Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

8. mesiac dieťaťa

V 8. mesiacidieťa samostatne sedí a ručičkami sa môže voľne hrať. Vlastnou silou sa dokáže pritiahnuť a postaviť na krátku dobu na nohy.

Dieťa si porovnáva svoje pocity a k ľuďom má dôveru alebo naopak nedôveru. Niektorí ľudia začnú byť dieťaťu sympatickí, iní nie a dieťa s týmito ľuďmi nedokáže vytvoriť priateľský vzťah, odťahuje sa od nich a môže sa ich aj báť a začať plakať.
8.mesiac dieťaťa

Hmotnosť a výška 8-mesačného bábätka

Hmotnosť

pohlaviespodná hranica (kg)optimálna hmotnosť (kg)horná hranica (kg)
chlapček7,08,810,7
dievčatko6,48,210,0

Výška

pohlaviespodná hranica (cm)optimálna výška (cm)horná hranica (cm)
chlapček66,071,076,0
dievčatko64,069,174,2

Fyzický vývin v 8. mesiaci

Hrubá a jemná motorika:

  • na brušku - dieťa v polohe na brušku už dlho nevydrží, snaží sa skúmať svet a stavať sa pomaly na štyri. Rodičia môžu zaznamenať aj prvé známky lezenia. Z ľahu na brušku sa vie posadiť, niektoré deti sa posúvajú po brušku a rukami sa priťahujú alebo odstrkujú a tým sa pohybujú dopredu alebo lezú dozadu ako raci.
  • sed - dieťa sa dokáže samo posadiť, v tejto polohe zotrvať a hrať sa s hračkami. Pomaly sa môže priťahovať do stoja (napr. o postieľku) a na chvíľu zvládne stoj na nohách. Šikovné deti začínajú pomaličky chodiť okolo nábytku.

Video: Dieťa sa prvýkrát postavilo na nožičky (CZ)

Zmysly:

  • zrak: pamätá si naposledy schované hračky a hľadá ich na rovnakom mieste.
  • hmat: do rúk začína uchopovať drobné predmety vrátane jedla a snaží sa prvýkrát samostatne kŕmiť, napodobňuje okolie, napr. schováva ukrytú hračku1.
  • sluch: reaguje na otázky: "Aký si veľký?", "Ako sa máš?" a odpovedá naučenými gestami. Reaguje na známe veci, napríklad meno psa alebo cumlík a spozná aj členov rodiny.

Sociálny vývin v 8. mesiaci

  • bojí sa cudzích ľudí, môže sa aj rozplakať,
  • bojí sa odlúčenia, zvyčajne nastupuje separačná úzkosť.

Spánku počas dňa pomaly ubúda a počas bdenia sa už dieťatku nie vždy páčiť pobyt v postieľke - vyhľadáva spoločnosť.

Dieťa začína džavotať a opakovať jednoduché slová - mama, tata, baba, gaga a iné. Niektoré deti na upútanie pozornosti začnú kričať alebo pišťať. Šikovné deti vedia na prechádzke povedať, že vidia psíka a označia ho naučeným "hafhaf".

Viac o reči dieťaťa sa dočítate na samostatnom článku: Reč.

Hry v 8. mesiaci

Obľúbenými hračkami sa pre deti stávajú drobné predmety, ktoré sa snažia držať v ruke nožnicovým úchopom (medzi palcom a ukazovákom). Deti baví zbierať drobné predmety.
8. mesiac dieťaťa

8. mesiac je vhodný na zoznámenie dieťaťa s knižkami. Určite ho zaujmú zvukové knižky, kde trúbi autíčko, húka vláčik alebo zvieratká vydávajú zvuky. Dieťatko sa snaží zvuky napodobňovať a môže sa naučiť napr. mňaukať ako mačička. Čítanie knižiek je pre dieťa veľmi zábavné a navyše sa u neho rozvíja jemná motorika .

Detským knihám sa samostatne venuje článok: Knihy pre deti5.

Dieťa rado podáva rodičom hračky alebo kocky a vyžaduje ich vrátenie späť. Ak rodič položí pred dieťa misky s vodou alebo drobnými predmetmi, snaží sa ich prelievať či prekladať obsah jednej misky do druhej.

Dieťa tiež baví hra s loptou - kotúľanie, hádzanie, driblovanie.

Výbava pre deti od 8. mesiaca

Pokiaľ dieťa už samostatne sedí, môžu maminky začať dieťa počas kŕmenia usádzať do jedalenskej stolicky2, ktorá nemá možnosť polohovania chrbtovej opierky.

Ak dosiahlo dieťa vyššiu váhu a sedí samostatne, mali by sa rodičia rozhliadnúť po autosedačke2 vyššej váhovej kategórie.


<<7. mesiac dieťaťa1 / 9. mesiac dieťaťa>>

Viac o 8. mesiaci dieťaťa na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. http://www.mimina.cz/
  3. Pediatrie pro praxi
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 8. mesiacom dieťaťa

Máš skúsenosť s 8. mesiacom dieťaťa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
jelsi  14. jan 2015

8. mesiac nášho synčeka

Ani sme sa nenazdali a náš drobček má 8 mesiacov preč :) V tomto mesiaci sa zasa naučil niečo nové. Vie už stáť pevne na nohách, občas sa aj pustí opory a postojí na nohách, ale potom sa zakymáca a spadne. Pri padaní už fungujú reflexy a vie dopadnúť buď na zadok, alebo ak padá do boku tak sa snaží padnúť na ruky a udržať hlavu vo vzduchu. V tomto období je veľmi rozumné zaobstarať si prilbu na ochranu dôležitých častí hlavičky. Je z mäkkého materiálu s penovou výplňou a jej zapínanie je jednoduché na suchý zips. Práve toto obdobie je u väčšiny detí obdobím pádov, ktoré sa jednoducho nedajú vždy ustrážiť.

Zdokonalilo sa štvornožkovanie, dieťa sedí samostatne bez opory a úplne isto. Začína otvárať šuflíky a skúmať čoraz viac svoje okolie. Najvyšší čas dať detské poistky na dvierka nábytku a poistky do elektrických zásuviek :)

Najväčšie lákadlá pre nášho syna sú v tomto období hlavne umývačka riadu, kam najradšej hádže ponožky, kôš na plienky, kuchynský odpadkový kôš, práčka, sprchový kút a WC :-D Lezie všade do každej miestnosti a napodobňuje činnosti ktoré robíme my.

Z hračiek vedú stále hlavne hudobné a zvukové hračky. Tiež má rád poháriky, ktoré sa dajú skladať do seba a knižky.

Medzi nové nadobudnuté zručnosti patrí teraz ukazovanie prštekom :) Danielko vie ukázať rôzne časti tela, ruky, nohy, vlasy, oči, uši, nos, ústa,... Tiež ukazuje na zvieratká v knižke :)

Hovorí asi 5 slov a vie napodobniť 8 zvieratiek :) Celkovo je v tomto období nie len zvedavý, ale aj vnímavý :-)
3 poďakovania