Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Ergonomický nosič Manduca

12 skúseností

Ergonomické nosiče Manduca sú v Slovenskej republike asi jednou z najznámejších a najpredávanejších značiek ergonomických nosičov17 určených na nosenie detí9. Jedná sa vlastne o modernú, vylepšenú verziu tradičných ázijských nosičov mei tai1, opierka Manducy sa však doťahuje a zapína pomocou spôn a praciek. Nosenie v nich preto nevyžaduje žiadnu viazačskú zručnosť.

Ergonomické nosiče Manduca

Tento ergonimický nosič môžete používať od narodenia dieťaťa až do jeho predškolského veku, respektíve do 20 kg dieťaťa. Vďaka dômyselnému konštrukčnému riešeniu možno nosiť dieťa na bruchu, na boku aj na chrbte. Polstrované popruhy a bedrový pás uľahčujú rozloženie váhy a komfort pri nosení. Vďaka tomu sú pohodlné pre nosenie aj ťažších detí. Nikde vás nič netlačí. Pre ženy sa odporúča popruhy na chrbte prekrížiť do X pre pohodlnejšie nosenie. Hrudná spona umožňuje upraviť svoju výšku podľa potreby. Nosič tak možno prispôsobiť rôzne veľkým rodičom. Od malinkej mamičky, po vysokého otecka. Šírka bedrového pásu je 60 - 160 cm.

Manduca bola vyvinutá v Nemecku v spolupráci s nemeckými fyzioterapeutmi a lekármi, takže je úplne bezpečná. Zaisťuje korektnú M pozíciu končatín, ktorá prospieva vývoju bedier. Je vyrobená z prírodných materiálov (stopercentná biobavlna) a prifarbená šetrnými netoxickými farbami. Zipsy ani patentky neobsahujú nikel.

Všestranná kapucňa fixuje hlavičku spiaceho dieťaťa. Môže sa použiť aj ako opora krku menších bábätiek. Keď ju nepotrebujete, je schovaná v taštičke.

Spona má trojité istenie a zabraňuje tak nechcenému rozopnutiu. Všetko navyše istia bezpečnostné gumičky na nosiči, ktoré zabraňujú rozopnutiu bedrového pásu a ramenných popruhov.

Manduca bola vyvinutá v Nemecku v spolupráci s nemeckými fyzioterapeutmi a lekármi, takže je úplne bezpečná.

Prečo je Manduca ergonomický nosič?

Na rozdiel od klokaniek má opierka Manducy dostatočne široký pruh látky medzi nožičkami dieťaťa, ten siaha od kolienka ku kolienku a zaisťuje tak vhodnú, ergonomickú polohu - abdukčné postavenie bedier, podsadený zadoček a zaguľatený chrbátik. Nôžky dieťatka teda nesmerujú rovno dole, dieťa nevisí za rozkrok, neprehýba sa do luku, bedrá a chrbtica nie sú preťažované alebo jednostranne zaťažované.

Dostatočne široký pruh látky medzi nožičkami dieťaťasiaha od kolienka ku kolienku.

Manduca First

Manduca First je určená na nosenie dieťaťa tvárou k sebe v ergonomickej polohe v pozícii na bruchu, na boku alebo i na chrbte nosiaceho. V Manduce First s novorodeneckou vložkou možno nosiť bábätká už od narodenia (od 3,5 kg) do približne 3 až 4 mesiacov. Potom neskôr bez novorodeneckej vložky staršie dojčatá a batoľatá (do 20kg), kým materiál nosiča siaha dieťaťu od kolienka ku kolienku. Nosič je vhodný aj pre veľmi štíhle osoby, pretože umožňuje kríženie ramenných popruhov.

Šírka chrbtovej opierky 35 cm
Výška chrbtovej opierky 35 cm, pri rozopnutom zipse 42 cm
Bedrový pás 70 - 140 cm
Rozmery zloženého nosiča 44 x 22 x 12 cm
Hmotnosť nosičapodľa typu 600 až 720 g

Spona na bedrovom páse má trojité istenie. Novorodenecká vložka sa pripína pomocou patentov. Kapucňa má elastické slučky slúžiace na jej upevnenie a zafixovanie hlavičky dieťaťa. Zips na chrbtovej opierke slúži po rozopnutí na jej predĺženie o 7 až 8 cm.

Manduca XT - rastúci ergonomický nosič

Manduca rozšírila svoju ponuku o novinku, vytvorila jeden rastúci nosič pre všetkých. Tento nosič rastie s dieťaťom, nepotrebujete žiadne doplnky a je využiteľný od narodenia. Patentovaná upraviteľná šírka sedacej časti sa prispôsobí ako nožičkám novorodenca, tak i malého nezbedníka a nahradila tak novorodeneckú vložku prítomnú v klasickom modely Manduca First. Sedaciu časť je možné upraviť od 16 - 50 cm. Dĺžku chrbtového panelu môžete upraviť do 3 rôznych výšok. Celkovo ju predĺžite až o 7 cm.

Manduca XT - rastúci ergonomický nosič

Ako dieťa umiestniť do ergonomického nosiča Manduca?

Ako prvý sa vždy zapína bedrový pás, nikdy ho nerozopíname, ak je dieťa v nosiči. V Manduce dieťa pri správnom napolohovaní podopiera látka nosiča medzi nožičkami od kolienka ku kolienku, má podsadený zadoček a kolienka vyššie než zadoček. Pre dosiahnutie tejto polohy dieťatko chytíme pod kolienkami a potiahneme mierne nahor, jemne ho necháme skĺznuť viac dole do nosiča, kým sa chrbátik zaguľatí a nožičky so zadočkom sú v polohe pripomínajúcej písmeno M.

Malé bábätká zvyčajne nedokážu roztvoriť nožičky tak široko, aby ich obopli okolo tela nosiacej osoby. Zaujímajú fyziologickú polohu s nožičkami pokrčenými a pritiahnutými k brušku (ako žabka). Nožičky sú položené tesne pod telom bábätka a zostávajú tak vnútri novorodeneckej vložky Manducy. V prípade rastúcej verzie nosiča Manduca XT sa šírka sedacej časti nožičkám novorodenca prispôsobí. Hmotnosť bábätka však nemajú niesť nožičky, ale mala by byť rozložená od zadočku pozdĺž celej chrbtice nahor. U novorodencov a niekoľkotýždňových dojčiat je vhodnejšie využiť šatku6, pretože je možné dôkladnejšie ju dotiahnuť, telo bábätka obopína tesnejšie a lepšie ho tak fixuje.

Dôležitým bodom je aj pevné a správne dotiahnutie ergonomického nosiča k telu nosiaceho, aby jeho materiál dobre podopieral chrbátik dieťa. Hmotnosť dieťaťa je tak rozložená po celej dĺžke jeho chrbtice. Pri správnom dotiahnutí sa bruško, hruď aj ramená dieťatka dotýkajú tela nosiaceho a nedochádza k zvýšenému ťahu popruhov na ramenách nosiacej osoby. V prípade najmenších alebo spiacich detí je aj hlavička položená na tele nosiacej osoby a podľa potreby zaistená kapuckou.

Bábätká od 3,5 kg do zhruba 3 až 4 mesiacov je možné nosiť v Manduce s novorodeneckou vložkou, podľa potreby so zapnutým, či rozopnutým zipsom na chrbtovej opierke, aby horný okraj nosiča siahal aspoň do 1/3 hlavičky. Staršie deti sa potom nosia bez novorodeneckej vložky. Rozopnutie zipsu predĺži chrbtovú opierku o 7 až 8 cm. U detí, ktoré sa ešte nedokážu samé posadiť (z polohy na štyroch oboma nohami dopredu a voľnými rukami), by mala chrbtová opierka siahať až nad ramienka a podopierať tak celý chrbátik.

Manduca umožňuje dieťa nosiť iba tvárou k telu nosiacej osoby, čo je výhodné pre psychickú pohodu dieťatka. Keď je presýtené vnemami, môže sa od sledovania okolitých ruchov odpútať zapozeraním sa do tváre rodiča alebo schúlením sa a pritlačením tváre na telo nosiacej osoby. Upokojí sa a ľahšie zaspí, potom je možné hlavičku spiaceho dieťaťa zabezpečiť v pohodlnej pozícii.

Manduca umožňuje dieťa nosiť iba tvárou k telu nosiacej osoby.

Prečo dieťa nosiť vertikálne?

Vertikálna ergonomická poloha je prirodzená a vhodná aj pre novorodencov. V ergonomickom nosiči s novorodeneckou vložkou je vhodné nosiť skôr malú časť dňa, v šatke je možné v správnej vertikálnej polohe nosiť bábätko až niekoľko hodín denne. Ľudské deti, rovnako ako mláďatá opíc a ľudoopov, sú do chvíle, kým sa samé naučia chodiť, silne fixované na matku a majú typické reflexy nosencov. Pri zdvihnutí aj poľahnutí zaujímajú abdukčno-flexnú polohu, čiže polohu "žabky" podobnú tej, akú mali v maternici, majú úchopový reflex (zvierajú ruky v päsť), aby sa mohli držať matky za srsť, o ktorú ale moderný človek prišiel a nahradil ju nosiacimi pomôckami1.

V ergonomickej vertikálnej polohe nehrozí pritlačenie dýchacích ciest bábätka, narozdiel od nosenia dieťaťa v kolískovej polohe. Polohovanie dieťaťa je aj oveľa jednoduchšie. Problémom nie je ani veľmi široký alebo naopak moc úzky hrudník nosiacej osoby, či veľké prsia mamičky.

Dieťatko je navyše v kontakte s nosiacou osobou pomerne veľkým povrchom tela, vníma jeho pohyby a reaguje na ne, udržuje si tak dobrý svalový tonus. Je tiež podporený zdravý vývoj bedrových kĺbov, sú vo vhodnej polohe a dobre prekrvené, jemne sa posilňujú priľahlé svaly. Nosenie vo vertikálnej polohe znižuje pravdepodobnosť preležania hlavičky a môže pomáhať pri refluxe3 alebo dojčenskej kolike1.

Mamička má pri vertikálnom nosení na bruchu hlavičku bábätka priamo pod nosom, vôňa dieťaťa je silná a špecifická a podporuje vylučovanie oxytocínu a tým materské, starostlivé správanie1. Pri nosení dieťatko aj nosiaca osoba ľahšie čítajú svoje neverbálne signály, je uľahčená ich vzájomná komunikácia. Dojča či batoľa má dobrý výhľad na okolité dianie.

Vertikálne je možné dieťa umiestniť do nosiča dostredu na brucho, či na chrbát. Na kratšie nosenie aj jednostranne na bok, keď hmotnosť dieťatka nesie len jedno rameno nosiacej osoby. Ak je dieťatko v ergonomickom nosiči nosené na bruchu nosiaceho alebo chrbte, potom je záťaž rozložená rovnomerne na obe ramená, obe polovice tela, je podporované správne držanie tela nosiacej osoby. Tlak na brucho u mamičky podporuje zavinovanie maternice a udržiavanie pevnosti svalov panvového dna.

Vertikálne je možné dieťa umiestniť do nosiča dostredu na brucho či na chrbát, na kratšie nosenie aj jednostranne na bok.

Na chrbte je možné deti nosiť už od narodenia, ale zaistiť tam ergonomickú polohu je zložitejšie, zvyčajne si preto na to trúfnu iba skúsenejší nosiči. Samozrejme, tiež záleží na bábätku, či mu nebude chýbať pohľad z očí do očí, ktorý mu poskytujú pozície na bruchu či na boku nosiaceho.

Materiál ergonomických nosičov Manduca

Štandardné verzie sa vyrábajú v Číne z látky zo zmesi konope (45%) a biobavlny (55%) s vnútornou stranou zo 100% biobavlny.
Limitované edície sú vyrábané v Európskej únii, zvyčajne v Českej republike, a to z látky zo 100% biobavlny s vnútornou stranou zo 100% biobavlny.

Okolo nožičiek je jemné polstrovanie, ramenné popruhy a bedrový pás sú tiež polstrované. Ramenné popruhy a bedrový pás sú dĺžkovo nastaviteľné. Spony sú u všetkých typov značky Duraflex, zipsy a patenty značky YKK a neobsahujú nikel. Ergonomické nosiče Manduca spĺňajú požiadavky normy EN 13209-2: 2005 na chemickú bezpečnosť, bezpečnosť pre dieťa vzhľadom na riziko úrazu a tiež na výdrž popruhov i celého nosiča.

Údržba ergonomických nosičov Manduca

Pred praním je potrebné zapnúť všetky spony na nosiči. Ergonomické nosiče Manduca je možné prať v práčke na jemnom programe na 30 ° C so šetrným pracím prostriedkom2 a bez použitia aviváže. Manduca sa nemá sušiť v sušičke a na priamom slnku.

Štandardné rady ergonomických nosičov Manduca XT

 • DenimBlue Toffee
 • DenimBlack Toffee
 • šedo-biela
 • šedo-modrá
 • šedo-oranžová

Bellybutton manduca XT

 • Softcheck grey
 • Softcheck blue
 • Softcheck sand

Limitované edície ergonomických nosičov Manduca XT

 • Edition Rose
 • Edition Pearl

Manduca XT Edition Pearl

Štandardné rady ergonomických nosičov Manduca First

New Style

 • Black (čierna)
 • Brown (hnedá)
 • Green (zelená)
 • Navy / Blue (modrá)
 • Olive (olivová)
 • Orange (oranžová)
 • Petrol (petrolejová)
 • Red (červená)
 • Sand / Nature (piesková)

Black Line

 • Absolute Blue
 • Lovin Lilac
 • Radical Red
 • Screamin Green

Limitované edície ergonomických nosičov Manduca First

Rok 2014

 • Grey Pearl
 • Star Night
 • Star Rose
 • Star Sky
 • True Diamond
 • True Emerald

Rok 2013

 • Circadelic Sea
 • Circadelic Sun
 • Circadelic Wine
 • High Five Greymelange
 • High Five Lime
 • High Five Royal
 • Magic Purple
 • Phantasy Blue-green
 • Phantasy Orange-red
 • Special edition Greymelange
 • Special edition Lime

Rok 2012

 • Grey Pattern Red
 • Grey Pattern Silver
 • Grey Pattern Turgoise
 • Hippie Love
 • Paradise Glow
 • Paradise Honey
 • Paradise Jungle
 • Silver Lily

Rok 2011

 • Blue Memory
 • Jardin Nuit
 • Orange Dream
 • Polka Green
 • Sweet Soda

Rok 2010

 • Bamboo Flame
 • Blue Velvet
 • Maple Leaf
 • Moonlight
 • Skyline Blue
 • Skyline Plum
 • Summer Wave

Rok 2009

 • Herbal Garden Blue
 • Herbal Garden Grey
 • Jardin Noir
 • Lucky Star
 • Mellow Fellow
 • Olive Blush
 • Sweet Butterfly

Dokúpiteľné príslušenstvo k ergonomickým nosičom Manduca

 • Belt Pouch: taštička, ktorú je možné pripnúť na Manducu, na opasok alebo nosiť na ramene, vrchná strana je z 45% konope a 55% biobavlny, vnútorná vrstva zo 100% biobavlny
 • Fumbee: ochranné návleky na popruhy (slintáčiky) zo 100% biobavlny
 • Size-it: doplnok pre polohovanie malých bábätiek, vkladá sa pomocou pútok novorodeneckej vložky a zapne sa cez chrbtovú opierku, zúži ju a uľahčí napolohovanie dieťatka do M pozície nožičiek
 • ZipIn: dekoračný prvok v rôznych farebných prevedeniach, vpíná sa do miesta rozopnutého zipsu na chrbtovej opierke

Videonávody na použitie nosiča Manduca

Nosenie novorodenca - použitie novorodeneckej vložky

Nosenie vpredu

Kríženie popruhov

Nosenie na boku

Nosenie na chrbte

Súvisiace články

Viac o ergonomickom nosiči Manduca na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.manduca.cz/
 2. http://www.mamaja.cz
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s ergonomickým nosičom Manduca

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť s ergonomickým nosičom Manduca?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
alantroj
30. nov 2016

Mne nosenie nevyhovovalo

Mne nosenie nevyhovovalo. Syn mal problém zaspať, tak mi kamoška dala Manducu. Zaspal tam rýchlo, ja šťastná som si ľahla a on spal na mne. Takto som dospávala noci. Po pár razoch ručal ako pavián, chcel aby som stála, akonáhle som si ľahla, bol hore. Takto som dospávala noci.
Ďalšia fáza bola, že mu nestačilo, že stojím, musela som pri to chodiť. Mlela som z posledného.

A perlička, idem na prechádzku s Manducou, do lesíka. Začínam sa potiť. Dieťa ma prehrieva, jemu to tiež vadí. Prídeme domov, ja celé brucho mokré, on tiež. Manducu balím do skrine, po dvoch dňoch pochopí, že mu neostane nič iné, ako spať v postieľke. A ja opäť môžem dospať noc.
0 poďakovaní
maminocka87
13. jan 2015

Naša Manduca

My sme si kúpili Manducu, lebo naša malinká bola lenivec na grganie. Potom ju z toho bolelo bruško a mala koliky. Hneď po prvom vložení do Manducy sa malej uľavilo, riadne pogrgala a za päť minút spinkala..

My nedáme na Manducu dopustiť, skvelo dokáže utíšiť a ukľudniť aj to najuplakanejšie bábätko. Je pohodlná, netreba zakaždým nastavovať popruhy a nebolí z nej chrbát. yskúšali sme aj šatku, ale pre nás je Manduca top :-)
0 poďakovaní
ivanka.7
9. nov 2014

Manduca - pomocník pre otca :-)

Nosila som od 4 týždňov v šatke, ale moja polovička nebola ochotná viazať dieťa do šatky, takže sme mali kúpený i nosič - v našom prípade to bola Manduca. Akceptoval moju podmienku, že skôr ako v 3 mesiacoch si neponosí, pretože napriek novorodeneckej vložke mi každý ergonomický nosič príde vhodný až od určitého veku (u mňa sú to pocitovo 3 mesiace :-)).

Od 3 mesiacov bola u nás ale Manduca využívaná pravidelne - na prechádzky so psom, keď sme s dcérkou niekde boli obaja a nepotrebovala nutne dojčenie, tak sa "vozila" u ocka. Ja som Manducu využívala na rýchle a príležitostné nosenie, pohodlím sa u mňa šatke nevyrovnala, manžel v nej ale nosil veľmi rád (pokojne aj dlho) až do konca nosiaceho obdobia.

P.S. Ja som v nej bez problémov aj dojčila, čo je určite výhodou pre dojčiace mamičky - hlavne na verejnosti :-)
1 poďakovanie
olivia97
3. sep 2013

Manduca

Manducu sme si požičali na skúšku, keď sme mali asi 2 mesiace. Ale malá v nej nechcela byť ani za svet a skúšala som to asi týždeň denne. Tak sme ju vrátili. Teraz máme 9 mesiacov a znova požičanú Manducu. Tentokrát sa v nej malej veľmi páči a konečne ju môžem s istotou kúpiť. Takže odporúčam mamičkám najprv vyskúšať (je veľa požičovní, kde dajú po kúpe zľavu). A tiež napriek vložke pre novorodencov by som počkala aspoň do 4 mesiacov. Inak super
1 poďakovanie
jika80
25. aug 2013

Moja malá Manducu zbožňuje.

Manducu sme kúpili, keď mala moja dcéra asi 3 mesiace. Do vtedy sme používali babyšatku. Túto kúpu som nikdy neoľutovala (inak odporúčam kúpu na nemeckých stránkach - dostať ju tam za cca. 80€ novú). Malú v nej nosím v lete i zime, hlavne v polohe na bruchu, poloha na chrbte nám nie je moc sympatická :-) Dcéra má skoro 20 mesiacov, no ešte stále sa nosíme, keď nevie zaspať alebo keď ideme na výlet alebo keď sa mi nechce ísť do mesta busom kočíkom. Malú som nosila i celú minulú zimu. Kúpila som si taký špeciálny vak na Manducu a nepotrebovala som extra bundu na zimu a malej bolo tak teplučko. A okrem toho, že Manduca je veľmi praktická, zbožňujem ten pocit mať dieťatko pritúlené na sebe a malá je tiež nadšená.
3 poďakovania
jezurka47
9. aug 2013

Úplne super

Najskôr sme kúpili vak babasling. Malá mi v tom vôbec nechcela byť. Rozhodli sme sa preto pre Manducu. Malá má iba 7 týždňov a už sa nosíme. Pekne mi v tom spinká aj tri hodiny. Určite by som ju nemenila za nič iné :-) Ja som veľmi spokojná. Aj keď je vyššia cena, kúpila by som ju zasa.
1 poďakovanie
makovv
6. aug 2013

Super uspávadlo

Ja musím uznať, že Manduca rozhodne šetrí moju chrbticu, keďže malý sa nechce nechať voziť v kočíku. Na druhú stranu, nejde mi vložiť dieťa do Manducy - resp. zapnúť novorodeneckú vložku bez pomoci. Takže zatiaľ mi nepomohla v osamostatnení.
0 poďakovaní
rubinka
22. júl 2013

Najlepšia investícia

Ja na Manducu nedám dopustiť. Je to to najlepšie, čo sme mohli kúpiť. Mám odskúšané, že tam za pár minút zaspí aj najurevanejšie bábo. Takže nám to pomohlo aj pri zaspávaní, nielen na nosenie.
2 poďakovania
zuzanka7117
22. júl 2013

Nedám na ňu dopustiť

Ja som od malička skúšala šatku aj nosič Chicco. Ale malý mi v tom vydržal maximálne pol hodinu. U kamošky som mala možnosť vyskúšať Manducu a nechápala som, že malý, čo som tak stála v obývačke pokojne sedel v Manduce a ožužlával traky....hneď som ju kupovala a neľutujem. Bez problémov mi v nej vydrží aj 2 hodiny.
2 poďakovania
jankamich2
18. júl 2013

Aj neskôr zakúpená mala zmysel

Manducu som kúpila, keď najmenšia mala už niečo vyše roka. Najprv sa mi do toho nechcelo (mala som babyvak a na väčšie dieťa turistický nosič). Ale keďže som mala príležitosť si to odskúšať a dokonca to bolo super i na 5 ročnú, tak mi to vŕtalo v hlave. Nakoniec som neodolala a a kúpila si z druhej ruky. Po investičnej stránke som si to odsúhlasila tým, že to po čase môžem posunúť alebo predať.

Skúsenosti:
- pri nosení na bruchu nosiť jednoznačne s prekríženými popruhmi na chrbte. Vtedy je to úplne super i na dlhé nosenie (toto mnohé konkurenčné nosiče neumožňujú, dať na to pozor).
- pri nosení na chrbte perfektné na bicyklovanie - omnoho lepšie a podľa mňa i bezpečnejšie ako v bicyklovom nosiči
- napriek tomu, že je to určené i pre bábätká, do tých 6 mesiacov odporúčam skôr šatku alebo vak. Zdá sa mi to pre bábätko lepšie a aj dojčenie je tak jednoduchšie. Ale ak nefunguje iný nosič, tak Manduca určite lepšie ako nič.
4 poďakovania
lenyy
18. júl 2013

Manduca

Moja malá v nej nechce byť ani za svet:(. Už by som ju nekúpila.
1 poďakovanie
ninison
17. júl 2013

Jedna z najlepších investícií

Pre naše nekľudné bábätko je nosič jedna z najoceniteľnejších investícií. Je jednoduchá na použitie a prispôsobená rôznym typom postáv. Bábo má z nej výhľad a cíti sa pohodlne. Počuje tlkot maminho srdiečka, takže relatívne rýchlo zaspáva :-)
3 poďakovania