Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Ergonomická poloha

Správna tzv. ergonomická poloha je fyziologická poloha novorodencov1, ktorú zaujali už v maternici. Je to prirodzená poloha pre dieťa, v ktorej nedochádza k preťažovaniu chrbtice a kĺbov bábätka. Poloha, v akej sa nosí, závisí predovšetkým od veku a preferencií dieťaťa.

Horizontálne nosenie

Novorodenci a dojčatá sa najčastejšie nosia v tzv. kolískových polohách. Dieťa má mať pritom hlavičku, chrbátik a kolienka v jednej línii, nosí sa schúlené do klbka so zaguľateným chrbátikom, bokom k nosiacemu.
Kolíska

Hlavička je pritom uložená voľne, nesmie byť pritlačená o hrudník nosiaceho ani príliš predklonená. Vždy musí byť fixovaná pruhom látky. Látka nesmie hlavičku prekrývať z dôvodu dostatočného prísunu vzduchu. V horizontálnych polohách je možné dojčiť.

Vertikálne nosenie

V tejto polohe má dieťa zaguľatený chrbátik, podsadený zadoček, kolienka minimálne v úrovni pupka, podopretý chrbátik a hlavičku. Chrbtica dieťaťa je v osi tela nosiča, nesmie sa stáčať do strán. Kolienka dieťaťa sú v rovnakej výške. Dieťa musí mať dostatočný prísun vzduchu a voľné dýchacie cesty, nos dieťaťa nesmie byť pritlačený o hrudník nosiaceho.
Vertikálne nosenie

Názory odbornej verejnosti na vertikálne nosenie v ergonomickej polohe sa líšia. Niektorí odporúčajú počkať s vertikálnym nosením do doby, kým si dieťa nedrží minimálne hlavičku. Iní preferujú nosiť vo vertikálnej polohe s použitím babyšatiek6 alebo iných vhodných nosičov už od narodenia.

Rozdiel medzi ergonomickým nosičom a klokankou

Súvisiace články

Viac o ergonomickej polohe na modrykonik.sk

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s ergonomickou polohou

Máš skúsenosť s ergonomickou polohou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť