Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Krvné skupiny

Krvné skupinyV tehotenstve mnohých rodičov zaujíma akú krvnú skupinu bude mať ich dieťa. Krvná skupina alebo krvný typ je daný prítomnosťou, alebo absenciou proteínov - antigénov na povrchu červených krviniek.

Najdôležitejšie kritéria pre rozdelenie krvných skupín sú podľa systému ABO a Rhesus faktoru (Rh faktoru).

Krvné skupiny podľa ABO systému

Krvné skupny sú podľa ABO systému rozdelené podľa prítomnosti, alebo podľa absencie antigénov A a B na povrchu červených krviniek. Súčasťou krvného systému sú vždy dve zložky:

 • antigén - molekuly na povrchu červených krviniek
 • protilátky - nachádzajú sa v krvnej plazme. Protilátky sú súčasťou imunitného systému a pri stretnutí protilátky a príslušného antigénu (napr. antigén A a protilátka anti-A) dôjde k zhlukovaniu červených krviniek. Ide o život ohrozujúci stav.

Rozlišujú sa 4 základné typy krvných skupín:

 • Krvná skupina A - obsahuje antigén A a a protilátky proti krvnej skupine B (anti-B).
 • Krvná skupina B - obsahuje antigén B a protilátky protilátky proti krvnej skupine A (anti-A).
 • Krvná skupina AB - obsahuje antigény A i B a neobsahuje žiadne protilátky (anti-A , ani anti-B).
 • Krvná skupina 0 - neobsahuje antigény A ani B ale obsahuje protilátky anti-A i anti-B.

Dôvod, prečo si ľudský organizmus vytvára protilátky k antigénu, s ktorým sa nikdy nestretol, nie je vedecky známy.

Dedičnosť krvných skupín v systéme AB0

Krvná skupina sa nemení, je stále rovnaká. Dedí sa. Typ krvnej skupiny je dedičný a závisí od krvnej skupiny matky a otca. Každý človek zdedí po jednej alele od každého rodiča. Poznáme 3 alely: A, B a 0. Ich kombináciou vznikne výsledná krvná skupina. Alely A a B majú prevahu nad alelou 0, tak napr. pri genotype A0 je výsledná krvná skupina (fenotyp) A.

Možná krvná skupina dieťaťa na základe krvných skupín rodičov:
Dedičnosť krvných skupín

U nás sa najviac vyskytuje krvná skupina A (42%), potom 0 (32%), B (18%), AB (8%).

Krvná skupina a darcovstvo krvi

Nositelia krvnej skupiny 0 sa označujú ako všeobecní darcovia červených krviniek, lebo ich krvinky neobsahujú žiadny znak na ich povrchu.

Pri transfúzii krvi musí mať darca a príjemca rovnakú krvnú skupinu. Ak sa pacientovi s krvnou skupinou A podá krvná skupina B, nastane rozpad červených krviniek. Krvná skupina A má v plazme protilátky proti krvnej skupine B. Pri podaní krvnej skupiny B sa stretnú protilátky anti-B príjemcu s antigénom, znakom B darcu krvi.

Krvná skupina a osobnosť človeka

Výskum, ktorý by sa venoval spojitosti krvnej skupiny s osobnosťou človeka, je limitovaný. V Japonsku a ďalších východoázijských krajinách krajinách však ľudia veria, že krvná skupina určuje črty osobnosti, temperament a aj jeho kompatibilitu s druhým človek (napr. partnerom).

Krvné skupiny charakteristika

Krvná skupina a kompatibilita partnerov

V Ázii kedysi snúbencom odobrali krv a zmiešali ju v jednej nádobe. Ak zmes ostala tekutá, verilo sa, že manželstvo bude šťastné. Na základe dnešných poznatkov vieme, že v tekutom stave zostane len zmes rovnakých krvných skupín. Súčasná psychohematológia naopak tvrdí, že vhodný pár vytvorí len muž a žena s rozdielnymi krvnými skupinami:

A B AB 0
Vhodné kombinácieB, 0 A, AB B, 0 A, AB
Nevhodné kombinácie AB 0 A B

Rh faktor

Druhý najvýznamnejší rozlišujúci znak pri krvných skupinách je Rhesus faktor (skrátene Rh faktor). Rh faktor spôsobuje skupina zhruba 40 antigénov. Najznámejší je antigén D. V prípade, že je prítomný na povrchu červených krviniek, označuje sa ako Rh+. V prípade jeho absencie je označenie Rh-.

U nás sa vyskytuje Rh+ u 85% a Rh- u 15% populácie.

Rh-faktor a darcovstvo krvi

Pri podávaní krvi pacientovi sa musí rešpektovať aj tento systém. Ľudia s Rh- faktorom nemôžu prijať krv s Rh+ faktorom. Vytvorili by proti antigénu D protilátky a darovanú krv by neprijali. Takto vzniká hemolytická reakcia.

Rh faktor a tehotenstvo

Počas tehotenstva môže krv plodu prejsť do krvného obehu matky (často sa tak deje počas pôrodu32). Jediná problematická situácia je v prípade, ak je matka Rh- a plod Rh+. Ak dôjde k zmiešaniu krvi matky a krvou plodu, bude telo matky reagovať na krv dieťaťa ako na cudzie látky a začne tvoriť protilátky proti Rh-pozitívnej krvi dieťaťa. Protilátky Rh môžu prechádzať placentou a zaútočiť na červené krvinky dieťaťa. To môže viesť k hemolytickej anémii. Hemolytická anémia je stav, v ktorom sú červené krvinky zničené rýchlejšie ako ich telo dokáže nahradiť. Červené krvinky prenášajú kyslík do všetkých častí tela. Bez dostatočného množstva červených krviniek, trpí dieťa nedostatkom kyslíka. Ťažká forma môže skončiť aj smrťou plodu. Prvé tehotenstvo prebehne zvyčajne bez komplikácií. Pôrod32 prebehne zvyčajne skôr ako sa vytvorí dostatočne veľké množstvo protilátok. Protilátky ale zostávajú naďalej v tele a pri každom ďalšom kontakte s D antigénom sa ihneď aktivizujú. Následné tehotenstvá tak končili smrťou dieťaťa. V minulosti boli tieto situácie neriešiteľné. Dnes vďaka prenatálnej starostlivosti a injekcii antiglobulínu si medicína dokáže poradiť aj s týmto problémom.

Podanie antiglobulínu zabráni tvorbe protilátok proti antigénu D. Podanie antiglobulínu je nutné pri každom tehotenstve s Rh+ plodom. Telo Rh- matky si mohlo vytvoriť protilátky aj pred prvým tehotenstvom, napr. pri potrate3 alebo krvnej transfúzii. Aj v týchto situáciach sa odporúča podanie antiglobulínu, aby sa tak zabránilo Rh inkompatibilite pri ďalšom tehotenstve.

Viac o Rh-faktore v samostatom článku: Rh faktor

Viac o krvných skupinách na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Blood_type
 2. http://www.redcrossblood.org/learn-about-blood/blood-types
 3. http://learn.genetics.utah.edu/content/inheritance/blood/
 4. http://www.fengshuidana.com/
 5. http://eprakone.wordpress.com/2010/03/25/krvne-skupiny-a-povahy-ludi/
 6. http://whatsmybloodtype.org/character.html
 7. http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/rh/
 8. http://en.wikipedia.org/wiki/Blood_types_in_Japanese_culture
 9. http://www.ntssr.sk/zaujimavosti/3/co-su-krvne-skupiny
 10. http://sk.wikipedia.org/wiki/Krvná_skupina
 11. http://www.biopedia.sk/?cat=clovek&file=krv&page=2
 12. Foto: ©Depositphotos.com/[darrenw]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s krvnými skupinami

Máš skúsenosť s krvnými skupinami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť