Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Plávanie pre bábätká

Zoznam miest, kde sa organizujú kurzy plávania pre bábätká a tiež rady a tipy pre rodičov ako plávať s bábätkami.

Kurzy plávania pre bábätká

Plávanie pre bábätká

K prvému zoznámeniu bábätka s plávaním by malo dôjsť v čase, keď je už plne zahojený pupok a malo by byť výhradne v domácom prostredí. Skupinové plávanie dojčiat je vhodné pre deti od 4. až 6. mesiacov. Počas spoločného plávania by malo ísť hlavne o zábavu a relaxáciu.

Plávanie dojčiat zlepšuje motorický vývin dieťaťa2 a zároveň sa pri ňom zlepšujú svaly dieťaťa. Plávanie sa deťom odporúča aj ako doplnok k cvičeniu Vojtovou metódou1.

Plávanie dojčiat

Výber vhodného plaveckého kurzu pre dojčatá

 • preštudovať si program kurzu,
 • teplota bazéna by mala byť nad 30 ° C,
 • k dispozícii sú deťom kvalifikovaní inštruktori,
 • možnosť vyskúšania si hodiny tzv. nanečisto,
 • možnosť prehliadky priestorov určeným k plaveckým výcvikom,
 • plavecké bazény a ich priľahlé priestory by mali spĺňať hygienické normy,
 • či je k dispozícii vybavenie pre dojčatá a batoľatá - jedálenské stoličky2, hracie podložky, prebaľovacie pulty, hračky1.

Plávanie vo vaničkách

Plávanie dojčiat vo vaničkách

Špecializované plávanie dojčiat v miestnych plaveckých centrách je možné navštevovať od 2. mesiaca veku dieťaťa, kedy sú pre tieto deti pripravené špeciálne vaničky. Počas plávania s dieťaťom vo vaničkách sa rodičia učia správne manipulovať s dieťaťom a rad básničiek a riekaniek2, ktoré dieťaťu pobyt vo vode spríjemňujú. S vaničkami sa končí okolo 6. mesiaca veku dieťaťa, kedy dieťa prechádza do veľkého bazénu, kde už pláva s rodičmi a ostatnými deťmi.

Výhody plávania vo vaničkách:

 • posilňujú sa brušné a chrbtové svaly dieťaťa,
 • zmierňuje sa dojčenské nadúvanie,
 • dieťa sa otužuje,
 • plávaním sa zlepšuje a prehlbuje spánok dieťaťa11,
 • podporuje sa chuť do jedla,
 • dieťa si zvyká na veľké množstvo vody a pripravuje sa na prestup do veľkého bazénu,
 • vytvárajú sa pevné citové väzby medzi rodičom a dieťaťom.

Video: Plávanie dojčiat vo vaničkách

Plávanie v bazéne

Dojčatá prechádzajú do veľkého bazéna okolo 6. mesiaca veku. Do tej doby navštevujú organizované kurzy len v nádobkách. Na bazén bez plaveckých kurzov môžu ísť deti až vo veku batoľaťa, teda od 1. roku veku dieťaťa. Kurzy pre väčšie dojčatá sú určené už skupinkám rovnako starých detí a ich rodičom. Deti sa učia chytať vo vode predmety, zvykať si na pobyt vo vode a v prostredí s viacerými ľuďmi, navyše so silnejšou akustikou a veľkým množstvom rôznorodých zvukov (krik detí, špliechanie vody). Podľa priania rodičov sa môžu deti tiež učiť potápať a zvykať si na pobyt pod vodou.
Plávanie dojčiat v bazéne

Dieťaťu je nutné na kurz zaobstarať plávacie plienky alebo dojčenské plavky, ktoré bránia úniku stolice do bazéna.

Video: Plávanie dojčiat vo veľkom bazéne

Zoznam vecí na kurzy plávania:

 • Pre bábätko:
  • osuška,
  • náhradné plienky,
  • kozmetika - umývací gél, telové mlieko,
  • tampóny z buničiny na odstránenie vody z uší,
  • plavky,
  • oblečenie,
 • Pre rodičov:
  • plavky (alebo pri vaničkovaní tričko s krátkym rukávom),
  • kozmetika,
  • uterák,
  • plávacia čiapka,
  • plávacie okuliare (na potápanie sa s dieťaťom pod vodou).

Viac o plávaní pre bábätká na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://plavani-a-potapeni.zdrave.cz/plavani-s-miminkem-kdy-a-jak-zacit/
 2. http://www.plavanikojencupraha.cz/plavani-ve-vanickach-vanickovani
 3. https://web.archive.org/web/20160502193234/http://www.baby-swimming.com/taking_your_baby_swimming...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s plávaním pre bábätká

Máš skúsenosť s plávaním pre bábätká?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ynett  17. apr 2017

Pre dieťa super

Tiež nie som zástanca ponárania sa kým sa dieťa nerozhodne samo. Ale samotné cvičenie vo vode a následné plávanie nepovažujem za módny výstrelok. Každý pohyb pod dohľadom je pre dieťa super. S mojím sme nechodili, keďže sme ho nechceli ponárať, ale vodu našťastie miluje. Pláva o dušu, i keď zatiaľ s rukávnikmi a pásom.
0 poďakovaní
sassannka  17. apr 2017

Za mňa 100% áno

Absolvovali sme asi 5 lekcií, ponárať sa začali až na konci tretej. Môj malý to zvládal super! Ale asi sme mali šťastie na dobrý kurz, lebo zmyslom ponárania bola sebazáchrana pri náhodnom páde do vody, detičky sa učili otočiť pod vodou, doplávať k okraju bazénu a chytiť sa. Takže za mňa 100% áno.
0 poďakovaní
lienkaam16  25. máj 2016

Sebastiánové baby plávanie

Ja s malým chodím plávať od 8. mesiaca jeho života, žiaľ skôr to nešlo, nakoľko sme museli čakať na otvorenie skupinky nováčikov. Keby, že sa mám rozhodnúť ešte raz, ani nerozmýšlam a začnem s baby plávať ešte skôr. Myslím, že ideálne je tak okolo 5-6 mesiaca.

Teraz má malý jeden a pól roka a vo vode robí veľké pokroky. Jeho motorika, pohyby sa vyvíjajú rýchlejšie.

Malý začal chodiť ako 10. mesačný a teraz sám behá hore dole po schodoch. Na plávanie sa veľmi teší, nie len pre vodu, ale aj jeho kamarátov.
Aj ja si tam oddýchnem a na každú stredu sa veľmi tešíme.

Mimochodom mi plávame v plaveckej škole Tulipánik v Dolnom Kubíne a ich zlatá trénerka Markétka chodí každú stredu plávať k nám do Ružomberka a nemusíme ďaleko cestovať :)

Baby plávanie určite odporúčam, detičky sú šikovnejšie, komunikatívnejšie, a hlavne aspoň my sme zdravší. Naša imunita je voči chrípkam a nachladnutiam je vyššia :)
2 poďakovania
vivi68  17. máj 2016

Naše plávanie

Začali sme plávať, keď mala Kiki cca 6 mesiacov. Vo vode sa jej veľmi páčilo. V lete už krásne plávala na kúpalisku (8 mesiacov) a tak isto v mori. Síce sme ten rok nemali v Chorvátsku ideálne teplé more, ale Kiki v ňom chcela byť stále a len plávať, nie sa hrať. Iné deti na pláži plakali, keď ich čo i len namočili a Kiki plakala, keď sme šli na chvíľku von.

Pokračovali sme v kurzoch až do jej 3,5 roka. Ale to už chodila na kurz do veľkého bazéna, kde bola už sama s inštruktorkou a inými deťmi, kde sa už začali učiť aj techniky plavania. Teraz s ňou nemáme problém v žiadnej vode. Krásne prepláva každý bazén.

Za mňa je určite plávanie TOP a odporúčam ho každej mamičke a oteckovi.
3 poďakovania
olko5  13. máj 2016

Podľa mňa je to super

Ja chodím z oboma chlapcami. Menší má rok a chodíme už pol roka. Miluje to tam, je to super vec. Keď už vidí bazén, výska a trepe nohami, už by aj skočil. Podľa mňa je to super, učiť od malička, deti sa rýchlo naučia a veď to nerobíme nasilu. Vždy je to postupné, viacej a viacej sa ponárame, aj sme celý pod vodou. A pekne ako poviem signál, už aj zavrie očká a nadýchne sa, vo vode ich otvorí a kope nôžkami. No paráda zážitok. A vynorí sa usmiaty, takže nemyslím, že by mu tam dobre nebolo. Je to drahšie, áno. U nás asi 12 eur jedna lekcia, permanentka menej. Ale ja si radšej odtrhnem od huby :-) Pokiaľ to zvládame, budeme chodiť naďalej.
0 poďakovaní
halci  13. máj 2016

Jednoznačne odporúčam

Chodila som plávať do slaného bazéna so staršou dcérou od 8 mesiaca, ktorá pláva doteraz, má skoro 4 roky a voda je jej živel. S mladšou som začala trochu skôr, od 6 mesiaca a je to tiež super. Zo začiatku to bolo trocha náročné, človek si musí zvyknúť, ale už máme prax a vydrží celú hodinu, keď si pred tým zdriemne. Plávanie pre bábätká a malé deti jednoznačne odporúčam!
0 poďakovaní
zuna89  13. máj 2016

Chodili sme do kurzu určeného pre oteckov

My sme tiež chodili do "neponáracej" školy, teda inštruktor povedal, že on ako inštruktor a otec ponáranie neuznáva, ale ak by rodičia na tom trvali, tak zaradí aj tieto cviky. Bol to kurz určený pre oteckov s deťmi a som veľmi rada, že mali manžel a syn aktivitu, ktorá patrila iba im. Mamičky sa boli pozrieť až na záverečnú hodinu, kde sa tatinkovia a deti predviedli.
0 poďakovaní
kmk11  13. máj 2016

Škodlivosť chlóru nie je vyvrátená

Keď som chodila na kurzy pre nastávajúce mamičky, padla jedného dňa i otázka, čo si naša vedúca kurzu myslí o týchto plávaniach s bábätkami - jej odpoveď som si vzala k srdcu a vzdala sa podobnej myšlienky skôr, než by sa stihla zrodiť v mojej hlave. Povedala nám, že nie je zatiaľ vyvrátené, že chlór vo vode neškodí detským pľúcam novorodeniatok/batoliat. Plávanie u detí považuje za dôležité, ale až oveľa neskôr. Dnes má syn 11 rokov, vo vode je ako ryba a vôbec mu nechýbajú neabsolvované kurzy - odvtedy však trochu výskum pokročil a momentálne je to už oficiálne propagované, že sa plávanie neodporúča do veku dvoch rokov, lebo je podozrenie, že chlór vo vode spúšťa v neskoršom veku astmu. Takže ja pre seba som sa rozhodla proti a myslím si, že sme neboli o nič ochudobnení. :-)
2 poďakovania
dentall  13. máj 2016

Plávame od 7 mesiacov

Ahojte dievčatá, ja s malým chodím plávať od 7 mesiacov a plávame stále. Má teraz 18 mesiacov. Mne sa to veľmi páči, jemu samozrejme tiež. Inak by sme tam nechodili. Je to relax pre mňa a pre neho zážitok. Je šťastný. Chorý nebol. Je to slaná voda a je tam totálny servis, že vám dieťa pomôžu obliecť, kým vy sa oblečiete, takže žiadne stresové prostredie. A aj sa ponárame. Vôbec mu to problém nerobí. A keď sú deti s náznakom, že by sa im to nepáčilo, nerobí sa nič nasilu. Všetko je formou hry vo vode.
0 poďakovaní
sofik19  13. máj 2016

Chodili sme do "neponáracej" školy

Chodili sme so staršou, ale do "neponáracej" školy. Nie som zástancom ponárania, pokiaľ sa dieťa neponorí z vlastnej vôle.
1 poďakovanie
genialna  13. máj 2016

Moja skúsenosť

Ja som chodila s obidvoma deťmi na baby plávanie a teda vôbec som nemala pocit, že by to bol môj rozmar, ale skôr moja "obeta". :-D Prišla som odtiaľ vždy vyšťavená. :-D Veď obliecť seba, dieťa a to v švihu, lebo stíhať papanie, spanie a pustiť ďalšie mamičky. No, uf!

S dcérou som chodila na kurzy, kde sa ponáralo. Jej sa to páčilo, problém s tým nemala. Celá hodina mala svoju štruktúru, deti poslúchali. Áno, boli tam aj také deti, čo ponáranie nemali zo začiatku v obľube, ale neskôr si zvykli. Moje dieťa s tým problém nemalo, takže ja som to hodnotila pozitívne.

V troch rokoch sme s baby plávaním skončili a od 3,5 roka pokračujeme v plávaní klasickom. So synom som chodila na baby plávanie kde sa neponáralo. Celá tá hodina bola o tom - robme s dieťaťom len to, čo chce, čo mu vyhovuje. Celé zle... Čím bol starší, tým to bolo viac o ničom, lebo malý sa najradšej hral s krhličkou na schodíkoch do bazéna. Drahá zábavka. Takže jeho plávanie sme ukončili oveľa skôr.
0 poďakovaní
maaaaria  13. máj 2016

Nestotožnili sme sa s ponáraním

Chodili sme na plávanie, ale nestotožnili sme sa s ponáraním. Keďže v našom meste iné kurzy nie sú a postupne začali byť hodiny viac-menej len o tom, nechali sme to tak.
1 poďakovanie