Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Nevera

Nevera je definovaná ako milostný vzťah mimo manželstva alebo mimo trvalý partnerský vzťah. Každý človek si ale pod pojmom nevera vybaví niečo iné. Niekto si predstaví sexuálny styk počas jednej noci, ktorý sa stal "omylom." Niekto si pod neverou predstaví trvajúci a opakujúci sa sexuálny styk, ktorý vykonávajú neustále dvaja tí istí ľudia. Alebo môže byť neverný partner, alebo partnerka neustále s iným partnerom. Pre niektorých ľudí je neverou aj nezáväzný flirt, ktorého súčasťou nie je sexuálny styk.

Neverný partner sa prezradí svojím správaním, aj keď on sám si to o sebe nemyslí. Svoj záujem sústredí inam než na svojho partnera (partnerku). Neustále sa usmieva a nevie o tom. Neverný partner/-ka o sebe tvrdí, že svoju partnerku/-a miluje, ale hľadá povyrazenie niekde inde, a to najmä sexuálneho rázu.

Kategórie nevery

 • Mimomanželský kontakt je jednorazovým sexuálnym stykom bez väčšieho množstva emócií, ku ktorému dochádza bez predchádzajúceho plánovania.
 • Erotické dobrodružstvo je plánovaný, dlhodobý sexuálny vzťah s emóciami, ktorého účastníci neplánujú spoločnú budúcnosť.
 • Mimomanželský vzťah je založený na silnej citovej väzbe, kde účastníci nevery plánujú spoločnú budúcnosť.
 • Flirt - ide o akési koketovanie medzi dvoma ľuďmi bez sexuálneho styku.
 • Virtuálna nevera je zdieľanie a vymieňanie si sexuálnych skúseností a snov pomocou rôznych chatov alebo sociálnych sietí.

Niektorí sexuológovia uvádzajú tiež prostitúciu alebo swingové párty. Nevera môže byť aj sociálna, kde sú narušené rodinné vzťahy vrátane starostlivosti o dieťa, staranie sa o domácnosť a partnera.

Dôvody nevery

 • dlhodobá nespokojnosť vo vzťahu (vzťah bez komunikácie, bez tolerancie a záujmu o partnera),
 • uprednostňovanie svojich záujmov na úkor záujmov partnera (presadzovanie si svojich záujmov a požiadaviek za každú cenu),
 • nespokojnosť v sexuálnej oblasti,
 • prílišná a častá žiarlivosť.

Päť základných príčin nevery

 • túžba zmeniť sexuálny stereotyp,
 • mať náhodný sex s neodolateľným partnerom,
 • zdvihnúť si sebavedomie,
 • pomstiť sa partnerovi,
 • súčasný partner už nie je sexuálne príťažlivý.

Ako spoznať neveru?

 • partner o seba prehnane dbá (zvýšená hygiena),
 • zvýšený záujem o módu, nakupovanie nového oblečenia,
 • pri otázkach, čo robil/-a, kde bol/-a zahmlieva,
 • schovávanie mobilu pred partnerom,
 • partner je nervózny, v prítomnosti súčasnej partnerky (partnera) sa nevie baviť, uvoľniť sa,
 • vyhýba sa spoločným nežnostiam (hladenie po tvári, bozkávanie),
 • vznik pohlavných chorôb, napr. kvasinková infekcia, zápal močového mechúra2, alebo iné, napr. chlamýdie,
 • nezvyčajné správanie pri sexe (nadmerná alebo naopak minimálna aktivita),
 • bráni sa, napr. pri častých nadčasoch zarába peniaze navyše, aby sa mali ako rodina dobre,
 • šiesty zmysel ženy - intuícia.

Nevera muža

Muži sú neverní z týchto dôvodov:

 • nespokojnosť - sex s partnerkou mu nevyhovuje, a tak hľadá potešenie inde,
 • samota - muž sa môže cítiť sám, žena mu v sexe nevychádza v ústrety, alebo môže mať tzv. pauzu,
 • mužské ego - ak má muž zranené ego tým, že si ho partnerka nevšíma a neoceňuje ho, prechádza k nevere,
 • test - muž len skúša, či môžu mať sex aj s inou než súčasnou partnerkou,
 • pokušenie - neveru nemusia muži vyhľadávať, môžu mať sex napríklad s kolegyňou z práce na firemnom večierku alebo s peknou slečnou z diskotéky.

Nevera ženy

Ženy sú neverné, pretože v súčasnom vzťahu majú:

 • málo intimity - partner nedopraje žene dostatok intímností a nežnosti, súčasný partner ženu neobjíma, nepobozká, a tak hľadá túto intimitu inde.
 • nespokojnosť - sex so súčasným partnerom žene nevyhovuje a cíti sa nespokojná,
 • nízka sebaistota - žena sa v prítomnosti partnera necíti dostatočne sexy a nedostáva sa jej požadovanej pozornosti.

Priznáva alebo nepriznať neveru?

Kedy sa partnerovi (partnerke) zveriť?

V prípade, že má jeden z partnerov pocit, že sa ich partnerský vzťah ocitol na mŕtvom bode a má pocit, že sa našiel niekto iný, s kým mu je dobre a cíti sa s ním fajn, mal by sa svojmu súčasnému partnerovi zveriť, že by bolo pravdepodobne lepšie sa rozísť alebo rozviesť.

Je dôležité povedať partnerovi o nevere a ukončení vzťahu šetrne. V zásade trvať si na svojom, aby nemal partner pocit, že dostáva ešte jednu šancu vzťah urovnať. Je lepšie partnerovi o nevere povedať, ako udržiavať dva vzťahy súčasne. Pre podvádzaného partnera je zistenie dlhodobej nevery veľkým ponížením.

Kedy si neveru nechať pre seba?

Ak to vo vzťahu neklape a jeden z partnerov má pocit, že je vzťah na mŕtvom bode a cíti nezáujem, môže sa stať, že partnera niekde podvedie (napr. na diskotéke). V prípade, že dôjde až k sexuálnej nevere, ktorú neverný partner ľutuje a ráno si nepamätá, čo sa večer odohralo, mal by sa nad svojim činom sám zamyslieť. Keď si partner nie je istý, či sa k nevere priznať alebo nie, mal by si pohovoriť s odborníkom. Ten partnera navedie, kde bol vo vzťahu problém, že došlo k nevere a čo chcel neverou vyriešiť.

Dôležité je partnerovu neveru vedieť odpustiť a tiež aby si neverný partner neveru odpustil sám. Neveru je dôležité brať ako jednorazovú akciu, ktorá mala varovný signál, že niečo vo vzťahu nie je v poriadku.

Odhalenie partnerovej nevery

Odhalenie partnerovej nevery je jedným z najbolestivejších zistení v živote ženy. Je jedno, či partnera pristihla priamo pri čine, či sa jej zveril, alebo sa o partnerovej nevere dozvedela z dôverčivých zdrojov. Pri odhalení nevery sa cíti žena šokovane, plná hnevu, ľútosti, ale aj tiež cíti potupu a silný zásah do svojho sebavedomia

Pri odhalení nevery by mala byť žena čo najviac prirodzená. Ak má zlosť, môže kričať. Ak sa cíti ponížená, môže plakať alebo byť v danú chvíľu sama. Keď opadne prvotná šoková reakcia, je dobré zavolať kamarátke alebo dôverčivej osobe a čo najviac v pokoji a s čistou hlavou vzniknutú situáciu prebrať, zájsť si na prechádzku a vychladnúť. Žena by nemala zostávať sama a mala by sa zveriť so svojimi citmi a nehanbiť sa za ne.

Ukončenie vzťahu

Potom je čas pohovoriť si o odhalenej nevere s neverným partnerom, či chce vzťah nejako ďalej udržiava, alebo sa snažiť nájsť stratenú dôveru u svojej partnerky. Pre oboch bude toto obdobie veľmi ťažké a ak sa partner rozhodne zo súčasného vzťahu odísť, mala by sa s tým žena začať pomaly zmierovať a vyhľadať pomoc blízkych osôb. Toto obdobie bude pre ženu veľmi náročné a zložité. S partnerom by sa mali dohodnúť na praktických veciach, napr. na bývaní, starostlivosti o dieťa.

Odpustenie

Ak chce partner zostať v pôvodnom vzťahu a cíti ak žena za vzniknutú neveru nejakú vinu, mala by si vziať čas na rozmyslenie. Ak je vzťah dlhodobý a stereotypný, niekedy chce jeden z partnerov tento stereotyp narušiť neverou. V tomto prípade by sa mal podvedený zamyslieť a snažiť sa stereotypné vzťah nejako napraviť. Napr. novými sexuálnymi praktikami či plánovaním si spoločných víkendov. Je škoda zahodiť dlhodobo trvajúci a fungujúci vzťah len vďaka jednorázovej nevere. Vo vzťahu by mali mať obaja rovnaký podiel a mali by do neho dávať rovnako. Vzťah sa neustále vyvíja a obaja partneri by sa mali snažiť k jeho hladkému priebehu nejako dopomôcť. Vzťahu nerobí dobre, keď sa jeden snaží a druhý sa len vezie a nedáva do vzťahu nejaký svoj ​​podiel, svoju iniciatívu.

Podvádzaný partner by sa mal pred odpustením partnerovej nevery tiež zamyslieť, či ešte nájde v partnerovi stratenú dôveru. Či mu verí, že sa nevera nebude opakovať. Nevera by sa nemala brať na ľahkú váhu, je to známka akési nerovnosti vo vzťahu. Podvádzaný partner sa môže chcieť tiež nevernému partnerovi pomstiť a oplatiť mu všetko rovnakou mincou. Keď môžeš ty, tak ja tiež. V týchto prípadoch ale najviac ublíži podvádzaný partner sám sebe a nie partnerovi, ktorý sa nevery už dopustil.

Ak si nie je pár istý, či neveru odpustiť alebo nie, alebo ako vzťah naďalej udržiavať, aby sa v ňom znovu objavila dôvera a láska, je dobré navštíviť poradcu - sexuológa alebo odborníka cez partnerské vzťahy.

Video: Odhalená nevera

Rady, ako predísť nevere vo vzťahu

 • častá a vhodná komunikácia je známkou dobrého a kvalitného vzťahu,
 • každý vzťah má nejakú rutinu, ale by sa vzťah nedostal do stereotypu, mali by si partneri nájsť tiež čas len sami na seba, napr. pri predĺženom víkende, romantickej večeri, návštevou kina,
 • dôležitou súčasťou dobrého vzťahu je tiež dobrý sex so vzájomnou spokojnosťou,
 • základom fungujúceho vzťahu je dôvera - ak sú partneri obaja vo vzťahu spokojní, nepovažujú za neveru stretnutie sa s príjemným človekom opačného pohlavia.

Viac o nevere na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.skola-pro-zeny.cz/nevera-manzela-nevera-manzelky/
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Nevěra
 3. http://doma.nova.cz/clanek/laskaasex/10-priznaku-nevery-jak-poznat-ze-vas-podvadi.html
 4. https://web.archive.org/web/20120310120411/http://www.elle.cz/laska-a-sex/vy-a-on/zenska-a-muzska...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s neverou

Máš skúsenosť s neverou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
cokolada_876  24. feb 2020

Rozchod kvôli nevere

S priateľom, ktorý má teraz 40 rokov, sme sa poznali od detstva, keď dcéra bola bábätko, batoľa a mladší školský vek. S priateľom sme ešte spolu nechodili, ale každý deň k nám chodil a pomáhal nám. V roku 2019, v marci, sme sa s priateľom dali dokopy. Prvé mesiace boli veľmi dobré, no od jesene sa mi zdalo, že niečo nie je v poriadku. Napokon dcéra keď sa hrala na telefóne priateľa zbadala sms od jednej ženy. Neskôr som ho podozrievala, že ma podvádza. Od decembra sa stále len hádame, raz sa rozídeme a raz sme spolu.

Včera sme si začali písať sms správy. Už som ďalej nevydržala a napísala som mu čo si myslím. V tej sms bolo, že viem o jeho milenkách a že sa mi to nepáči, a že sa mi zdá, že sa dal zase dokopy s jeho ex. On sa na to nahneval a povedal mi pár vulgárnych nadávok. Potom to tajil naďalej a klamal mi, že nemá žiadne milenky a že už neudržuje vzťah s jeho bývalkou. No ja som mu neverila (ani teraz mu neverím, na 100% ma podvádzal s jeho milenkami a s jeho ex). Tak som mu napísala, že či si myslí, že mi šibe na hlavu, že mu to uverím. Jeho odpoveď som nečakala. Napísal mi, že si to myslí. V tom momente som bola veľmi nahnevaná a že vraj on sa so mnou správa ako ja s ním. Veď ja som mu nikdy nenadávala, ja som sa k nemu stále správala slušne a vzorne. Neviem čo sa stalo, na začiatku nášho vzťahu bol celkom iný, bol nápomocný, láskavý, milý a inteligentný. Teraz je však drzý a nadáva mi, vôbec nám nepomáha a je aj lenivý. Neviem čo sa to sním stalo, ale rozišli sme sa. Ja som tehotná v 17. týždni (on je otec budúceho bábätká). Veľmi ma to bolí ako sa ku mne správal.
0 ľudí považuje za užitočné