Mapovitý jazyk

Lingua geographica alebo mapovitý jazyk bola donedávna považovaná za vrodenú ochylku od normálu. V súčasnosti sa zdieľa názor, že nejde o anomáliu, ale o chorobný stav. Našťastie, tento stav je nezhubný. Vyskytuje sa u všetkých vekových kategórii, najčastejšie u detí a dvakrát častejší u dievčatiek.

Mapovitý jazyk

Ako sa prejavuje?

Na jazyku uvidíte hladké, ostro ohraničené, červené plôšky. Môžete ich objaviť najčastejšie na zadných 2/3 a bočných stranách jazyka. V týchto oblastiach nastáva zodieranie nitkovitých výbežkov slizníc, tzv. filiformných papíl, ktoré zväčšujú povrch jazyka a pomáhajú pri žuvaní a prehĺtaní sústa.

Tieto plôšky môžu meniť tvar a splývať – pripomínajú mapy, z čoho vzniklo aj toto pomenovanie. Tvar menia kvôli striedaniu regenerácie a odierania. V určitých oblastiach sa časť jazyka zregeneruje a v ďalšej sa odrie. Preto sa zdá, že sa plochy presúvajú. Môžu sa tiež vyvyšovať nad okolie a ohraničovať belasým lemom.

Dieťa sa sťažuje na pálenie a odmieta stravu. Môžu sa vyskytnúť aj pocity cudzieho telesa na jazyku. Bolia najmä pri kyslých a pálivých jedlách.

Nájdete príčinu?

Pôvodca je zvyčajne neznámy. Jednou z možností vzniku sú dedičné predispozície, teda dieťa zdedí mapovitý jazyk po jednom z rodičov. Ochorenie zhoršujú stresové stavy, strach či úzkosť alebo depresia1. Tá ho môže aj sama o sebe vyvolať.

Ďalšou možnou príčinou sú tráviace problémy, napríklad gastroezofageálny reflux, teda návrat potravy zo žalúdka do pažeráka alebo infekcia Helicobacterom pyroli2, čo je baktéria spôsobujúca žalúdočné vredy. Spontánne sa objavuje po cholecystektómiach, chirurgickom odstránení žlčníka.

Lingua geographica môže byť aj prejavom psoriázy2 (ako jeden zo symptómov psoriasis vulgaris, čo je chronické zápalové ochorenie kože prejavujúce sa olupovaním červených ložísk), preto je potrebné aj toto ochorenie vylúčiť.

V poslednej dobe sa objavuje teória, že mapovitý jazyk môže patriť medzi príznaky Lymskej boreliózy5, baktériovej infekcie najčastejšie prenášanej kliešťami.

Mapovitý jazyk

Aké sú formy?

Lingua geographica sa vyskytuje v piatich typoch:

  • Prvý typ je typický pre detský vek - jazyk je sýtočervený a vyhladený s rozlične usporiadanými kruhmi alebo pruhmi.
  • Druhý typ nachádzame u mladých dospelých - vyzerá podobne a na jazyku sú viditeľné brázdy.
  • Tretí typ je typická forma opísaná vyššie.Vyskytuje sa v dospelosti.
  • Štvrtý a piaty typ sa vyskytujú v dospelosti- štvrtý typ sa podobá sa na detskú formu, sýtočervená škvrna. Piaty typ zahŕňa poškodenia kruhovitého tvaru.

Ako to vyliečite?

Liečba spočíva v odstránení známej príčiny. Ak ochorenie nespôsobuje žiadne ťažkosti, tak sa nelieči. Liečba by mala viac nežiaducich účinkov ako ochorenie samotné. Ak jazyk bolí, môžete aplikovať topické anestetiká (znecitlivejúce lieky), ktoré vám predpíše lekár. Ďalšou možnosťou sú antihistaminiká (lieky proti alergii), kortikoidy (lieky potlačujúce zápal), poprípade anxiolytiká (lieky potlačujúce úzkosť1). Predísť tomuto ochoreniu bohužiaľ nie je možné. Našťastie môže vymiznúť aj samé od seba.

Video: Mapovitý jazyk - Lingua geographica

Viac o mapovitom jazyku na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Lingual_papillae
  2. https://www.wikiskripta.eu/w/Papillae_filiformes
  3. http://www.solen.sk/pdf/2dbd9d6a6ef75787c82e0ffd81120e54.pdf
  4. http://www.solen.sk/pdf/2dbd9d6a6ef75787c82e0ffd81120e54.pdf
  5. https://primar.sme.sk/c/4117329/palenie-na-jazyku.html
  6. https://en.wikipedia.org/wiki/Geographic_tongue

Použité zdroje obrázkov

  1. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Landkartenzunge_005.jpg
  2. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Landkartenzunge_003.jpg

Hodnotenia a skúsenosti s mapovitým jazykom

Máš skúsenosť s mapovitým jazykom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
vanesanova  9. jan 2019

Skúsenosť s mapovitým jazykom

Podľa môjho názoru sa to zhoršuje zlým životným štýlom a môže za to tiež kandida - teda veľa sladkého, plus nedostatok spánku a stres. Čo som ja po pôrode mala všetko, až do teraz. Niekedy to je lepšie, niekedy horšie a veru niekedy ma bolí jazyk, hlavne pri kyslých chutiach alebo orechoch. Nie som alergická na nič, dlhodobo užívam lieky, takže to môže mať tiež vplyv. No a čo sa tešm, všimla som si, že odkedy pijem zelený jačmeň mám krásny, hladký, červený jazyk ako bábätko. Dúfam, že to vydrží a že môj malý ho nezdedí. Ja sa nejak extra nesledujem, takže ja som prišla na tento jav dosť neskoro, asi tak v 28 rokoch, vtedy ma vážne bolel jazyk, ale myslela som, že sú to afty, čo neboli, takže si myslím, že treba byť v pohode, vyhýbať sa sladkému, veľa oddychovať, nestresovať sa a mať pravidelnú stolicu - čo je základ zdravého trávenia. Keď zle trávi, tak je to celé úplne na nič, zhorší sa to aj o 100 %. Takže ja každý deň musím ovocie, biely jogurt a teraz aj ten zelený jačmeň zaberá pekne, hlavne veľa vlákniny.
loyanca  9. jan 2019

Mapovity jazyk

Dcéra je alergik. Vaječný bielok bol prvotný a hlavný alergén. Posledný rok bola bezmliečna. V marci oslávi 6. narodeniny. Avšak posledné 2 roky som si všimla, že ani nenaberala na váhe, rástla pomalšie, fyzicky výrazne zaostávala. Uvedomila som si, že je na hranici vegánstva. Začala som dopĺňať B12 (sprejová forma pod jazyk). Konečne začala priberať, viditeľne podrástla. Mapy na jazyku sú vraj aj prejavom deficitu B12. Ú nás to zabralo a mapy sa objavujú oveľa menej ako kedysi. Inak ich máva prevažne v pravej časti a úzke pozdĺžne. No na bolesť sa nikdy nesťažovala.
3 ľudia považujú za užitočné
h_petra  8. jan 2019

Taky tak

Od detstva som mala tento problém a pretrváva doteraz. Príčina neobjavená.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke