Nočné mory

Nočné mory, alebo tiež zlé sny zaťažujú spánok1 detí a dospelých, ktorí prežili nejakú traumu. Po prebudení si človek nočnú moru veľmi dobre pamätá. Naopak nočný des si po prebudení človek pamätá len matne.

Pri stanovení diagnostiky a tiež počas liečby je dôležité rozlišovať medzi dvoma rozdielnymi spánkovými poruchami. Nočná mora nie je dedičná a trápi prevažne dospelé osoby. Nočný des je až v 40% dedičný a narúša spánok deťom11 vo veku medzi 4. a 6. rokom. Ide o dve rozdielne spánkové poruchy.

Nočné mory sú negatívne sny. Najčastejšie ide o ohrozenie života, znižovanie sebavedomia alebo o životnú katastrofu. Nočné mory nemajú žiadne sprievodné stavy (krik zo spánku, náhle posadenie sa počas snenia). Po prebudení sa človek rýchlo zorientuje a vníma, že všetko bol len zlý sen, neskôr sa nad snom zamyslí a premýšľa nad všetkým, čo vo sne videl. S nočnou morou sa stretne okolo 10% detí vo veku 3 až 5 rokov. Z pohľadu rodiča je dôležité vypytovanie sa dieťaťa s kľudným hlasom, čo sa mu zdalo a snažiť sa ho upokojiť. Ak dieťa o nočnej more nechce hovoriť, nie je dobré ho do toho nútiť. Lepšie je si druhý deň sadnúť, zobrať papier a poprosiť dieťa, aby zlý sen nakreslilo a pohovoriť si o ňom, že vlastne nešlo o nič zlé.

Nočné mory detí by sa mali brať vážne, ale nie tragicky. Dieťa prežíva novo nadobudnuté skúsenosti, ktoré jeho centrálna nervová sústava spracováva. Do 6 rokov veku dieťaťa ide o bežný fyzický stav. V neskorších rokoch môžu nočné mory znamenať strach a stres, ktorým si dieťa práve prechádza. Ide napríklad o nástup do školy1, rozvod rodičov1 alebo smrť blízkej osoby.

Nočné mory u detí

Nočné mory trápia približne 6% deti vo veku 4 až 12 rokov s citlivejšou nervovou sústavou, s nižším sebavedomím alebo deti, ktoré sú bojazlivé. Obeťami sú aj deti s veľkou fantáziou a predstavivosťou. Objavujú sa v prvých 10 minútach po zaspaní a dieťa sa potom ihneď prebudí. Keď sa dieťa v noci budí vystrašené a s plačom, je pravdepodobne niečo v neporiadku. Dieťa môže byť unavené z nedostatočného množstva spánku1. Môže zažívať nejaký stres, alebo môže mať nejaký zdravotný problém, napr. zápchu, ktorá môže byť spojená s teplotou2 alebo horúčkou.

Dieťa si po prebudení zlý sen nepamätá, má "iba" zlý pocit a cíti úzkosť a strach. Silný nočný des u dieťaťa vyvolá strach. Dieťa sa zobudí a nevie, kde sa nachádza, nepoznáva blízke osoby a snaží sa rýchlo utiecť preč. Detský organizmus na tento stav reaguje zrýchleným srdcovým tepom, dieťa je bledé, začne sa potiť, triasť a plače. Dieťa má zároveň výrazné nekoordinované pohyby - hádže rukami, kope nohami, chce pred nočným desom utiecť (hrozí nebezpečenstvo - pád zo schodov a pod).

Liečba nočnej mory

Liečba je zameraná na spúšťače nočných môr. Pacient si môže sám dopomôcť dostatočným spánkom, správnymi stravovacími návykmi, vyhýbaním sa stresovým situáciám.

Ak trvajú nočné mory či desy dlhšiu dobu, je pacientovi doporučená návšteva psychiatra a užívanie antidepresív.

U dieťaťa sa výskyt nočných môr prisudzuje k zreniu nervovej sústavy. Tieto stavy u dieťaťa s postupom veku vymiznú. U malého množstva malých pacientov nočné mory zostávajú do dospelého veku. Ak sa tak stane, dospelý človek je potom náchylnejší na stresové situácie a viac "vybuchuje."

Ak sa dieťa v noci zobudí, plače a je pravdepodobné, že malo nejakú nočnú moru, tak rodičia musia zostať pokojní a na dieťa pomaly a ticho rozprávať. Tým ho upokoja. Ak je to aspoň trochu možné, mali by sa rodičia snažiť odstrániť z detského dosahu možné spúšťače nočných desov - napr. zmeny prostredia, nástup do škôlky, zmeny denného režimu. Pre dieťa sú veľmi dôležité pravidelné rituály pred spánkom, ktoré by mali mať pravidelnosť a poriadok. Pred spaním by sa deti nemali hrať dlhšiu dobu, alebo pozerať na televíziu. A to hlavne programy, ktoré v nich môžu nočné mory vyvolávať. Vhodné je čítať deťom pred spaním rozprávky.

Viac o nočnej more na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Noční_můra
  2. https://web.archive.org/web/20140225113554/http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/na...
  3. http://www.celostnimedicina.cz/nocni-mury.htm
  4. http://www.celostnimedicina.cz/nocni-desy-u-deti.htm
  5. http://www.cpzp.cz/clanek/1329-0-Nocni-mury-trapi-hlavne-deti.html

Hodnotenia a skúsenosti s nočnými morami

Máš skúsenosť s nočnými morami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke