Klokanka

Klokanky

Klokanka je, na rozdiel od šatiek6, Ring sling, Babyvakov1, Mei tai1 a ergonosičov17, neergonomická pomôcka na nosenie detí, má úzku časť v oblasti rozkroku dieťaťa, vystuženú (tuhú) chrbtovú opierku a výrobcovia povoľujú v nich nosiť deti tvárou od nosiaceho. Klokanky sú síce relatívne obľúbené predovšetkým kvôli svojej cene a dostupnosti v obchodoch s potrebami pre bábätká, ale sú absolútne nevhodné pre zdravé nosenie.

Obdobne ako pasívne chodítka1 a hopsadlá majú totiž negatívny vplyv na vývoj pohybového aparátu dieťaťa, pretože nie je zaistená ergonomická poloha. V klokanke je dieťa prakticky zavesené za rozkrok, nemá podsadený zadoček, chrbátik doguľata a chrbticu podopretú po celej dĺžke, dochádza tak k jej neúmerné záťaži. Dieťa sa naopak prehýba do luku, zvyčajne majú klokanky aj nedostatočnú oporu hlavičky dieťaťa. Nožičky dieťaťa nie sú podoprené od kolienka ku kolienku a nie sú tak v abdukčnej polohe, nie sú pokrčené v kolenách a doširoka roztiahnuté od seba, ale namiesto toho visia rovno dole. Dochádza k nadmernému namáhaniu bedrových kĺbov a môže byť ohrozená aj budúca plodnosť - u dievčatiek nemusí prebehnúť správny vývoj panvy, u chlapčekov dochádza k stláčaniu semenníkov. Navyše sa pravidelným opakovaním nevhodnej činnosti fixujú zlé pohybové vzorce, môže sa spomaliť až zablokovať motorický vývoj 2 a následkom bývajú v neskoršom veku skoliózy, bolesti chrbta či hlavy, dýchacie ťažkosti (kvôli zablokovaným rebrám), problémy s bedrami, panvíc.

Ďalším dôvodom nevhodnosti klokaniek pre nosenie detí je to, že je v nich návodom povolené nosiť dieťa čelom od seba, kedy nie je možné nielen zaistiť ergonomickú polohu, ale má to aj negatíva pre psychickú pohodu dieťaťa, pretože, keď je presýtené vnemami, nie je schopné sa od sledovania ruchov okolia odpútať, nemá možnosť sa pozrieť do tváre nosiaceho a alebo sa schúliť a tvár pritlačiť na telo nosiča a tak okolie odfiltrovať a prípadne zaspať. V klokanke dieťa zaspáva až totálnym psychickým a fyzickým vyčerpaním, navyše potom nie je možné zaistiť hlavičku spiaceho dieťaťa v pohodlnej pozícii. Niektoré typy nútia dieťa aj k nevhodnému zapažovaniu ručičiek.

Ďalej mávajú klokanky nedostatočné možnosti dotiahnutia popruhov a nedostatočnú hrúbku polstrovania popruhov, niektorým chýba bedrový pás, čiže nebývajú pohodlné ani pre nosiaceho.

Viac o rozdieloch v nosení v klokanke a ergonomickom nosiči nájdete v článku: Klokanka versus ergonosič

Dieťatko v nevhodnom type nosiča - klokanke

Najčastejšie značky klokaniek

  • BabyBjörn
  • Chicco
  • Womar
  • Cybex
  • Hauck
  • Red Castle

V poslednej dobe nastal medzi výrobcami klokaniek pozitívny trend a začali produkovať výrobky, ktoré zvyšujú pohodlie nosenia pre dieťa aj rodiča. Tieto typy detských nosičov (napr. Stokke My Carrier, Cybex 2.go, BabyBjörn Comfort Carrier, Womar Zaffiro) kombinujú prvky tradičných klokaniek a ergonomických nosičov, majú regulovateľnú šírku sedacej časti, vystužené ramenné popruhy, bedrový pás a vyššiu nosnosť, ale napriek tomu je v nich obvykle ťažké dosiahnuť podsadenie zadočku, zaoblenia chrbátika, pretože majú vystuženú chrbtovú časť, problematické býva aj dotiahnutie dieťaťa tesne k telu nosiaceho, tendencia bábätka k zapažovaniu ručičiek a tiež obvykle ponúkajú možnosť nosiť dieťa čelom od seba, takže ich kúpu nemožno odporučiť.

Klokanky

Viac o klokanke na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.modrykonik.sk/fotoblog/cacika/clanok/zaostrene-na-klokanky-6rdhqu/
  2. Foto: http://www.babybjorn.com/
  3. Foto: http://www.chicco.co.uk/
  4. Foto: https://web.archive.org/web/20181128155827/https://womar.eu/
  5. Foto: http://www.babybjorn.com/
  6. Foto: http://www.stokke.com/
  7. Foto: http://cybex-online.com/

Hodnotenia a skúsenosti s klokankou

Máš skúsenosť s klokankou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť