Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Zápal močových ciest

Baktéria E.coli

Náchylnosť na zápal močových ciest u chlapcov a dievčat je tak 50 na 50. Do prvého roku života 3 sa zápal močových ciest vyskytne častejšie u chlapcov. Po tomto veku zas u dievčat. Do siedmeho roku prekoná infekciu močových ciest 8 % dievčat a 2,8 % chlapcov. Čo všetko je za tým a čo všetko s tým môžete urobiť?

Iste viete, že ľudský organizmus je osídlený baktériami. Patria medzi ne aj dobré baktérie Escherichia coli (E.coli), ktoré sídlia v hrubom čreve a v oblasti konečníka. Ich úlohou je pomáhať správne tráviť potravu. Je ich pomerne dosť. Dobré prestanú byť vtedy, ak sa dostanú do močovej trubice, alebo, keď sa premnožia. Močová trubica sa nachádza pomerne blízko k “zdroju” týchto baktérií. Ale telo vie, čo robiť. Jeho mechanizmy imunity bránia prieniku baktérií vyššie a tak zamedzujú vzniku zápalu močových ciest. Ak sa však imunita dieťaťa zníži a je nedostatočná, infekcia sa môže prejaviť.

Za zápal zodpovedá prevažne E.coli

Zápaly močových ciest sú teda zväčša charakterizované ako bakteriálna infekcia, ktorú spôsobí E.coli (80%). Ale aj iné druhy baktérií môžu zapríčiniť zápal: napríklad Proteus mirabilis (je tiež súčasťou črevnej mikroflóry a zodpovedá za trávenie potravy), či Klebsiella (tá sa nachádza nielen v tráviacom trakte, ale aj v ústach a jej úlohou je správne trávenie). Sú prípady, keď infekt vyvolá vírus, alebo parazity a plesne (Candida albicans - tiež prítomná v ústach a črevách). Špecifickou skupinou sú chlamýdie. Tento typ infekcie je častý u sexuálne aktívnych dievčat.

Infikovať sa môžu:

 • Horné močové cesty (močovody, obličky)
 • Dolné močové cesty (močová trubica, močový mechúr)

Moč z obličiek prechádza močovodmi do močového mechúra a odtiaľ von močovou trubicou. Za normálnych okolností je sterilný, to znamená, že neobsahuje žiadne baktérie.

Ako spoznáte, že ide o zápal močových ciest?

Sami veľmi ťažko. Čím je dieťa menšie, tým sú prejavy zápalu močových ciest horšie identifikovateľné. Dieťa problém často nevie opísať. Najmä, ak ide o malé bábätká. V tomto prípade budete musieť čo najskôr navštíviť lekára. Ako teda spoznáte, že niečo nie je v poriadku? Tu je pár indicií:

 • zapáchajúci moč – intenzívnejší zápach
 • zmena sfarbenia – častá prímes krvi
 • mierne zvýšená teplota2 – už pri teplote 38 stupňov Celzia by ste mali zbystriť pozornosť, najmä pri deťoch mladších ako 1 rok a navštíviť pediatra.
 • pálenie až rezanie pri močení, najmä na konci močenia – deti môžu úmyselne zadržiavať moč (zaznamenáte menší počet pocikaných plienok, väčšie deti sa nepýtajú na toaletu, celkove je močenie sprevádzané plačom)
 • bolestivé a časté močenie v malom množstve
 • nočné pomočovanie2
 • bolesti brucha

V najútlejšom veku môže byť jediným príznakom ochorenia horúčka. Unavené, mrzuté dojča, ktoré nemá žiadne iné problémy, nekašle, nemá ani nádchu, môže práve prekonávať zápal obličiek. Výskyt horúčky by ste nemali podceniť.

Vyšetrenie u pediatra

Lekár na základe uvedených príznakov buď potvrdí, alebo vylúči ochorenie. Prineste so sebou ranný moč dieťaťa. Odoberte jeho stredný prúd. Pediater zhodnotí moč pomocou testovacích prúžkov. Zistí prítomnosť bielych krviniek, ktoré sú ukazovateľom zápalu. Tiež vyšetrí moč bakteriologicky - určí prítomnosť a druh mikróbov v moči. Zhodnotí aj všetky ostatné príznaky. Ak sa potvrdí v moči prítomnosť baktérií v množstve, ktoré zodpovedá zápalu, diagnóza je jasná. Odborník si ju ešte môže potvrdiť vyšetrením CRP. Odoberie kvapku krvi, z ktorej určí hodnotu CRP. Pokiaľ je hodnota vyššia ako 5 mg/l, ide o ochorenie zapríčinené baktériami.

Pri opakovaných zápaloch močových ciest žiadajte aj o USG (ultrasonografiu) obličiek a močových ciest. Vaše dieťa lekár vyšetrí sonom, pomocou ktorého sa zobrazia orgány močového ústrojenstva. Zistí, či príčinou ochorenia nie je problém v uložení močových ciest. Môže ísť o vrodenú vadu. Takto príde na “koreň” problému, alebo naopak vylúči túto možnosť.

Liečba

Lekár nasadí antibiotiká4. Dnes sa nevolia penicilíny, ako voľakedy, pretože na E.coli už dávno neúčinkujú. Volia sa aminopenicilíny, alebo cefalosporíny tretej generácie. Väčšie deti dobre tolerujú podávanie antibiotík perorálne (cez ústa). No bábätkám sa prvé dni podáva antibiotikum parenterálne  - to znamená injekčne priamo do krvi. Vyžaduje si to pobyt v nemocnici. Dôvodom je, že novorodenci 1 a niekedy aj menšie deti, trpia pri zápale močových ciest nechutenstvom1, vracaním a preto sa musí zvoliť táto cesta liečby. Po troch až piatich dňoch sa prechádza na perorálne podanie antibiotík.
Liečba zápalu močových ciest

U detí do 6 rokov môže na antibiotickú terapiu nadviazať doliečovanie chemoterapeutikami (kotrimoxazol alebo trimetoprim) v jednej večernej dávke, opäť cez ústa, po dobu dvoch týždňov.

Príznaky ako teplota, vracanie ustupujú pri dobre zvolenej liečbe zvyčajne do 48 až 72 hodín. Celkove terapia zápalu močových ciest trvá 10 až 14 dní.

Praktické rady pri terapii:

Ako k tomu prišlo?

Asi si ani neviet spomenúť, čo ste urobili zle, alebo, kde to drobec mohol chytiť. Príčiny zápalu močových ciest sú rôzne. Najčastejšie to môže byť:

 • prechladnutie zo sedenia na studenom (najmä dievčatá)
 • prechladnutie z mokrého oblečenia (v lete – kúpanie, pozor aj na spotené oblečenie)
 • nevhodné obliekanie (väčšie dievčatá a dospelé – tangá, tesné spodné prádlo, používanie deodorantov na intímne partie)
 • dlhodobá konzumácia sladkých jedál
 • dlhodobá konzumácia kyselinotvorných jedál (chren, fazuľa, šošovica, jogurt, kefír)
 • dlhodobá konzumácia mliečnych jedál
 • stres (nepriaznivé domáce prostredie a vzťahy)
 • uloženie močových ciest v tele dieťaťa umožňnuje baktériam ľahko prejsť do močovej trubice ( pri opakovaných zápaloch)
 • Bakteriálna infekcia nie je prenosná.

Prečo práve dievčatá?

Za vznik zápalu močových ciest zodpovedá aj dĺžka močovej rúry. U dievčat je kratšia, ako u chlapcov. Tiež je uložená bližšie ku konečníku, a preto je prestup baktérií do močových ciest ľahší a bližší.
Zápal močových ciest

Tip: dievčatká pri prebaľovaní utierajte smerom od genitálie ku konečníku a nie naopak. Väčšie dievčatá to aj naučte ako bežnú prax pri hygiene po použití toalety.

U chlapcov je častým problémom predkožka. Práve tá sa v prvých rokoch života dá ťažšie retrahovať (stiahnuť).To spôsobí, že sa za ňu usadia baktérie. Tie sa odtiaľ ľahko dostanú do močového traktu.

Tip: predkožku sťahujte podľa pokynov lekára.

Často je príčinou zápalu močových ciest aj to, keď necháte dieťa dlho v jednej plienke. Najmä počas dňa.

Tip: Novorodencov prebaľujte pred každým dojčením, resp. podaním mlieka. Väčším bábätkám meňte plienky šesťkrát denne.

Ak je dieťa choré a lekár naordinoval antibiotiká, určite zabijú baktérie, ktoré chorobu spôsobili. No tiež zabijú aj ostatné baktérie, ktoré sú súčasťou detskej mikroflóry močových ciet. Narušená mikroflóra je na vznik zápalu náchylnejšia.

Tip: pri každej liečbe antibiotikami, dopĺňajte probiotiká3. Poraďte sa v lekárni, alebo s ošetrujúcim lekárom, ktoré sú najvhodnejšie vzhľadom na vek dieťaťa.

Deti, ktoré trpia zápchou, nemajú ďaleko od zápalu močových ciest. Hrubé črevo je naplnené tuhou stolicou a takto môže stláčať močové cesty. Vytvorí sa zápal, ktorý je z časti spôsobený stlačením a z časti aj zmenou bakteriálneho zloženia hrubého čreva.

Tip: snažte sa vhodnou stravou predísť tomuto problému, alebo ak sa už vyskytol, snažte sa ho čo najrýchlejšie zbaviť.

Zápal močových ciest v tehotenstve

V tehotenstve sa zápal močových ciest môže zhoršiť a môžu vzniknúť vážnejšie problémy, akými sú napr. zápal obličiek. Zápaly obličiek sa u tehotných žien objavujú bez predchádzajúcich príznakov. V druhom a treťom trimestri ohrozuje zápal obličiek nielen matku, ale aj plod. Vďaka zväčšujúcej sa maternici, ktorá tlačí na močové orgány a sťažuje vyprázdňovanie močového mechúra, môže dôjsť aj k predčasnému pôrodu6.

Tehotným ženám je do obličiek zavedený drén k lepšiemu odvodu moču z tela von. Antibiotiká4 sú žene podávané až do konca šestonedelia.

Zápal močových ciest spôsobuje tehotným ženám problémy s možným zanesením drénu, ktorý sa zanesie soľou a stáva sa nepriechodný. Je nutná jeho výmena. V tehotenstve by žena mala dbať na zvýšenú prevenciu, aby k zápalu močových ciest nedochádzalo.

Video: Zápal močových ciest (SK)

Viac o zápale močových ciest na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://solen.cz/pdfs/uro/2011/02/14.pdf
 2. http://www.solen.sk/pdf/4eb40246c5ec37188a1c6df1286c7e10.pdf
 3. http://www.choredieta.sk/index.php/mocove-cesty/zapal-mocove-cesty
 4. https://www.modrykonik.cz/zanet-mocovych-cest/
 5. https://primar.sme.sk/c/5929646/bakteria-e-coli-ako-sa-siri-a-ako-sa-pred-nou-chranit.html
 6. Zdroj foto: Freeimages.com
 7. http://primar.sme.sk/c/4117015/infekcia-mocovych-ciest.html
 8. http://nemoci.vitalion.cz/zanet-mocovych-cest/
 9. http://www.vitalia.cz/clanky/ucinna-prevence-a-pomoc-pri-zanetu-mocovych-cest/
 10. http://zanet-mocovych-cest.cz/
 11. http://primar.sme.sk/c/4117015/infekcia-mocovych-ciest.html
 12. Záněty močových cest - příčina, léčba, komplikace, těhotenství, informace
 13. http://www.evalabusova.cz/ordinace/nemoci.php
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so zápalom močových ciest

Máš skúsenosť so zápalom močových ciest?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
bambulalala  18. máj 2016

Zápal močového mechúra v 10 mesiacoch

Stretli sme sa s vysokými horúčkami, ktoré som pripisovala zúbkom, alebo šiestej chorobe. No keď dva dni teploty neklesali, dokonca stúpali na 42 stupňov, utekali sme k lekárke. CRP bolo 120! Okamžite nemocnica, infúzie. Trvalo tri dni, kým zistili kde je problém. Bol to zápal močového mechúra. Chúďa moje malo vtedy len 10 mesiacov.
0 ľudí považuje za užitočné
tutky  17. máj 2016

Zažili sme, keď mala dcérka mesiac

Poznám, zažila som pri najstaršej, keď mala 1 mesiac. Ešte že som nešla na pohotovosť, ale rovno na detské oddelenie. Dostala infúziu do hlavičky, malá skoro 3 dni prespala, taká bola malátna z teplôt. A potom 3 mesiace na antibiotikách. Chvalabohu, kontrolné vyšetrenie v cca 3 rokoch dopadlo super a dodnes je to ok. Dúfam, že už nikdy viac nezažijem tú bezmocnosť.
0 ľudí považuje za užitočné