Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Meranie teploty

2 skúsenosti

Merať teplotu dieťatku sa dá dnes už rôznymi spôsobmi. Pri každom je však nutné poznať správny postup merania. Len tak sa dá zabezpečiť, že nameraná hodnota bude presná.

Normálna teplota2 nášho tela sa pohybuje medzi 36 °C a 37 °C. Keď teplota stúpne nad 38°C, hovoríme o horúčke . Najnižšia telesná teplota býva okolo 4. hodiny ráno, najvyššia teplota naopak kolo 18. hodiny navečer.

Počas dňa sa teplota môže meniť aj podľa toho, akú činnosť dieťa vykonáva. Po fyzicky namáhavej činnosti môže telesná teplota na krátku dobu stúpnuť k 38 °C. Preto sa pred akýmkoľvek meraním teploty uistite, že ďieťatko bolo v kľude (cca. 15 minút).

Ak má dieťa horúčku, odporúča sa časté premeranie - každé 3 - 4 hodiny. Pri vysokej horúčke nad 39 °C, meranie opakujte v hodinových intervaloch.

Pretože nameraná teplota závisí od miesta merania, treba vždy uvádzať spôsob merania (v ústnej dutine, rektálny, v podpazuší, v uchu a pod.).

Rektálne meranie

Meranie teploty v konečníku je pravdepodobne najspoľahlivejšou metóda na určenie presnej telesnej teploty dieťaťa. Bohužiaľ tiež patrí medzi namenej populárne.

Koniec teplomeru potrite vazelínou alebo detským olejom a zasuňte do konečníka, cca. 2cm hlboko. Teplomer vyberte po 1-2 minútach. Digitálny teplomer vyberte po zaznení zvukového signálu.

Možný rozsah normálnych teplôt (°C) 36,2 - 37,7

Meranie teploty v uchu

S modernými teplomermi je meranie teploty v uchu otázkou niekoľkých sekúnd. Pri meraní by malo byť dieťa v úplnom kľude.

Meranie teploty na čele

Jedná sa o najjednoduchší spôsob na určenie teploty dieťatka. Merať teplotu je jednoduché aj v priebehu spánku . V závislosti na teplomere, je teplota meraná na spánku alebo na čele. Presnosť merania je nižšia ako pri rektálnom spôsobe.

K dispozícii sú dotykové, aj bezdotykové teplomery.

Meranie teploty v ústach

Merať teplotu možno týmto spôsobom 30 minút po jedle, pití či fajčení. Mohlo by to ovplyvniť teplotu v ústach a viesť k nepresnému meraniu.

Počas merania musí mať dieťa zavreté ústa. Teplomer treba držať perami, nie zubami. Merajte po dobu asi 3 minút, resp. podľa návodu výrobcu.

Možný rozsah normálnych teplôt (°C) 35,7 - 37,3

Meranie teploty pod pazuchou

Pred meraním utrite podpazušie a uistite sa, že sa teplomer nedotýka odevu. Teplotu merajte po dobu asi 7 minút. Pri digitálnych teplomeroch zvyčajne stačí po druhý zvukový signál.

Dieťa musí pri meraní dlho sedieť, preto nie je vhodná pre menšie detičky.

Možný rozsah normálnych teplôt (°C) 35,2 - 36,7

Súvisiace články

Viac o meraní teploty na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Dr.Miriam Stoppard:Das grosse Buch der Kinderkrankheiten,Weltbild 2009
  2. http://www.elternwissen.com/gesundheit/kinderkrankheiten/art/tipp/richtig-fieber-messen.html
  3. http://thermoval.sk/content/project20131101v01/sk/spravne-meranie.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s meraním teploty

Máš skúsenosť s meraním teploty?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
silvapokorna
31. júl 2014

Meranie teploty v spánku

Ahojte, ja mám tiež Thermoval duo scan a najviac oceňujem, že je možné zmerať teplotu aj v spánku. Dieťatko to nijak neruší a maminka vie aká je teplota. Doporučujem. :-)
0 poďakovaní
adowik
24. mar 2014

Meranie teploty na čele

Ahojte, ja meriam vždy teplotu len na čele. Starý ortuťový teplomer nahradil u nás infračervený teplomer thermoval duo scan. Meria rýchlo a presne. Pred prvým meraním s týmto teplomerom si treba ale určite podrobne preštudovať návod, prípadne si pozrieť video.
0 poďakovaní