všeobecnosti sa však hovorí, že syntetický oxytocín spúšťa silnejšie a bolestivejšie kontrakcie. Množstvo žien ale z ambulancie po oxytocínovom teste odišlo domov, ich tehotenstvo pokračovalo a výrazná bolesť sa počas vyšetrenia neobjavila. Aj z toho dôvodu nezabudni pred týmto vyšetrením všetko konzultovať so svojím lekárom a spýtaj sa ho na každý detail, ktorého sa obávaš alebo ti nie je jasný. Odborník ti najlepšie povie, čo môžeš očakávať a pociťovať.


Mohlo by ťa zaujímať

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Maternica

Každý mesiac obmieňa svoju výstelku a v čase tehotenstva v nej rastie bábätko. Kŕče, ktoré počas menštruácie vysiela, mnohým ženám komplikujú život, no pri pôrode majú jej kontrakcie nenahraditeľnú úlohu. Akú funkciu má maternica v ženskom tele a ako sa mení, keď je žena tehotná? Aj to sa, okrem iného, dočítaš v našom článku.

Plodová voda

Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s oxytocínovým záťažovým testom

Máš skúsenosť s oxytocínovým záťažovým testom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke