Babyvak

1 skúsenosť
Cam Gigandet, upír z Twilight, nosí tiež v babyvaku.Babyvak je v našej spoločnosti jednou z najpoužívanejších pomôcok na nosenie detí. Umožňuje nosenie dieťaťa tesne pri tele matky už od novorodeneckého veku v horizontálnej polohe zvanej aj "kolíska" . Staršie deti, ktoré už vedia samé sedieť, je možné v babyvaku nosiť vertikálne vpredu alebo na boku. Prednosťou babyvakov je jednoduchá manipulácia, rýchle nasadzovanie a nízka cena. V babyvakoch je možné pohodlne a diskrétne dojčiť. Nevýhodou je obmedzené použitie na horizontálne polohy a jednostranná záťaž pre nosiacu osobu.

Slovenský pojem babyvak zahŕňa niekoľko typov rôznych nosičov, ktoré sa líšia materiálom, prevedením aj pohodlím pri nosení. Všetky typy sa nosia cez jedno rameno. Z dôvodu nerovnomerne rozloženej záťaže je vhodné striedať strany, na ktorých sa dieťa nosí.

Babysling


BabyslingNajviac rozšírené sú priestranné vaky z neelastickej látky s mäkko vystuženými okrajmi (babysling). Veľkosť vaku sa prispôsobuje doťahovaním pomocou krúžkov alebo praciek. Je to najbezpečnejší, aj najpohodlnejší typ babyvaku. Novorodencov1 skúsenosť je možné v takomto babyvaku nosiť aj s perinkou.
 • Nosnosť: závisí od výrobu, český babyvak Pech udáva až 50kg.
 • Značky: Babyvak Pech, Minimonkey, TheBabaSling

Návody na nosenie


Kolíska - horizontálne
Koník - vertikálne
Pouches


Pouches Haipa DaipaĎalšou alternatívou sú elastické vaky (pouches). Sú to jednoduché pruhy látky zošité do kruhu. Veľkosť vaku sa najčastejšie prispôsobuje pomocou zipsov, suchých zipsov alebo preložením látky.
 • Nosnosť: do 15kg, pohodlne do 8-9 kg.
 • Značky: Haipa Daipa

Návody na nosenie


Kolíska - horizontálne
Koník - vertikálne
Babybags


SlingRider Infant CarriersNajmenej vhodným typom babyvaku sú úzke vystužené vaky (babybags), ktoré majú vo vnútri látkové nohavičky na fixovanie dieťaťa. V týchto vakoch nie je možné dosiahnuť bezpečné uloženie dieťaťa v horizontálnej polohe a deťom v nich hrozí udusenie. Tieto nosiče boli oficiálne stiahnuté z predaja na našom trhu, avšak na rôznych internetových bazároch sa stále predávajú, najmä podobné nosiče čínskeho pôvodu.
 • Nosnosť: 9kg.
 • Značky: Infantino

Súvisiace článkyViac o babyvaku na modrykonik.skPoužité zdroje


 1. http://www.onoseni.sk/index.php?option=com_cont...
 2. http://www.babywearingschool.com/babywearingsaf...
 3. http://najmama.aktuality.sk/clanok/224663/nebez...
 4. Foto: http://www.cpsc.gov/en/Recalls/2007/Infantino-R...
 5. Foto: http://babyvak.cz/product.php?id_product=49
 6. Foto: http://haipa-daipa.com/product/baby-vak-bio/
 7. Foto: http://carrymeaway.com/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s babyvakom

Máš skúsenosť s babyvakom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
mirkalivka
26. jún 2013

S baby vakom babasling som maximálne spokojná.

Vypýtala som si ho ako darček pod stromček až pri druhom dieťati a dodnes neľutujem. Nosenie pohodlné, bez bolesti chrbta, vhodné do dažďa (v jednej ruke dáždnik a pritom dieťa suché...), na nákupy, na turistiku (vpredu dieťa, vzadu "občerstvenie"), na spanie, na kojenie. Proste super vec :-)

Dcérka v ňom bola spokojná v prípade potreby si aj pospala a keď ho zbadala, pýtala sa doňho. Má 2,5 roka a dodnes ho používame. Aj keď nie často, ale keďže už nemáme kočík, tak na dlhé chodenie pomôže...Odporúčam !!!
0 poďakovaní