Chlamýdie

Chlamýdie sú baktérie žijúce vo vnútri ľudských buniek. Narúčajú funkciu buniek, s čím sú spojené následné problémy pri infekcii. V jednej infikovanej bunke môže byť 10 000 chlamýdií.

Najznámejšie druhy

 • Chlamydia trachomatis
 • Chlamydia pneumoniae
 • Chlamydia psittaci
 • Chlamydia pecorum

Chlamydia trachomatis (CTR)

Chlamydia trachomatis vyvoláva infekcie močovopohlavného a reprodukčného systému. Napáda bunky v pošve, krčku maternice, maternicu, vo vajcovodyh. U mužov napáda bunky močovej rúry, predstojnú žľazu, nadsemenníky a iné časti močovopohlavného systému. Prenáša sa takmer výhradne pohlavným stykom. Alebo sa môže preniesť priamym kontaktom s kontaminovanými predmetmi - bielizňou, vreckovkami, uterákmi. Ide o vysokoinfekčný typ a šanca nakaziť sa pri nechránenom pohlavnom styku je približne 60%.
ChlamydiaTrachomatis

Príznaky CTR

 • pľuzgierik alebo uzlinka vo vonkajších častiach genitálií
 • zápach, svrbenie alebo nezvyčajný výtok
 • bolesť pri pohlavnom styku
 • mierne krvácanie pri pohlavnom styku
 • podráždený močovod
 • bolesti v oblasti podbrušku

V prípade, že CTR nie je liečené, napáda u ženy krčok maternice, maternicu alebo vaječníky. U mužov môže dôjsť k prostate. Neliečené CTR spôsobuje ako u mužov, tak aj u žien neplodnosť1.

U mužov je infekcia veľakrát bez klinických prejavov. Najčastejším prejavom sú poruchy močenia, pálenie a štípanie pri močení, bolesť v oblasti prostaty a semenníkov, poruchy v sexuálnom živote, tvorba protilátok proti spermiám.

Liečba a diagnostika CTR

Ak človek objaví akýkoľvek vyššie uvedený príznak, mal by sa obrátiť na odborníkov. Gynekológ odoberie žene ster z krčka a urológ uskutoční u muža ster z ústia močovej trubice. Ak sa CTR potvrdí, predpíše lekár antibiotiká na dobu 2 - 3 týždňov. Lekárske vyšetrenie je nutné u oboch partnerov z dôvodu možného prenosu. Počas užívania antibiotík sa odporúča používať doplnok stravy na posilnenie imunity a sexuálna abstinencia.

Chlamydia pneumoniae (CPN)

Chlamydia pneumoniae postihuje horné a dolné dýchacie cesty. Napáda bunky mandlí, hrdla, priedušiek, pľúc, bunky imunitného systému. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou a nachádza sa vo forme:
Chlamydia pneumoniae

 • aktívnej - rýchlo sa množiaca
 • pasívnej - pomaly sa množiaca

Diagnostikovanie CPN nie je jednoduché, pretože sa dá zameniť s inými infekciami a je svojimi príznakmi veľmi podobná bežnej chrípke, angíne alebo zápalu priedušiek. Diagnostika je nákladná preto sa k nej pristupuje, keď zlyhajú štandardné liečebné postupy.

Príznaky CPN

 • škrabanie v krku
 • kýchanie
 • dráždivý kašeľ
 • zimnicu strieda potenie
 • bolesť hlavy
 • celková slabosť a únava
 • bolesť v blízkosti priedušiek a pľúc

Chlamydia pneumoniae vyvoláva infekcie dýchacích ciest – od zápalu hrdla, dutín, zápal stredného ucha, zápal priedušiek a pľúc. Vo veku 14 rokov prekonalo viac ako 80% detí aspoň raz chlamýdiovú infekciu.

Liečba

Pri neliečení CPN sa príznaky zhoršujú a dochádza k neznesiteľným bolestiam a vyčerpanosti ľudského organizmu . Postupne infekcia napáda vnútorné orgány a svaly

Chlamydia psittaci

Chlamydia psittaci sa vyskytuje najmä u chovateľov vtákov a ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu s ich trusom. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou a postihuje dýchací systém.

Liečba

V liečbe sa využívajú:

Zatiaľ ako najdokonalejší preparát sa prejavuje azitromycín. Tetracyklíny – napríklad doxycyklín. Dlhodobé používanie tetracyklínov je spojené s poškodením pečene a nevoľnosťou. S tetracyklínmi je zakázané chodiť na priame slnko.

Ak ide o nekomplikovaný prípad, tak u žien postačí 7-dňová liečba a u mužov 10-dňová. Výhodou je používanie azitromycínu, ktorý možno podať v jednej dávke. V liečbe opakovaných alebo chronických infekcií je vhodná 2-3 týždňová liečba.

Chlamýdie a tehotenstvo

Ak sa infekcia počas tehotenstva odhalí včas, nespôsobuje takmer žiadne problémy. Bude nasadená liečba a plod nebude ohrozený. V horšom prípade, ak sa infekcia však neodhalí, môže končiť spontánnym potratom3, predčasným pôrodom6. Ak sú baktérie prítomné počas pôrodu32 v maternici, choroba sa prenesie aj na bábätko1, ktoré musí po narodení podstúpiť liečbu. Infekcia mu môže spôsobiť zápal spojiviek, nosohltana, priedušiek alebo čriev.

Je dôležité vyhýbať sa náhodným sexuálnym partnerom a nechránenému pohlavnému styku, dodržiavať zásady intímnej hygieny a dbať na hygienické zásady pri návšteve plavární, sáun a solárií.

Súvisiace články

Viac o chlamýdiách na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/12679-chlamydie-utocia-zhora-aj-zdola/
 2. http://primar.sme.sk/c/4116548/chlamydie-chlamydiova-infekcia.html
 3. http://sk.wikipedia.org/wiki/Súbor:ChlamydiaTrachomatisEinschlusskörperchen.jpg
 4. http://diva.aktuality.sk/clanok/22461/nebezpecne-chlamydie/
 5. http://cs.wikipedia.org/wiki/Chlamydie#P.C5.99ehled_chlamydi.C3.AD
 6. http://www.chlamydie-chlamidie.cz/
 7. http://ona.idnes.cz/chlamydie-nejrozsirenejsi-pohlavni-nemoc-muze-skoncit-neplodnosti-1g1-/zdravi...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s chlamýdiami

Máš skúsenosť s chlamýdiami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť