Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Babyvak

1 skúsenosť

Babyvak je v našej spoločnosti jednou z najpoužívanejších pomôcok na nosenie detí. Umožňuje nosenie dieťaťa tesne pri tele matky už od novorodeneckého veku v horizontálnej polohe zvanej aj "kolíska" . Staršie deti, ktoré už vedia samé sedieť, je možné v babyvaku nosiť vertikálne vpredu alebo na boku. Prednosťou babyvakov je jednoduchá manipulácia, rýchle nasadzovanie a nízka cena. V babyvakoch je možné pohodlne a diskrétne dojčiť. Nevýhodou je obmedzené použitie na horizontálne polohy a jednostranná záťaž pre nosiacu osobu.
Cam Gigandet, upír z Twilight, nosí tiež v babyvaku.

Slovenský pojem babyvak zahŕňa niekoľko typov rôznych nosičov, ktoré sa líšia materiálom, prevedením aj pohodlím pri nosení. Všetky typy sa nosia cez jedno rameno. Z dôvodu nerovnomerne rozloženej záťaže je vhodné striedať strany, na ktorých sa dieťa nosí.

Babysling

Najviac rozšírené sú priestranné vaky z neelastickej látky s mäkko vystuženými okrajmi (babysling). Veľkosť vaku sa prispôsobuje doťahovaním pomocou krúžkov alebo praciek. Je to najbezpečnejší, aj najpohodlnejší typ babyvaku. Novorodencov1 je možné v takomto babyvaku nosiť aj s perinkou.
Babysling

 • Nosnosť: závisí od výrobu, český babyvak Pech udáva až 50kg.
 • Značky: Babyvak Pech, Minimonkey, TheBabaSling

Návody na nosenie

Kolíska - horizontálne

Koník - vertikálne

Pouches

Ďalšou alternatívou sú elastické vaky (pouches). Sú to jednoduché pruhy látky zošité do kruhu. Veľkosť vaku sa najčastejšie prispôsobuje pomocou zipsov, suchých zipsov alebo preložením látky.
Pouches Haipa Daipa

 • Nosnosť: do 15kg, pohodlne do 8-9 kg.
 • Značky: Haipa Daipa

Návody na nosenie

Kolíska - horizontálne

Koník - vertikálne

Babybags

Najmenej vhodným typom babyvaku sú úzke vystužené vaky (babybags), ktoré majú vo vnútri látkové nohavičky na fixovanie dieťaťa. V týchto vakoch nie je možné dosiahnuť bezpečné uloženie dieťaťa v horizontálnej polohe a deťom v nich hrozí udusenie. Tieto nosiče boli oficiálne stiahnuté z predaja na našom trhu, avšak na rôznych internetových bazároch sa stále predávajú, najmä podobné nosiče čínskeho pôvodu.
SlingRider Infant Carriers

 • Nosnosť: 9kg.
 • Značky: Infantino

Súvisiace články

Viac o babyvaku na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.onoseni.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=100&Itemid=76
 2. https://web.archive.org/web/20190109210122/http://www.babywearingschool.com/babywearingsafety.htm
 3. http://najmama.aktuality.sk/clanok/224663/nebezpecne-baby-vaky-uz-tri-deti-zomreli/
 4. Foto: http://www.cpsc.gov/en/Recalls/2007/Infantino-Recalls-Infant-Sling-Carriers-Due-to-Fall-Hazard/
 5. Foto: http://babyvak.cz/
 6. Foto: https://web.archive.org/web/20160801085948/http://haipa-daipa.com/product/baby-vak-bio/
 7. Foto: http://carrymeaway.com/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s babyvakom

Máš skúsenosť s babyvakom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
mirkalivka
26. jún 2013

S baby vakom babasling som maximálne spokojná.

Vypýtala som si ho ako darček pod stromček až pri druhom dieťati a dodnes neľutujem. Nosenie pohodlné, bez bolesti chrbta, vhodné do dažďa (v jednej ruke dáždnik a pritom dieťa suché...), na nákupy, na turistiku (vpredu dieťa, vzadu "občerstvenie"), na spanie, na kojenie. Proste super vec :-)

Dcérka v ňom bola spokojná v prípade potreby si aj pospala a keď ho zbadala, pýtala sa doňho. Má 2,5 roka a dodnes ho používame. Aj keď nie často, ale keďže už nemáme kočík, tak na dlhé chodenie pomôže...Odporúčam !!!
0 poďakovaní