Agolutin

Liek Agolutin je hormonálny liek, ktorý obsahuje účinnú látku progesterón. Je výhradne na predpis, teda nepredajný inak ako v kamenných predajniach, lekárňach.

Agolutin

Kedy sa Agolutin užíva?

Progesterón je prirodzený ľudský hormón s dôležitými fyziologickými funkciami. V prípade, že telo, resp. žlté teliesko vaječníkov neprodukuje dostatočné množstvo tohto hormónu, používa sa k jeho zvýšeniu liek Agolutin. Ďalej sa aplikuje pri nedostatočnej funkcii menštruačného cyklu alebo pri dysfunkčnom maternicovom krvácaní. Agolutin sa používa aj na udržanie tehotenstva, keď z dôvodu nedostatočnej produkcie progesterónu môže hroziť potrat alebo opakovaný potrat3, vzhľadom k predchádzajúcim ukončeným tehotenstvom.

Ďalšími prípadmi k užitiu Agolutinu je predmenštruačný syndróm a diagnostické použitie na progesterónový test pri nedostatočnej produkcii progesterónu žltým telieskom vaječníkov, k vyvolaniu krvácania a rýchleho odlúčenia maternicovej sliznice.

Použitie a aplikácia Agolutinu

Agolutin sa aplikuje priamo do svalu. Môže byť podávaný iba lekárom alebo sestrou a to u vyššie popísaných prípadov (diagnóz). Preventívna aplikácia progesterónu je oprávnená len vtedy, ak je dokázaná nedostatočná tvorba hormónu progesterónu (v tehotenstve, pri nedostatočnosti žltého telieska, po liečbe bezovulační sterility klomifénom a pod.).

Nežiaduce účinky

Zriedkavé

Zriedkavé vedľajšie účinky sa vyskytujú u menej ako 1 pacienta z 1000, ale viac ako u 1 pacienta z 10 000. Je to napr. nevoľnosť, vracanie, zmeny telesnej hmotnosti.

Veľmi zriedkavé

Veľmi zriedkavé sa objavujú menej než u 1 z 10 000 pacientov. Je to napr. nervozita, kŕče, poruchy spánku, sklon k depresiám, bolesti hlavy, veľké tmavé škvrny, väčšie žltohnedá kožné škvrna v tvári, infekcia vyvolaná kvasinkou kandida, žihľavka, zmeny pohlavnej túžby, napätie prsníkov, svrbenie ženských vonkajších pohlavných orgánov, vysoká horúčka, lokálne dráždenie, opuch.
Ak sa objavia u pacienta počas užívania Agolutinu iné, ďalšie vedľajšie účinky, ktoré nie sú popísané v príbalovom letáku lieku, je na mieste kontaktovať a informovať o tejto skutočnosti svojho lekára alebo lekárnika.

Súvisiace články

Viac o lieku Agolutin na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.lekarna.cz/agolutin-inj-5x2ml-60mg/
  2. http://www.najlekaren.eu/receptove/3093-agolutin.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s Agolutinom

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť s Agolutinom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť