Cudzí predmet v uchu

Cudzie premety v uchu sú v detskom veku častým javom. Často sa stretávame so situáciou, keď si dieťa niečo vsunie do ucha. Ide o rôzne drobné predmety, napr. hračky1, kamienky, papieriky, semiačka, hmyz a iné. Väčšina týchto vecí sa dá vytiahnuť, bez toho aby bol poškodený sluchový aparát. Medzi najčastejšie pomôcky patria kliešte, sací katéter, oleje alebo výplach vodou.

S cudzím predmetom v uchu sa stretávame už u deväť mesačných detí, pretože v tomto období sa vyvíja schopnosť chytiť do rúk drobné predmety, ktoré si deti ľahko vsunú do ucha.

U dospelých sa v uchu najčastejšie nachádza hmyz. A to napr. šváby, mole, muchy, mravce. Medzi zriedkavé predmety v uchu patria nelegálne drogy, stvrdnutý betón, rastliny a iné.

Anatómia ucha

Ucho sa delí na tri časti: vonkajšia, stredná a vnútorná časť. Vonkajšie ucho tvorí ušnica a vonkajší zvukovod. Vonkajšie ucho slúži zachytávanie a zosilnenie zvuku. Zachytený zvuk sa ďalej prenáša cez bubienok do stredného ucha, stredné ucho tvoria tri kostičky, kladivka, nákovka a strmienok, ktoré prenášajú zvuk na vnútorné ucho. Vnútorné ucho tvorí labyrint, tu sa prenáša zvuk do centrálneho nervového systému, pomocou ktorého dokážeme vnímať a rozoznávať jednotlivé zvukové vnemy.

Vonkajší zvukovod má tvar písmena S. Domáce vyberanie predmetov sa neodporúča, lebo hrozí poškodenie zvukovodu.

Vybratie predmetu z ucha

Ak predmet v uchu nie je zasunutý dovnútra, môže sa vybrať aj doma pomocou pinzety. Ak však je uložený hlbšie, je nutné ísť k lekárovi. Pri domácom vyberaní predmetu sa môže poškodiť bubienok. Veľmi dôležité je však o aký druh telesa ide a z akého je materiálu. Cudzie teleso sa vyberá okamžite vždy, keď je cudzí predmet dobre viditeľný vo vonkajšom zvukovode a predpokladá sa, že vyberanie nebude bolestivé.

Ak je podozrenie, že je poškodený bubienok alebo sa cudzí predmet dotýka bubienka, je potrebné konzultovať otorinolyryngológa (krčného) lekára, ktorý vytiahne predmet pomocou zrkadla a operatívneho mikroskopu.

Lokálne znecitlivenie sa používa iba pri komplikovanejších prípadoch. Vyberanie predmetu sa často urobí rýchlo bez nutnosti znecitlivenia.

Nástroje

Lekár pri výbere môže použiť celú škálu nástrojov, už z množstva nástrojov vidno, že cudzí predmet v uchu nie je vždy záležitosť , ktorá sa dá vyriešiť v domácnosti.

  • klasický otoskop, mikroskopický otoskop,
  • nosové zrkadlo
  • rôzne druhy kliešti,
  • lampa (zdroj svetla)
  • striekačka
  • katéter
  • odsávacie zariadenie,
  • magnet na výber kovových predmetov

Techniky výberu cudzieho predmetu

Medzi techniky používané pri výbere predmetu z ucha patrí mechanické vytiahnutie, satie a výplach. Pri pevných predmetoch sa robí mechanické vytiahnutie. Výplach sa nemôže robiť u organických látok, ktoré môžu uvoľniť tekutinu, ktorá by mohla prejsť cez bubienok alebo ho poškodiť. Drobný hmyz sa najčastejšie vyberá pomocou satia, pretože pri mechanickom výbere sa môže hmyz rozpadnúť do menších častí. Živý hmyz by sa mal pred výberom znehybnieť.

Pri výplachu sa používa teplá voda, pretože táto je menej dráždivá pre ucho ako studená.

Zaujímavosti

  • Pri predmete v uchu treba zohľadniť aj celkový zdravotný stav pacienta, pretože pacienti si do uší vkladajú predmety aj kvôli zmierneniu bolesti, nepohodliu alebo svrbeniu.
  • Treba vyšetriť aj nos, dutinu ústnu, oči a hrdlo.
  • Po vybratí treba skontrolovať celistvosť bubienka, či nie je poškodený.

Komplikácie

  • krvácanie vo zvukovode, odreniny,
  • infekcie - ak hrozí riziko vzniku infekcie lekár predpíše antibiotiká4
  • poškodenie bubienka

Prejavy

  • Staršie deti a dospelí majú pocit, že niečo majú v uchu, pociťujú bolesť, dyskomfort, zhoršenie sluchu až hluchotu. Živý hmyz môže spôsobiť hučanie v uchu.
  • Pri ostrejších predmetoch sa pri snahe o vybratie môže poškodiť stena zvukovodu a tak sa zvýrazní bolesť a poškodené miesto môže začať krvácať.
  • Malé deti nevedia povedať čo ich bolí, sú nepokojné, plačlivé, rodič si väčšinou všimne, že drobný predmet, ktoré malo dieťa v ruke zmizol (do rúk malých detí však nepatria takéto predmety).

Súvisiace články

Viac o cudzom predmete v uchu na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Ear Foreign Body Removal Procedures
  2. http://www.patient.co.uk/doctor/foreign-bodies-in-the-ear
  3. https://web.archive.org/web/20180505020325/http://www.bcmj.org/article/removal-ear-canal-foreign-...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s cudzím predmetom v uchu

Máš skúsenosť s cudzím predmetom v uchu?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť