Rodičovstvo

Spomínate si, ako ste prisahali, že nebudete ako vaša mama a že toto by ste svojmu dieťatku nikdy neurobili? Že vy budete dieťa vychovávať inak? Možno ste si počas tehotenstva kúpili veľa knižiek o rôznych typoch výchovy detí. Preštudovali ste si zásady kontaktného rodičovstva1, alebo inej metodológie, ktorá vás oslovila a ste pripravená vychovať úžasné dieťa.

Lenže potom sa objaví obdobie vzdoru1, dieťa začína rozlišovať svoje potreby od svojich túžob, začína sa presadzovať, používať ja chcem, ja nechcem, ja sám, hľadá si rovnováhu medzi vyjadrovaním seba samého, slobodnou vôľou a sebaovládaním. Záchvaty plaču, hádzanie sa o zem, trucovanie sú na programe kľudne aj niekoľkokrát denne. Je to nápor na nervy a v takýchto situáciách sa zrejme často pristihnete, že sa presne správate ako vaša matka. Nebojte, obdobie vzdoru netrvá večne. A aj to najnáročnejšie dieťa10 z toho raz vyrastie.

Deti sú menej nevrlé, ak majú dostatok vnemov a aktivít. Zapojte ich do domácich prác, uvidíte, že sa z urevanca zrazu stane vďačný pomocník. Deti tiež milujú rôzne hry a riekanky2, ktorá pomôžu odviesť pozornosť a zahnať nudu.

Aj keď to nie je vždy ľahké, nájdite si čas na svoje deti, počúvajte ich priania a potreby, reagujte na to, keď prejavia strach alebo majú nočné mory. Deti v každom veku potrebujú cítiť bezpečie maminho náručia.

<<Späť do kategórie Výchova

Súvisiace články

Pomohol ti tento článok?
 / Nie