Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Výber mena

13 skúseností

Výber mena pre dieťatko nie je jednoduchou záležitosťou. Krstné meno sprevádza človeka celý jeho život.

Pozrite sa, aké stratégie môžte použiť alebo používajú ľudia, ak hľadajú meno pre svoje dieťatko: Stratégie pri výbere mena17

Súvisiace články

Viac o výbere mena na modrykonik.sk

Externé linky

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s výberom mena

Máš skúsenosť s výberom mena?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
nikelca
15. apr 2015

Aby sme nezabudli...

Meno Petronela sa mi páčilo vždy. Hovorila som si, že keď bude dobrá, bude Nelka a keď zlá, tak Petra. Keď som spoznala môjho muža, aj on mal len jedno meno- Petronela. Prečo? Lebo je to na jeho narodeniny a tak na to nezabudne. Nevadilo ani, že bude mať meniny a narodeniny tesne po sebe, hlavne že on si to bude pamätať. A tak doma máme Nelinku.

Keď však bude druhé bábo, svet sa asi zrúti. Lebo druhé meno nemá vybraté a každé, čo navrhnem sa mu nepáči. Tak som mu povedala, že meno mu nepoviem. Predstavím mu dcérku s menom, ktoré jej vyberiem a on ju bude ľúbiť, pretože bude jeho :)

Vybrať meno podľa môjho "mena na narodeniny" sme zavrhli kvôli tomu že mať dcérku "Pamiatku zosnulých" by sme asi nikde nepretlačili :)

Ak by to bol chlapec, meno máme vybraté také, čo sa mne veľmi páči k priezvisku a dokonca aj muž ho schválil. Ale, či si to ešte nerozmyslí, tak to už zaručiť neviem.

A síce mám písať iba moju osobnú skúsenosť, ale rada by som to tu ukončila výrokom mojej babky, keď jej naši po 35 týždňoch namiesto očakávaného Martinka predstavili malého Natanaela: "Veď to nevadí, že má také meno. Teraz si ho už môže v osemnástke zmeniť" :D
4 poďakovania
tabitana
13. apr 2015

Synček Teodor

Keďže som do 35. týždňa nepoznala pohlavie bábätka (ale chcela som hneď od začiatku- len lekári mi ho povedať nechceli), mala som vybrané mená Alexandra a Patrik (cca do 25. týždňa bolo vybraté meno Patrik)...Listujem s mužom mená a pozrime ho... Teodor... Mne a mužovi sa to veľmi páčilo.. tak sme oznámili svojej rodine, že namiesto Patrika bude Teodor.. No mali ste to počuť a hlavne moju mamu, to čo je za meno atď... Tak si ju vzal brat (moje dvojča) nabok a hovorí jej: "Prečo ty musíš furt niečo ofrflať, to nemôžeš byť spokojná s menom, ktorí títo budúci rodičia vybrali?" No poviem vám, skoro mi sánka padla...to bolo po prvýkrát, čo brat prehovoril k veci ;-) .

A tak máme Tea a aj babka si zvykla ;-)
2 poďakovania
kathy7337
3. feb 2015

Vybrať chlapčenské meno nie je vôbec ľahké

V prvom tehotenstve sme čakali chlapca. S manželom, nakoľko sme každý iný, máme aj iný vkus. Takmer na všetko, nevynímajúc meno dieťaťa :-)

Skúšali sme prebrať kalendár meno po mene, napísať na papieriky a losovať a na ničom sme sa nezhodli. Manžel chcel, aby bol syn po ňom Martin. Je to pekné meno, ale nepáči sa mi, keď otcovia a synovia majú rovnaké mená. Súhlasila by som s akýmkoľvek iným. Bolo to teda na manželovi. Aké iné vyberie, to dáme. Jedného dňa prišiel z práce (bola som už v 7. mesiaci tehotenstva)...že počúval pieseň od Horkýže slíže "...keby som Samuel, píšem sa s dvomi LL" ............ a bolo to..... máme doma Samuela s jedným L :-)
5 poďakovaní
bubbles
3. feb 2015

Mená a rodina

Meno pre našu malú som mala vymyslené dávno predtým ako som otehotnela, ako som spoznala manžela..

Mala som ho vybrané už odkedy som bola dieťa.. Manželovi sa páčilo, moja rodina povedala, že ani do výberu mena sa nám pliesť nebudú, takže už len ako to spraviť, aby aj manželova rodina prijala naše vybrané meno? No nijako.. prehovárali by nás a nútili ich mená.. Takže sme si vybrali meno chlapčenské i dievčenské ktoré sa nám nepáčili, ale boli také neutrálne - a "predhodili" sme ich rodine.. Ako pre naše dieťatko.. A pravdaže začalo frflanie - čo to je za meno? FUJ aké meno!! Nedávajte to meno!! A znova diskusia po celej rodine, čo sme to my vymysleli a nedáme mená po starých.. My sme to púšťali jedným uchom dnu a druhým von, naše vysnívané mená nám tým pádom nesprznili a pritom chceli vedieť meno dopredu, vedeli ho... :)

Keď sa malá narodila, každému sme dali vedieť ako sme ju pomenovali. Možno si myslia, že aj vďaka ním sme upustili od prvotného :) Každopádne, polovica sťažností prestala. Druhá polovica mi doteraz dcéru nevolá jej menom a keďže s nimi bývame, tak už len opravím a nevzrušujem sa.. No neprevychovám ich :)
1 poďakovanie
janellina
16. jan 2015

Osudové meno

13.9 sme dostali jednu z tých najkrajších správ. Budeme rodičia :-)
Meno Tobias bola jasná voľba pre chlapčeka z mojej strany. Manželovi sa nepáčilo, ale už si zvykol :-D Ako by on povedal, je to taký náš Tobias :-D :-)
3 poďakovania
vmb
15. jan 2015

Dve mená

Ja som pri oboch tehotenstvách nechcela vedieť pohlavie dieťaťka, tak sme to s mužom mali ťažšie :-)
Keď som mala 15rokov, narodila sa moja sesternica a vtedy som uvažovala aké meno by som ja dala svojej dcére. Veľmi sa mi páčili dve krstné mená, tak som vybrala Viktória Ema.
Keď som s mužom čakala prvé dieťa, ťažko sa nám hľadala zhoda. Vybrali sme len chlapčenské a dievčenské nie. Aj tak nám viacerí hovorili, že to bude chlapec. Pri odchode do pôrodnice, deň pred termínom sme nemali žiadne dievčenské vybraté :-(. Z pôrodnej sály niekoľko minút pred narodením som mu ešte volala, že aké meno dáme. Súhlasil s mojim výberom a nakoniec sa nám narodila dcérka.
Pri druhom tehotenstve to dopadlo rovnako, len naopak. Dohodli sme sa na dievčenskom a chlapčenské sa nám medzičasom prestalo páčiť. Z pôrodnice som opäť volala ako teda pomenujeme dieťa. Tentoraz sa narodil chlapec: Pavol Alexander.
Pri výbere oboch mien sme mali na mysli, aby neboli príliš blízko k narodeninám a Vianociam. Rada dávam darčeky deťom, tak nech v živote nie sú ukrátené o dôvod osláviť nejaký sviatok s najbližšími :-)
4 poďakovania
hejdita
15. jan 2015

Klasické a pre nás pekné

Keď sme čakali prvé dieťa a dozvedeli sme sa, že to bude dievčatko tak sme po ceste domov volili mená od A po Z :) a tak sme sa zhodli na Klárke, páčilo sa to obom nikto v rodine ho nemá ( teda zo strany starého otca jeho sesternica, ale s nimi sa nestretávame, je Klára, ale ktovie či ešte žijú :-D heh) a meno pre chlapca sme dali po otcovi Jiří (keby náhodou sa doktor splietol).
Pri druhom tehotenstve sme vymýšlali nové dievčenské meno bo chlapec ostal po otcovi, dievčatko sa manželovi pačíla Tereza, no bol chlapec a u tretieho sme nevedeli čo bude až do 38tt :-D pani si v 22tt tipla dievčatko tak to sme nechali Terezu (aj ked sa mi nepáčila už, ale ani mi nevadila, aj keď som mu hovorila že už sa mi nepáči), ale ja som tušila že to bude chalan :-D . Takže sme sa dohovárali na mene pre chlapca a to bolo najťažsie. Manžel chcel Antonína, ale mne sa nepáčilo. Toníček je pekné, ale pisal by sa Antonín a to mi nesedelo ku krátkym menám čo sme dali deťom, tak som mu hovorila, že mne sa páči Jakub a on furt že to bude dievčatko že vie čo robí :-D a že to bude Terezka a tak som mu povdala, že ok dobre keď ty Terezku tak ja Jakuba a on, že platí a bolo :-D

O asi týždeň som mu povedala, že doktor povedal že to je jasný Jakub :-D
1 poďakovanie
tjarka1
15. jan 2015

Dlho sme sa nevedeli dohodnúť

Meno treba vyberať s láskou, pamätať i na spojenie s priezviskom. Na tomto sa zhodneme snáď všetci.

Ani ja ani manžel sme nechceli aby sa volalo naše dieťa po niektorom z nás a začalo sa pátranie po vhodnom mene pre naše dievčatko.

Teda odkedy sme vedeli, že to bude dievčatko som sa snažila presadiť svoj sen a dať jej meno Rebeka. Pre mňa milé a veselé meno. Manžel už však taký nadšený mojim výberom nebol. Vraj pri tomto mene vidí niekoho neposedného, ukričaného a drzého :-D No a ja som nesúhlasila s jeho Klaudiou (neviem kde k nej prišiel)...

Dlho predlho sme mali doma vojnu mien, až raz som išla z poradne a v tom ma to napadlo, bude sa volať Dominika a basta. Cestou domov som mu volala a predložila svoj návrh. Odpoveď nedala na seba dlho čakať a manžel súhlasil.

V rodine žiadnu inú Dominiku nemáme a všetky Dominiky v mojom okolí sú úspešné, milé a dobré ženy. Verím že aj meno ovplyvňuje povahu nositeľa a teda dúfam že sme vybrali správne.

A keďže chceme našej hviezde dopriať súrodenca, bavili sme sa o ďalších menách. Pri chlapčenskom máme úplne jasno, bude Martin. A ak raz budeme mať ešte jedno dievčatko, bude to moja vytúžená Rebeka :-)
2 poďakovania
dobromila
14. jan 2015

Meno by malo vyhovovať v prvom rade otcovi a mame

Máme 4 chlapcov. Pri prvom sme s manželom napísali obaja na papier našich favoritov a vzájomne sme si vyškrtali neprijateľné. Potom sme ostatné zoradili od 1 po x a na prvom mieste sa ocitol Benjamín, na druhom Šimon. Tieto mená nosia prví dvaja. Okrem toho, že sa nám obom páčili, sme zvážili aj to, aby sa nevyskytovali v rodine a okruhu našich známych a aby pasovali k priezvisku a podľa možností boli aj také nie príliš používané. Medzičasom sa zo Šimona stal hit, nevadí :-D

Pri treťom sa nám vyberalo trochu ťažšie. Dlhšie sme špekulovali. Mená z prvotného zoznamu sa nám už prestali pozdávať, tak sme vymýšľali ďalšie. Boli sme otvorení aj zahraničným menám pod podmienkou, že sa budú písať rovnako, ako vyslovovať a tak sme nejak prišli k menu Evan. No a štvrtý je Tobias, ako medzičasom zisťujem - tiež sme sa nevedomky zviezli na aktuálnej módnej vlne ;-)

My sme spokojní, zatiaľ aj deti. Pokiaľ by sa aj rozleteli do sveta, nemali by im ich komoliť, lebo sú v podstate medzinárodné.
2 poďakovania
anaxamon
14. jan 2015

Meno a priezvisko

Dcérka dostala meno po mojej nebohej sesternici, zároveň sme brali ohľad na naše priezvisko. Začína na M a tak sme aj jej meno zladili. Okrem toho jej pasuje a inak by sa ani volať nemohla :-)
1 poďakovanie
javi234
14. jan 2015

Osudové meno

Meno Jakub sme mali isté ešte pred otehotnením. Chceli sme meno tradičné slovenské. Navyše žiadneho Jakuba nemáme ani v rodine, ani medzi kamarátmi, dokonca ani za celú školskú dochádzku som žiadneho nepoznala. No a keď som otehotnela, spravila som si test, pozrela do kalendára a iba som sa utvrdila, že meno Jakub je v prípade, že čakáme chlapca, súdené, keďže test som si robila presne na Jakuba.

Neskôr, keď už sme vedeli, že čakáme chlapčeka a Jakubko už v brušku kopkal, sme si zo srandy spravili zoznam mien. Pohladkala som bruško a povedala: Jakubko kopni, keď sa ti nejaké meno zapáči. Začala som čítať a jasnačka, že kopol pri mene Jakub :-D

Sama som zvedavá a už teraz sa teším ako bude prebiehať výber mena pri druhom dieťati, najmä pri dievčatku, keďže tam máme viac favoritov :-N
17 poďakovaní
janana1612
4. dec 2014

Sme za klasiku ;-)

Pri výbere mena pre naše deti bolo prvoradé, aby boli krásne Slovenské, kedže aj naše priezvisko je také.

Takže mená Radoslav a Barborka bola jasná voľba. Verím , že naše deti budú v dospelosti na svoje mená hrdé ;-)
8 poďakovaní
snopkulka
22. nov 2013

Vzájomná dohoda

Pri oboch deťoch sme sa s manželom dohodli, že meno sa musí páčiť obom, žiadne nátlaky a prehováračky sa u nás teda nekonali :-D Mne sa páčia skôr netradičné mená, manžel je naopak konzervatívny. Snáď jedinými podmienkami bolo, aby boli obe mená v našich rodinách nové, aby sa tak už niekto nevolal a aby boli medzinárodné - sme obaja svojim spôsobom kozmopolitné typy a človek nikdy nevie, kam ho osud zavedie :-) Prvý syn sa volá Samuel (chvíľku sme zvažovali dať mu aj druhé meno Lee, keďže sa narodil v Írsku a nejak sa nám to k tomu hodilo, ale nakoniec sme od toho upustili) a druhý sa volá Filip. Ani jedno z mien sme nemuseli "riešiť" s rodinou, vybrali sme ich po vzájomnej dohode, páčia sa nám obom a chlapcom svedčia ;-) Meno treba vyberať srdcom a nepodľahnúť tlakom okolia.
6 poďakovaní