Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Psychomotorický vývoj

Motorický vývoj dieťaťa zahŕňa postupný rozvoj jemnej i hrubej motoriky. Zásadné je prvý rok života dieťaťa. Tempo motorického vývoja1 je veľmi individuálne. Existujú síce tabuľky, ale je potrebné mať na pamäti, že prirodzený fyziologický rozdiel dosiahnutia vývojových míľnikov je plus mínus až 2 mesiace. Každé dieťa má svoje špecifické tempo vývoja a vyniká v inej oblasti. Nenechajte sa preto vystresovať otázkami typu: "Už chodí?", ktorými vás budú rodinní príslušníci vítať pri nedeľnom obede.

Dieťatko môžete samozrejme stimulovať rôznymi pohybovými hrami. A ak sa vám naozaj niečo nezdá, poraďte sa s lekárom. Ten vaše bábätko prehliadne a zhodnotí, či sa nejedná o nejakú rastovú poruchu.

To isté platí o vývoj reči. Podporujte svoje deti čítaním5 a rozprávaním rozprávok, riekankami 2 a pesničkami, ale netlačte na ne. Je normálne, že sa niektoré deti rozrozprávajú až medzi 2.-3. rokom života bez ohľadu na to, koľko podnetov im dávate. Chce to hlavne trpezlivosť, však sa tiež dočkáte toho, že vám pôjde hlavu rozhodiť z otázok: "A čo to je? A prečo mami? ". Ak sa snáď objaví nejaká porucha reči, nie je dôvod na paniku, všetko sa dá napraviť pomocou rôznych logopedických cvičení.

<<Späť do kategórie Vývoj dieťaťa

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?