Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Oxytocín

20 skúseností

Oxytocín je hormón lásky. Vzniká v mozgu v hypotalame, odkiaľ sa presúva do hypofýzy. Vyvoláva prirodzené kontrakcie maternice, ktoré vedú k porodeniu bábätka, taktiež sťahy hladkých svalov v mliečnych žľazách, a v neposlednom rade spôsobí zamilovanie matky do čerstvo narodeného bábätka a obrátene. Tento hormón vylučujú obidvaja - dieťa aj matka bezprostredne po pôrode32.

Pitocín

Pitocín je syntetická verzia oxytocínu. Vo všeobecnosti sa pri pôrode pužívaný dvoma spôsobmi:

 1. na vyvolanie pôrodu29,
 2. urýchlenie pôrodu.

Po pôrode dieťatka sa používa na urýchlenie pôrodu placenty a tiež ako prevencia krvácania po pôrode.

Rozdiely medzi pitocínom a oxytocínom pri pôrode

 • Prirodzený oxytocín sa uvoľňuje do tela nárazovo, aby si rodička mohla oddýchnuť. Ak dostáva rodička pitocín kontinuálne, vyvolané kontrakcie sú väčšie a silnejšie.
 • Vyvolaná kontrakcia môže spôsobiť zníženie prietoku krvi v maternici, čo spôsobí zníženie množstva kyslíka pre dieťa.
 • S použitím pitocínu sa spája aj vyššia možnosť núdze plodu počas pôrodu. Z tohoto dôvodu je plod monitorovaný.
 • Monitorovanie plodu je spojené s pripútaním rodičky na lôžko, čo znižuje jej schopnosť vysporiadať sa s kontrakciami prirodzene.
 • S viac bolestivými sťahmi bude matka pravdepodobne potrebovať lieky proti bolesti.
 • Pre matku predstavuje pitocín aj ďalšie riziká: predčasné odlúčenie placenty, ruptúra maternice., popôrodné krvácanie
 • Aj pre dieťa prináša použitie pitocínu zvýšené riziko výskytu asfyxie plodu1, hypoxie novorodenca, fyzické zranenia.

Na čo sa pýtať lekára, ak chce podať oxytocín

 • Aké sú výhody?
 • Aké sú riziká?
 • Existujú nejaké alternatívy?
 • Treba to urobiť teraz?
 • Môžeme mať trochu času sa rozhodnúť?

Súvisiace články

Viac o oxytocíne na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20051126231717/http://www.childbirth.org/articles/pit.html
 2. http://dula-lenka.webnode.cz/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s oxytocínom

Máš skúsenosť s oxytocínom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
mauzi
29. okt 2014

Pozitívna skúsenosť

Bolesti boli, ale pri pôrode normálka predsa. Nebolo to nič nevydržateľné. Po podaní oxytocínu v infúzií a následnom prepichnutí plodovej vody prebehol pôrod do 2 hodín :-)
Nebojte sa toho, každá máme iný prah bolesti a jej vnímanie, čo môže byť pre jednu neznesiteľná bolesť, pre inú to nemusí byť tak strašné.
0 poďakovaní
simojka
29. okt 2014

Nikdy viac

V mojom prípade to bolo neznesiteľné a nad mieru bolestivé a doteraz mám z toho nočnú moru. Skrátka NIKDY VIAC!
1 poďakovanie
anjelik026
28. okt 2014

Rýchly pôrod

Ja mám len dobrú skūsenosť: prvé kontrakcie som dostala o pol 6 ráno v domnení, že sú to poslíčkovia. Kontrakcie boli počas celého dňa raz každú hodinu, inokedy každé dve. Stále som si myslela, že sú to falošné až do 22:30, keď sa objavili každých 20/15 min.

Do nemocnice som prišla o 2:10: vyšetrenie monitor a podobne ...monitor neukázal žiadne kontrakcie nakoľko mi udreli do krížov. Po vyšetrení doktorom mi bolo povedané, že som otvorená na 6 cm. Bola mi pustená plodová voda, následne odoslaná na vzdycháreň, bol mi podaný do svalu oxytocín a do 5 minút som dostala kontrakcie tej istej intenzity ako doma len rýchle za sebou idúce. Na pôrodnej sále od vylezenia na kreslo za 10 minút s troma zatlačeniami bola malá na svete. Síce kontrakcie neboli na maternici, ale v krížoch, ale dalo sa to predýchať. Dcérka sa narodila v 36 tt ..

Ak by som ešte raz rodila, určite neodmietnem oxytocín ...hoc ďalší pôrod môže byť úplne iný.
2 poďakovania
zuzak111
2. aug 2013

Oxytocín a mój prvý pôrod

Ja som prišla do nemocnice na 4,5 cm otvorená. Vzali má na sálu okolo 10. Doktor mi prestrihol vak. Plodová voda sa zo mňa valila ako keď balón pukne :-) Keď som bola otvorená na 7, dali mi oxytocín. Žiadne bolesti som nemala, len kontrakcie išli veľmi rýchlo. Malý sa narodil o 11:18.

Takže moje skúsenosti v oxytocínom boli pozitívne. Každé telo reaguje inak.
1 poďakovanie
vodnicka
2. aug 2013

Oxytocín som mala pri 1 pôrode.

Čakala som prvé dieťa - syna a ešte som sa neotvárala. Do nemocky som prišla po pol noci a ex-manžel bol pri mne na predpôrodnej izbe sa opýtať, že čo a ako o 9.30. Som mu povedala, že ešte nič, akurát som dostala nejaké 2 tabletky vraj na to, aby som sa otvárala. A o 10.35 sa mi narodil syn. Museli mi prepychnúť plodovú vodu. Tá mala sfarbenie do silno zelena, ale narodil sa syn presne na termín. Dostala som do žily infúziu, asi oxytocín a na 3 vytlačenia bol syn na svete. Bolo to rýchle a bezbolestné. Ešte ani klystír mi nestihli dať. Všetko dopadlo ok.

Pri druhom pôrode nebol ani klystír, ani oxytocín, ani lekár. Prebehlo to nečakane a rýchlo. Vôbec som necítila, že sa otváram. 8 hodín pred pôrodom som bola na príjme a bolo všetko ok, vraj máme čas ešte mesiac a dopadlo to ok. Porodila som o 1.55 doma v spálni. Pri vytlačení na dvakrát vyšla naraz aj plodová voda. Bola číra ružová. Bol to môj najkrajší pôrod - bez lekára, nik na mňa nekričal a pod.

Zato si myslím, že ten oxytocín nemusí byť pri každom pôrode. Ale lekár je lekár. Ak to nariadi, tak to musí byť ;-)
1 poďakovanie
laurinka2012
1. aug 2013

Oxytocín

Mne, ako prvorodičke bol oxytocín podávaný počas 22 HODÍN! To, čo som prežila, tie bolesti, zástava dýchania malej, u mňa triaška a vyčerpanie, nikdy viac zažiť nechcem. Toto svinstvo by vôbec nemali ženám dávať !
2 poďakovania
dadikadodik
30. júl 2013

Oxytocín - NIKDY VIAC

V nedeľu nadránom mi začala odtekať plodová voda,ale kontrakcie som nemala žiadne. Bola mi podaná tabletka, avšak bez zmeny. Celú nedeľu som bola monitorovaná a v pondelok ráno usúdili, že už je čas a bol mi podaný oxytocín. Bolesti nastúpili takmer ihneď. Zo začiatku mierne,to trvalo také 2 hodinky. Potom prišli skutočné kontrakcie. Nevnímala som svet, bola som dehydratovaná, vyčerpaná a vystrašená na smrť. Kontakcie sa stále stupňovali. Prichádzali vo veľmi kratkých, po sebe idúcich intervaloch....naozaj bolestivé. Celkovo mi bolo podaných 3 flaše oxytocinu, nakoľko som sa vôbec neotvárala. Dnes už viem, že to bolo spôsobené strachom a tými odpornými bolesťami, vyvolanými práve oxytocinom.

Kvôli nemu odmietam mať ďalšie dieťa, ak by sa to malo ešte raz opakovať. Pôrod trval 12 hodín, a po celý čas mi prúdil do žíl oxytocín....
NIKDY VIAC
4 poďakovania
anetkaadamko
30. júl 2013

Už nikdy oxytocín

Už by som si ho nikdy nedala dať............chcela som zomrieť pri ňom radšej...
1 poďakovanie
jarimka
30. júl 2013

Pôrod

Tak pri prvom, aj pri druhom podaný oxytocín. Oba pôrody rýchle, ale pri druhom pôrod naplánovaný, takže oxytocín som dostala, ešte som nemala ani bolesti. Takže bolesti horšie, ale pôrod rýchlejší. Za 3 hodiny malá bola na svete :-)
0 poďakovaní
bombulka200
30. júl 2013

Pôrody

Tak pri prvom pôrode som nemala podaný oxytocín, šlo to samé ... no pri druhom mi dali oxytocín a bolesti boli brutááál :-p, ale rozdýchala som ;-)
1 poďakovanie
denisamko34
28. júl 2013

Skúsenosť s oxytocínom

Moja skúsenosť nie je moc dobrá. Ja som ho dostala tiež skoro na pôrodnom stole. Bola som otvorená na 10cm a bolesti žiadne, tak mi dali oxytocín a také bolesti fakt nikomu neprajem. Myslela som, že vyskočím z kože a zoškrabem všetku omietku. Bolo to neznesiteľné, ale malá prišla na svet veľmi rýchlo vďaka tým bolestiam. Pri ďalšom dieťati by som si ho už neželala.
1 poďakovanie
1212lucia
28. júl 2013

Oxytocín pri vyvolávavanom pôrode

Pôrod som mala vyvolaný pri prvom dieťati, doktor my o 09:00 hod., otvoril krčok, prepichol plodový vak a keď som bola otvorená na 6 cm, tak my začali podávať oxytocín na urýchlenie pôrodu.

Dovtedy boli kontrakcie v poriadku, relatívne sa dali predýchať. Od podania oxytocínu mi začali strašné kontrakcie, takmer bez prestávok. Po troch hodinách, som už nevládala ani kričať, ani dýchať. Pôrod sa pri deviatich cm zastavil, bolesti však neprestali, synček mal už aj zlé ozvy srdiečka.

Bol mi nakoniec urobený cisársky rez v celkovej narkóze. Bolo to hrozné, nikomu neprajem. Malý sa narodil po 10 hodinách od začatia pôrodu. Takže oxytocín mi nepomohol, len všetko zhoršil.

Pri druhom dieťati som mala radšej plánovaný cisársky rez s epidurálnou anestézou.
1 poďakovanie
mizub
27. júl 2013

Oxytocín

Ja som tiež mala podaný oxitocín. Bola som otvorená na 6 prstov a žiadne kontrakcie, tak mi pichli oxytocín. Kontrakcie prišli, no nemala som skoro žiadne bolesti, len som cítila pnutie bruška. Otvárala som sa pomaly, tak mi ho pustili rýchlejšie. Keď som bola otvorená na 8 prstov, tak mi pustili plodovú vodu. Potom prišli omnoho silnejšie kontrakcie ako pri oxytocíne. Pri oxytocíne som ozaj nemala skoro žiadne bolesti, no po pustení plodovky boli hrozné a to som už oxytocín nemala. Moja skúsenosť je pozitívna. No je pravda, že každé telo reaguje inak ;-)
1 poďakovanie
fodorka
27. júl 2013

Veľké bolesti po podaní oxytocínu.

Mám osobnú skúsenosť pri oboch pôrodoch. No, ako prvorodičke mi ho podali nakoľko som bola zatvorená ako štupeľ na fľaši a skoro 2tt po termíne. Do pol hoďky prišli neskutočné bolesti. Trápili ma skoro 9 hodín. Skoro som tam dušu vypustila. Nakoniec som porodila prirodzene, nie cisárskym.

Pri druhom som sa síce pekne otvárala. Nakoľko som mala zaplateného lekára, skonštatoval, že je za rýchlejší pôrod a dal mi oxytocín. Keďže som bola v eufórii, ja že jaaasne. No zasa sa opakovalo to isté. Neskutočne bolesti :-( A pritom tie klasické kontrakcie boli úplne fajn, dali sa ľahko vydržať, ale toto?! Strach a hrôza.

Našťastie je to za mnou a dve deti so mnou :-D Ale úprimne, do tretice ani cez mŕtvoly by som si to nedala pichnúť!
2 poďakovania
kokorunecka
27. júl 2013

Pozitívna skúsenosť.

Ja mám s oxytocínom dobrú skúsenosť. Otvárala som sa, ale kontrakcie som vôbec necítila a boli v dlhých intervaloch...
Keď ma naň napichli, tak som myslela, že si robia srandu, lebo 2 hodiny či koľko mi išiel a nič sa nedialo... Potom konečne prišli kontrakcie a malá bola pomerne rýchlo na svete...
Som veľmi rada, že mi ho podali. :-)
1 poďakovanie
beyonce11
26. júl 2013

Bolo to rýchle :-)

Ja som dostala oxytocín po 2,5 hodine,bo som prišla s krvácaním. Dali mi ho na sále o 21.15 a drobec sa narodil o 21.50. Bolesti boli silné, ale dalo sa to rozdýchať. Ja som bola spokojná, netrápila som sa dlho :-)
4 poďakovania
nasta197
26. júl 2013

Porovnať zatiaľ neviem

Ahojte, aj mne pichli oxytocín o 8 ráno a o 13:00 sa nadoril malý. Hrozné bolesti som mala od tej 11:30. Ale keďže som rodila prvýkrát, neviem, či by to nebolo horšie bez neho. Neviem to porovnať. Zdalo sa mi to rýchlo za 5h. Lekár vrave.l keď bol pri mne, že porodím možno o 17tej.. to ma nastrašilo...

Teraz čakám druhé bábo a ak bude treba, nech mi ho pichnú. Ale, ak sa sám spustí pôrod, budem rada :) Potom porovnám
0 poďakovaní
helencek
25. júl 2013

Oxytocín.

Mne podali oxytocín už na pôrodnom stole. Bola som otvorená na 9 prstov a kontrakciu som nemala žiadnu. O pol hodiny bol malý na svete. Takže moja skúsenosť je pozitívna. :-)
2 poďakovania
pegi7474
25. júl 2013

Strašný pôrod

No s tým oxytocínom mám aj ja veľmi zlú skúsenosť. Fakt, tie bolesti by som nepriala nikomu. To bolo strašné a ešte keď aj sestričky hulákajú. Malú som nemohla porodiť. Bolo to hrozné ako mi sestra tlačila na brucho. Úplne hnus. Bojím sa veru teraz, aký budem mať tento pôrod. A dúfam, že mi nebude podaný oxytocín, lebo bolesť je pri ňom o moc silnejšia. Určite keď pôjdem teraz rodiť, oznámim lekárom, že si neželám, aby mi bol podaný oxytocín.
5 poďakovaní
zienka_domaca
25. júl 2013

Oxytocín na vyvolanie kontrakcií.

Oxytocín som dostala v prvej fáze pôrodnej. Otvárala som sa, ale kontrakcie som nemala takmer žiadne. Preto mi bol podaný tento hormón. Po pár hodinách sa mi spustili neskutočne bolestivé kontrakcie. Takú bolesť neprajem nikomu. Nedá sa to porovnať s bolesťou pri prirodzenom - nie umelo vyvolávanom pôrode. Síce to splnilo svoj účel, ale keď by som druhýkrát nemusela, nikdy by som si ho už nedala viac pichnúť.
5 poďakovaní