Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Plodová voda

Plodová voda (tiež amniová tekutina, liquor amnii) je tekutina, ktorá sa vytvára v priebehu tehotenstva. Plodová voda poskytuje priestor pre symetrický rast plodu, chráni plod, umožňuje pohyby plodu a udržuje stálu teplotu.
Plodová voda obsahuje aj antibakteriálne látky, ako napr. transferín, mastné kyseliny, imunoglobulíny a lyzozým, ktoré chránia plod pred infekciou.

Zhruba do 38. týždňa objem vody stúpa. V 10. týždni je to asi 30 ml, v 20. týždni 350 ml a okolo 38. týždňa dosahuje objem okolo 1000 ml. Odtečením plodovej vody začína pôrod.

Zloženie

Plodovú vodu tvorí z 98% voda a zvyšok je tvorený z buniek amnia, močovinou, bielkovinami a glukózou. Zloženie plodovej vody sa mení v závislosti od týždňa. Na jej zloženie má vplyv aj činnosť močového a tráviaceho traktu plodu. Súčasťou plodovej vody sú aj minerálne látky, kreatín, odlúpené časti povrchu plodu, mázok a chĺpky lanuga (pokrýva detské telíčko v maternici). Tekutina je číra a má jemný zápach. Ak sa blíži pôrod32, tak sa postupne zakalí.

Množstvo močoviny a kreatinínu v plodovej vode stúpa počas tehotenstva, zatiaľ čo množstvá sodíka a chloridov postupne klesá, súvisí to s dozretím močového systému.

Plodová voda má pH v rozmedzí 7-7,5. Hladina pH v pošve je nižšia a pH kyslé v rozmedzí 3,8-4,5. Ak sa pri vyšetrení pH v pošve zistia hodnoty vyššie ako 4,5, tak to svedčí o možnom prasknutí plodových obalov a o predčasnom odtoku plodovej vody.

Výskumníci zistili, že v plodovej vode sa nachádza určité množstvo kmeňových buniek. Kmeňové bunky sú bunky, z ktorých môžu vzniknúť všetky tkanivá. Tieto bunky sa teda diferencujú do rôznych tkanív a tieto tkanivá sa potom môžu použiť v budúcnosti.
2 ml plodovej vody obsahuje asi 20 000 kmeňových buniek, z ktorých 80% je životaschopných. Kmeňové bunky z plodovej vody sa dajú získať počas amniocentézy alebo pri pôrode.

Funkcie plodovej vody

 • udržuje stálu teplotu,
 • zabraňuje priľnutiu jemnej pokožky plodu k plodovému obalu,
 • umožňuje symetrický rast,
 • umožňuje vznášanie a pohyb plodu,
 • chráni plod pred zraneniami pri vonkajších nárazoch a tlakoch,
 • umožňuje pohyb dieťaťa v maternici, čo napomáha správnemu rastu kostí
 • vplýva na správny vývoj pľúc

Plodovú vodu je možné použiť na vyšetrenie stavu plodu či genetickú analýzu. Tento výkon je označovaný ako amniocentéza17.

Množstvo plodovej vody

Množstvo plodovej vody je závislé na týždni tehotenstva a lekári sa ho snažia určiť pomocou ultrazvukového vyšetrenia. Odhad množstva plodovej vody poskytuje aj palpačné vyšetrenie polohy plodu Leopoldovým hmatom. V 10. týždni je to asi 10 až 30 ml, v 16. týždni 250 ml, v 20. týždni 350 ml, v 33. týždni 800 ml. Najväčšie množstvo - okolo jedného litra dosahuje táto tekutina v 38. týždni tehotenstva. Koncom tehotenstva sa absorbuje až 40% plodovej vody. V termíne pôrodu, v 40. týždni je jej 600 až 800 ml. Plodová voda sa vstrebáva do krvného obehu plodu priamo amniom a nepriamo cez plod, ktorý ju približne od 5. mesiaca tehotenstva prehĺta. Jej obmena je pomerne rýchla, koncom tehotenstva sa jej za jednu hodinu vymení polovica.

V 8. týždni sa množstvo plodovej vody zvyšuje rýchlosťou 10 ml za týždeň. V 13. týždni1 je to už 25 ml za týždeň. Maximum je dosiahnuté v 21. týždni, kedy plodová voda pribúda rýchlosťou 60 ml za týždeň. Potom postupne rýchlosť narastania množstva plodovej vody klesá a od 33. týždňa sa množstvo plodovej vody znižuje absorpciou rýchlosťou asi 8% za týždeň.

Produkcia plodovej vody

Plodová voda na začiatku tehotenstva pozostáva z krvnej plazmy od matky, ktorá prechádza cez plodové obaly do maternice. Bunky amnia (plodového obalu) umožňujú presun elektrolytov a vody do dutiny maternice. Presun vody cez plodové obaly do dutiny maternice je umožnený na základe biochemických vlastností vody a osmotického tlaku.

Neskôr sa na tvorbe podieľa aj plod, ktorý začne prehĺtať plodovú vodu, ktorá sa následne vylučuje obličkami von z tela plodu. V druhej polovici tehotenstva je teda moč plodu hlavným zdrojom plodovej vody.

Hlavné zdroje tvorby a obmeny plodovej vody pozostávajú z:

 • placenta, plodové obaly- plodové obaly predstavujú druhý najdôležitejší zdroj tvorby a obmeny plodovej vody z dutiny maternice. Plodová voda a elektrolyty prechádzajú cez placentu. V druhej polovici tehotenstva sa placentou a plodovými obalmi vymení asi 200-500 ml za deň.
 • stena maternice- presun vody cez maternicu je umožnený pomocou krvných ciev.
 • koža plodu- koža plodu je do 25.týždňa tehotenstva miestom, kde tiež dochádza k presunu vody a elektrolytov.
 • tráviaci systém plodu- prehĺtanie plodovej vody vplýva na množstvo plodovej vody. Plod začína prehĺtať plodovú vodu už od 8.-11. týždňa tehotenstva. Plod prehltne 500-1000 ml za deň v poslednom trimestri.
 • dýchací systém plodu- pľúca plodu produkujú denne 300- 400 ml vody, časť z tohto množstva prispieva k objemu plodovej vody.
 • močový systém. Moč sa začína tvoriť už v 9.-10. týždni. Plod v treťom trimestri produkuje 800-1200ml moču za deň.

Množstvo plodovej vody môže byť ovplyvnené aj inými faktormi, ako napr. prolaktín je hormón, ktorý ovplyvňuje priepustnosť plodových obalov a placenty.

Určovanie množstva plodovej vody počas tehotenstva

Ultrazvuk je neinvazívna metóda, ktorá sa používa na zisťovanie množstva plodovej vody v maternici. Pri vyšetrovaní sa lekár snaží nájsť pomocou ultrazvuku miesto, kde je najviac plodovej vody, tzv. najdlhší vertikálny stĺpec plodovej vody, ktorý obklopuje plod. Pri nájdení tohto miesta, sa zmeria jeho dĺžka. Normálny rozsah je 2-8 cm pri jednom plode, pri viac početnom tehotenstve je to cca 2,2-7,5 cm.

Hodnotenie množstva plodovej vody na základe vertikálneho stĺpca pri ultrazvukovom vyšetrení:

menej ako 1 cm ťažký oligohydramnion
1-2 cm mierny oligohydramnion
2-8 cm fyziologický nález
8-12 cm mierny polyhydramnion
12-16 cm stredne závažný polyhydramnion
viac ako 16 cm závažný polyhydramnion

Problémy s plodovou vodou

Ak je plodovej vody menej ako zodpovedá fyziologickému množstvu, označuje sa tento stav ako oligohydramnión. Ak je plodovej vody viac ako zodpovedá fyziologickému množstvu, jedná sa o polyhydramnion1.

Maminka Pavla: Môj syn prežil celé tehotenstvo bez plodovej vody


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:


🎞️ Vyvolávaného pôrodu sa nemusíte báť


Viac o plodovej vode na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Gloria Leifer: Úvod do porodnického a pediatrického ošetřovatelství. Grada Publishing a.s., 2004
 2. Catherine Jackson: Maternal, Fetal and neonatal physiology. Saunders Elsevier, 2007.
 3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Plodová_voda
 4. http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/plodova-voda-zkr-pv-vp-5
 5. http://radiopaedia.org/articles/amniotic-fluid-volume-1
 6. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-zdrava/zazrak-poceti-plod/plodova-voda
 7. http://en.wikipedia.org/wiki/Amniotic_fluid
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s plodovou vodou

Máš skúsenosť s plodovou vodou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť