Plávanie pre deti

1 skúsenosť

Plávanie pre deti prináša deťom skvelú zábavu vo vode, ale má pre ne aj mnohé ďalšie prínosy. Ak sa dieťa naučí plávať, dokáže sa tiež bezpečne pohybovať pri vode a v nej. Dôvodov, prečo prihlásiť dieťa na plavecký kurz je naozaj mnoho. Tu je niekoľko z nich.

Plávanie pre deti

Bezpečnosť dieťaťa

Utopenie je u detí a dospievajúcich druhou najčastejšou príčinou neúmyslného úmrtia. K utopeniu dochádza často po tichu a behom niekoľkých sekúnd. Dieťa sa môže utopiť aj vo vode s hĺbkou 2 cm. Základné plavecké zručnosti môžu dieťaťu zachrániť život, ak náhodou spadne do vody alebo ho "spláchne" vlna do hlbších vôd. K utopeniu dochádza častejšie po 1. roku života, oveľa častejšie sú obeťami chlapci. Najrizikovejšie je skupina chlapcov vo veku 15 - 19 rokov.

Vďaka tomu, že dieťa sa naučí plávať, bude pre neho bezpečnejšie pohybovať sa v okolí vody. Aj pre rodičov je následne pobyt s deťmi pri vode menej stresujúci.

Nízke náklady na šport

Rekreačné plávanie detí patrí pre rodičov medzi menej finančne nákladné športy. Mnohé deti naučili plávať aj vlastní rodičia, bez potreby plaveckého kurzu.

Zdravotné benefity

Pri plávaní sa precvičí celé telo od ramien až po chodidlá. Pediatri odporúčajú plávanie, pretože sa pri ňom proporčne zapájajú všetky hlavné svalové partie tela. V porovnaní s inými detskými športovými aktivitami dochádza pri plávaní k najmenšiemu počtu úrazov detí.

Plávanie u detí prispieva tiež k zlepšeniu koordinácie jednotlivých častí tela.

Plávanie nezaťažuje kĺby a je preto vhodné v každom veku. Plávať môžu aj deti so zdravotnými obmedzeniami.

Vhodný vek pre plavecký kurz

S formálnou plaveckou výukov sa nedoporučuje začať pred 4. rokom veku dieťaťa. Až po tomto veku je väčšina detí vývinovo zrelá pre učenia sa plávania. Mladšie deti nie sú motoricky zdatné na koordináciu pohybov pri plávaní a tiež sa nedokážu dlhšiu dobu sústrediť a vykonávať pokyny trénera.

Vo veku 4-5 rokov je dieťa schopné sa naučiť splývať na hladine, ponoriť hlavu pod vodu na 5-10 sekúnd, prejsť z postavenia do plaveckej pozície bez pomoci, kĺzať cez vodu a používať koordinované kopanie a pohyby rúk. Dokáže tiež pochopiť základné pravidlá bezpečnosti pri vode a v nej.

Dieťa staršie ako 6 rokov dokáže zadržať dych na dlhšiu dobu, plávať pod vodou a zbierať predmety z dna bazéna. Zvládne skočiť do bazéna a samostatne vyplávať. Môže sa začať učiť všetky plavecké štýly. Má tiež väčšiu vytrvalosť a preto upláve dlhšie vzdialenosti.

Plavecké kurzy pre deti

Plávanie pre bábätka

Pozri samostatný článok: Plávanie pre bábätká12

Súvisiace články

Viac o plávaní pre deti na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.childsafetyeurope.org/publications/info/child-safety-report-cards-europe-summary-2012.pdf
  2. https://web.archive.org/web/20140603225115/http://www.swimkids.com.au/learn/benefits/
  3. http://njst.usswim.net/NJST Parents/Why You Should Be Glad Your Kid Picked Swimming.pdf
  4. http://www.parents.com/fun/activities/outdoor/teach-your-child-to-swim/?page=3
  5. http://en.wikipedia.org/wiki/Swimming_lessons
  6. Foto: ©Depositphotos.com/[.shock]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s plávaním pre deti

Máš skúsenosť s plávaním pre deti?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
cessy
13. apr 2015

Plávanie väčších deti

Môj syn začal plávať ako 4-ročný. Zo začiatku to bolo skôr o hraní vo vode. Na začiatku sa veeľmi tešil na deti, na vodu. Postupne prechádzal z kurzu do kurzu, plával stále o niečo lepšie......

Postupne bol menej chorý, občas nejaké soplíky, kašeľ, ale inak nič vážnejšie. Budovala sa mu pekne imunita. Dokonca aj ortopéd zaznamenal, že ploche nožičky už nie sú také ploche ako pred tým :-) .

Syn má teraz 6 rokov. Chodí do školy a v plávaní pokračuje. Chodí na plaveckú školu. Mal obdobie, že plávanie ho nebaví, že sa mu nechce na tréning, ale trošku som ho povzbudila a plávať išiel vždy, keď sa dalo.

Viem, že deti by si mali vybrať, čo ich baví, ale keby bolo na ňom, tak by sme z krúžku do krúžku prestupovali. A ako ho poznám, pri ničom by nezostal dlhšie ako mesiac.

Nechcem z neho mať vrcholového športovca, take ambície som nikdy nemala. Len nechcem, aby sa doma nudil, alebo sa hral na počitaci, tablete, to mu úúúúúplne stačí po víkendoch.... Takto ma svoje povinnosti, vyplnený čas.....a to žiadnemu dieťaťu neuškodí. ;-)

Takže mamičky, ak váhate na aký šport ďieťa prihlásiť, tak ja doporučujem plávanie. ;-)
0 poďakovaní