Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Potrat

Potrat (tiež abort, abortus) je predčasné ukončenie tehotenstva vypudením alebo odstránením plodu neschopného mimomaternicového života z maternice.

Video: "Je na mieste vyhľadať pomoc odborníka"

hovorí vedúci lekár IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač

V rozhovore s MUDr. Štefanom Machačom nájdete odpovede na tieto otázky:

 • 00:36 Ako žena zistí, v akom týždni tehotenstva sa práve nachádza?
 • 01:58 Aké sú najdôležitejšie fázy / týždne tehotenstva pre vývoj dieťaťa?
 • 03:04 Je strava v tehotenstve naozaj taká dôležitá?
 • 04:07 Čo všetko "môže" žena v tehotenstve a čo naopak, nie je vhodné?
 • 06:32 Emócie v tehotenstve, únava alebo náladovosť. Prečo to tak je?
 • 07:58 Prečo nemá každé tehotenstvo vždy ideálny priebeh?
 • 08:23 Aké sú komplikácie v tehotenstve?
 • 10:35 Aké vyšetrenia čakajú ženu v tehotenstve?
 • 15.30 Čo mať pripravené pred narodením dieťaťa?
 • 15.30 Výbava pre tehotné. Existuje ideálna, zaručene praktická a vhodná?
 • 16:45 ak sa vysporiadať s potratom a úmrtím plodu v maternici?

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa tehotenstva

Potrat v slovenskej legislatíve

V Slovenskej republike je podľa platnej legislatívy (Vyhláška Ministerstva zdravotníctva SSR 22/1988 Zb.) za potrat považované predčasne ukončené tehotenstvo, ak

 • a) plod neprejavuje znaky života a jeho pôrodná hmotnosť je nižšia ako 1000 g a ak hmotnosť nemožno zistiť a ide o tehotenstvo kratšie ako 28 týždňov,
 • b) plod prejavuje niektorý znak života a jeho pôrodná hmotnosť je nižšia ako 500 g, ale neprežije 24 hodín po pôrode,
 • c) z maternice bolo vyňaté plodové vajce bez plodu alebo tehotenská sliznica.

Potratom je taktiež ukončenie mimomaternicového tehotenstva4 alebo umelé prerušenie tehotenstva urobené podľa osobitných predpisov (Z. č. 73/1986 Zb.).

Potrat a Svetová zdravotnícka organizácia

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje potrat ako prerušenie tehotenstva pred 20. týždňom tehotenstva alebo ak je pôrodná hmotnosť plodu nižšia ako 500g.

Hranica prežitia plodu

Za hranicu prežitia (viability) predčasne narodeného novorodenca1 (plodu), kedy má šancu na plnohodnotný život sa vo všeobecnosti považuje ukončený 24 týždeň tehotenstva.

Druhy potratov podľa vyvolávajúceho faktoru

Podľa faktorov, ktoré potrat vyvolali, sa delí na:

Rozlúčka s nenarodeným dieťaťom

Slovenská legislatíva umožňuje rodičom pochovať dieťatko po potrate. Táto skutočnosť však často nie je známa ani rodičom a ani v zdravotníckych zariadeniach. Podľa zákona 131/2010 Z. z. § 3, odst. 8: Rodič potrateného alebo predčasne odňatého ľudského plodu môže písomne požiadať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o jeho vydanie na pochovanie. Ďalej podľa § 5, odst.2:
Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je ďalej povinný vydať bezodkladne na požiadanie potratený alebo predčasne odňatý ľudský plod rodičovi, ktorý o jeho vydanie požiada, alebo ním poverenej pohrebnej službe na pochovanie.

Viac o potrate na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej socialistickej republiky z 5. januára 1988 o povinných hláseniach súvisiacich s ukončením tehotenstva: 22/1988 Zb.
 2. http://www.jfmed.uniba.sk/
 3. http://sk.wikipedia.org/wiki/Potrat
 4. Zákon o pohrebníctve: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2010-131
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s potratom

Máš skúsenosť s potratom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
matula19399  7. apr 2019

Potrat

Ahojte žienky - moja skúsenosť s potratom je takáto: Podarilo sa nám IVF v Martine v Helios centre, boli sme nadšení a tešili sa na 1. bábätko , mám 32 a nejaké tie komplikácie (uterus duplex, 2x konizácia krčka, ľavý vajíčkovod odstránený a vaječník malinký). Bábätko sa vyvíjalo po IVF krásne, všetko bolo ok, len ten môj krčok bol slabý, môj gynekológ, na ktorého som sa najviac spoliehala ma sklamal natotálku. Ale, bohužiaľ, stalo sa, takže robili mi serkláž. Na 3. deň ma pustili domov, po ďalších 3 dňoch sa mi spustili kontrakcie a tak sme utekali do nemocnice, vložili pesar pre istotu, maternica začala pracovať. Lieky ani infúzie nepomáhali, maličký Jakubko bol zdravé dieťatko a ja som ho nedokázala udržať v brušku v bezpečí a odišiel mi po týždňových bolestiach presne 28.12.2018 o 7 ráno. Bolo to to najhoršie, čo sa mi mohlo stať. Dní idú a nejako sa treba posunúť ďalej, na môjho anjelika nikdy nezabudnem a verím, že sa ku mne raz vráti. Mám len nádej, že raz moje zlatíčko budem držať v náručí. Žienky, je to strašné, ale my to zvládneme. Manžel mi je najväčšou oporou a aj hockedy, keď si na to strašné spomeniem je pri mne a chápe.
9 ľudí považuje za užitočné
nikolkotlarova  2. apr 2019

Smútok

Tak anjelik v nebi, ľúbim ťa. Moje tehotenstvo sa skončilo pred týždňom :( v 16 týždni a 3 dňoch.
Zo začiatku obavy, strach, mám už tri, ale potom veď je to anjelik, ja ho chcem, je moje, je vo mne. V 10 týždni všetko fajn, babulko zdravé, srdiečko bije, vypudený hematóm z maternice, ktorý ale že nepoškodil babulo. Takto to šlo ďalších 6 týždňov bez hematómu, v 16 týždni a tých pár dní. O pol siedmej ráno privolaná sanitka. Prečo, keď bolo všetko v poho? Niečo ma tlačilo po vyšetrení, o siedmej ráno zistený prepadnutý pupočník, odteká plodová voda, srdiečko bije, ale veľmi slabulinko :( Do tretej na sále, o tretej podaná vyvolávačka a za pár sekúnd babulo šlo do neba k anjelikom rovno :(
Ako mi je keď tri deti ďalšie doma zlé slzy schovávam za smiech bolesť zo straty prekrýva bolesť hlavy .Prečo babulo starzia anielici a ja musím tých loptosov :) čo mám doma nesmú sa spýtať mami prečo plačeš radšej nech sa pýtajú mami čo sa tak besmo smeješ:*
15 ľudí považuje za užitočné
xena11  1. dec 2014

...smola alebo osud

Dobrý deň žienky....môj príbeh nie je veľmi veselý, ale mám takú skusenosť zo života a rada by som sa s vami o to podelila. Mala som 31 rokov a prvýkrát som otehotnela v júli...boli sme veľmi štastní, že takto rýchlo sa nám to podarilo. Dá sa povedať, že do troch mesiacov. Tehotenstvo prebiehalo v poriadku a vôbec som netušila, že čo ma čaká.

Pred rokmi mi robili kyretáž krčka maternice, lebo som nemala dobre výsledky a naštastie všetko bolo ok. Kedže pacientka má napísané všetko v papieroch, tak som si myslela, že môj gynekológ o tom vie. Prešlo niekolko mesiacov a prešla som aj na tie týždne, keď sme sa dozvedeli, že čakáme chlapčeka. Čo som bola veľmi rada, lebo v našej rodine sú samé baby.

No, ale prišiel 25tt tehotenstva a mne doma odtiekla plodová voda na záchode. Nevedela som, čo sa deje, ale prestala som cítiť kopanie malého, tak som vedela že je zle....hneď ráno sme utekali do nemocnice a tam mi povedali, že to nie je dobre a skúsia ma udržať umelo na lôžku. Trvalo to necelé 2 týždne a lekár mi povedal, že musí ukončiť tehotenstvo vyvolaním pôrodu, lebo by som mohla dostať otravu krvi, kedže dieťatko sa nevyvíjalo ďalej bez plodovej vody. Bol to strašný zážitok a bolestivý a okrem toho bol to deň 21.12 2011 niekoľko dní pred Vianocami.

Aký ťažký život ma potom čakal, to si vie predstaviť len žena, ktorá to prežila. Ale ako čas išiel aj my sme sa z toho začínali dostávať a lekár nám poradil, že za pol roka môžme pracovať znova na dalšom bábätku. To, čo ma čakalo druhýkrát bolo ešte horšie a človek, keby len trochu tušil, čo ho čaká, isto by nešiel do toho.

Napíšem to len tak v skratke. Otehotnela som znova do troch mesiacov tak isto ako prvýkrát, dokonca aj v ten mesiac a medzitým pre istotu ma v 4 mesiaci podšili, aby ten krčok vydržal. Pokračovala som ďalej a keď znova prišiel ten týžden 25tt, znova sa mi to zopakovalo a my sme zase leteli do nemocnice. Tentokrát sme čakali dievčatko. Pôrod zase prebiehal ako prvýkrát a tentokrát bolesti prišli samé na pôrod. Znova sa zopakoval deň 21.12 2012. Všetko sa zopakovalo a ja som sa zrútila a dávala si otázku PREČO!!!! No, podpora manžela a rodiny, to bolo najlepšie, čo ma držalo pri živote.

Teraz sú tomu už 2 roky. Postúpila som operáciu krčka laparoskopicky cez brucho a mám šancu na 90% donosiť bábätko. Toto všetko mi robili v Banskej Bystrici u Doc.Bielika. A teraz sa snažíme už 8 mesiac o bábätko a stále veríme, že tentokrát to dopadne dobre. Mám len 35 rokov a život pred sebou a preto sa napriek všetkému nevzdávam..... :-)
47 ľudí považuje za užitočné