Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Rizikové tehotenstvo

Za rizikové tehotenstvo sa považuje také, kde bol zistený nejaký rizikový faktor alebo faktory, ale tehotenstvo prebieha doposiaľ normálne. Udáva sa, že ide asi o 30% tehotenstiev.

Presná hranica medzi rizikovým a patologickým tehotenstvom nie je jasne daná. Starostlivosť o patologické tehotenstvo a zvyčajne aj o rizikové tehotenstvo by mala prebiehať v špeciálnych poradňách, či v perinatologické centre.


Video: "V prvom semestri potráca až 10-12 % párov."

hovorí vedúci lekár IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač

V rozhovore s MUDr. Štefanom Machačom nájdete odpovede na tieto otázky:

 • 00:36 Ako žena zistí, v akom týždni tehotenstva sa práve nachádza?
 • 01:58 Aké sú najdôležitejšie fázy / týždne tehotenstva pre vývoj dieťaťa?
 • 03:04 Je strava v tehotenstve naozaj taká dôležitá?
 • 04:07 Čo všetko "môže" žena v tehotenstve a čo naopak, nie je vhodné?
 • 06:32 Emócie v tehotenstve, únava alebo náladovosť. Prečo to tak je?
 • 07:58 Prečo nemá každé tehotenstvo vždy ideálny priebeh?
 • 08:23 Aké sú komplikácie v tehotenstve?
 • 10:35 Aké vyšetrenia čakajú ženu v tehotenstve?
 • 15.30 Čo mať pripravené pred narodením dieťaťa?
 • 15.30 Výbava pre tehotné. Existuje ideálna, zaručene praktická a vhodná?
 • 16:45 ak sa vysporiadať s potratom a úmrtím plodu v maternici?

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa tehotenstva


Viac o rizikovom tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Martin Gregora, Miloš Velemínský ml.: Nová kniha o těhotenství a mateřství. Grada 2011
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s rizikovým tehotenstvom

Máš skúsenosť s rizikovým tehotenstvom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
tjaden  16. máj 2015

Predčasný pôrod

Tehotenstvo bolo ťažké. Neustále zvracanie, od rána do večera.....Približne od 25tt mi začalo tvrdnúť bruško. Doktor tvrdil, že to je bežné, ak sa to deje najviac 8-krát denne. Pomaly sa to začalo stupňovať. V 32tt mi tvrdlo aj 26-krát za deň. Doktor sa ma spýtal, či chcem byť doma a užívať magnézium a mať kľudový režim, alebo radšej ísť do nemocnice. Vraj "tak na 2týždne, poležíte si a pôjdete domov".

Šla som domov zbaliť sa. Poobede som prišla na rizikové oddelenie, kde ma prezrel primár a spýtal sa ma, kedy mi odtiekla voda, pretože som otvorené na 2 prsty. Primár mi povedal tiež, že dieťatko je uložené veľmi nízko a tlačí hlavičkou na krčok maternice, preto mi neustále tvrdne bruško a taktiež, že mám rátať s predčasným pôrodom. Plodová voda mi ale neodtiekla. Večer som mala slabé kontrakcie a krvavý výtok. Previezli ma do Košíc.

V Košiciach nedbali na to, že mám mať kľudový režim, dostávala som 2-krát denne infúziou magnézium. Všade som musela chodiť pešky. V 34tt som bola otvorená na 4 prsty. Konečne mi oznámili, že už budem len ležať na posteli a pokúsia sa dostať ma aspoň do 37tt.

Podávali mi magnézium ráno, poobede a večer. V 35tt bolo tvrdnutie bruška bolestivé, kardiograf však kontrakcie nepotvrdil. Keď som bola v 36tt konečne sa našla rozumná sestrička, ktorá mi dala ruky na brucho a cítila, ako stvrdlo. Prišla doktorka prezrela ma. Bola som otvorená na 5 prstov.

Previezli ma na sálu a znova urobili kardiograf. Mala som silné kontrakcie. Kardiograf, ktorý používali na oddelení, bol vraj pokazený a preto kontrakcie nikdy nepotvrdil. Ráno mi dali fitloptu, urobili mi klystír. No keďže sa nič nedialo, poslali ma späť na oddelenie. Tam sa bolesti zhoršili. Dokonca aj pokazený kardiograf potvrdil kontrakcie, poslali ma späť na sálu....Tam už bol našťastie iný lekár, kázal mi vyspať sa.

V 36tt a 4 dni, o 7:00 mi pustili plodovú vodu. O 9:25 som porodila úplne vyvinuté, zdravé dievčatko, vážiace 2500 gramov.
2 ľudia považujú za užitočné
duratlicka  22. okt 2013

Kontrakcie od 26. týždňa

Do 26. týždňa som mala bezproblémovú graviditu. Silou mocou som chcela ešte mesiac zostať v práci a precenila som svoje sily. Stres, nosenie ťažkých veci, priveľa pohybu urobili svoje.

V 26. týždni ma v noci prijali do nemocnice s 3min kontrakciami a s dieťaťom zosunutým hlavičkou v pôrodných cestách. Nasadili vysoké dávky magnézia, tabletky Gynipralu a čípky na vaginálnu infekciu. Po dvoch týždňoch ma s prísnym kľudovym režimom prepustili domov.

Gynipral som brala až do ukončeného 34.týždňa a držal ma bez kontrakcií. Kontrakcie sa sporadicky objavovali až do pôrodu. Po vysadení som až do ukončeného 36. týždňa bola na magnéziu v domácej liečbe. Po vysadení kontrakcie ustali, mohla som drhnúť podlahu, namáhať sa, pôrod v nedohľadne.

Nakoniec mi pôrod museli vyvolávať v 39.týždni kvôli vysokému tlaku.
2 ľudia považujú za užitočné
piacere  14. okt 2013

Placenta praevia marginalis

Moje druhé tehotenstvo bolo od začiatku "problémové":

- od 7tt do cca 10-11tt: špinenie, príčina nezistená, nasadené lieky (ascorutin, duphaston)
- od 10tt do 21tt: kľud
- 21tt: najprv morfo u môjho gynekológa, ten nezistil nič... následne za dva dni morfo v Brne, kde mi lekár povedal, že mám placentu praevia a mám si dávať veľký pozor, lebo môžem začať krvácať a tehotenstvo nemusí skončiť dobre. To bolo vo štvrtok.... Hneď na druhý týždeň v pondelok som sa ráno zobudila na krvácanie. Na gynekológii na príjme ma lekár prijímal s vetou: "to je také NIJAKÉ tehotenstvo... ani veľa, ani málo (týždňov)". (Nikdy mu tú vetu nezabudnem...). Na izbe sa spustilo masívne krvácanie, primár mi chodil 3x do dňa opakovať, že ak sa im ho nepodarí zastaviť, budú musieť tehotenstvo ukončiť, čo by samozrejme znamenalo koniec aj pre môjho chlapčeka.
Prijímaná s diagnózou "začínajúci potrat".

- 22tt: krvácanie sa opakovalo, ako aj prízvukovanie primára o ukončení tehu....
- 24tt: prepustená domov s titulom "riziková gravidita" a "hroziaci predčasný pôrod" Nariadený prísny kľudový režim a dovolený pohyb len na WC a ku chladničke.

- 35tt: šok na poradni: otvorená na 4cm, CS10, no napriek tomu pustená domov.
- 36tt: odišla zátka, nastúpili nepravidelné kontrakcie, prijatá na pôrodnicu s tým, že ak sa pôrod rozbehne, nebudú ho zastavovať, no momentálne ho nebudú ani urýchľovať, aby dieťatko vydržalo v bruchu aspoň do ukončeného 38tt.
- 37tt: ráno o tretej opäť masívne krvácanie, ktoré hneď samé ustálo, takže verdikt primára znel: čakáme.
- 37tt+1: ráno o 7.30 začala odtekať plodová voda. S lekárom sme sa dohodli na tom, že skúsime prirodzený pôrod, keďže placenta sa dvihla v 34tt od vnútornej bránky o 2cm. Pôrod napokon skončil akútnou sekciou pre abrupciu placenty, ale to už je iný "príbeh".

Nikdy nepodceňujte to, ak vaše tehotenstvo dostane od gynekológa "titul - riziková gravidita". Mohla som to podceniť, mohla som chodiť aspoň na krátke vychádzky, mohla... Verte, to ležanie doma na gauči, bez akéhokoľvek pohybu vonku od 21tt do 38tt bolo umárajúce, najmä čo sa psychiky týka (o stratenej kondičke, nabraných kilogramoch ani nehovorím). No stálo to za to. Dobojovali sme to do šťastného konca.

Každopádne, mať takéto prvé tehotenstvo, tak môj starší je jedináčik....
9 ľudí považuje za užitočné