Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Pásový opar

Pásový opar Pásový opar (Herpes zoster) je pomerne bežné kožné ochorenie spôsobené rovnakým vírusom varicella zosterr (DNA vírusom HHV-3) ​​ako ovčie kiahne7. Najčastejšie sa vyskytuje u starších ľudí po 50. roku. U detí sa môže objaviť pri prekonaní ovčích kiahní pred 1. rokom. K pásovému oparu sú náchylnejšie aj tehotné ženy, osoby s poruchami imunitného systému (atopici1, imunodeficentní, infikovaní HIV. U nich môže dôjsť pri reaktivácii vírusu i k opätovnému priebehu ovčích kiahní.

Po prekonaní ovčích kiahní zostáva neaktívny vírus stále v tele a pri oslabení organizmu (pri strese, pri vážnejšej chorobe, po očkovaní) môže dôjsť k jeho reaktivácii vo forme pásového oparu. Pri výseve herpesu dochádza aj k celkovým príznakom, najkomplikovanejším je neuropatická bolesť. Pozitívom je, že liečba novšími virostatikami redukuje riziko závažného priebehu herpes zoster.

Charakteristika ochorenia

Herpes zoster (pásový opar) je infekčné vírusové ochorenie vyvolané vírusom varicella-zoster. Najprv sa s vírusom stretnete v detskom veku pod názvom varicella (ovčie kiahne). Na koži spôsobuje typické polymorfné prejavy. Následne sa vírus stiahne do zadných spinálnych ganglií a prežíva v latentnom štádiu niekoľko desiatok rokov. Pri oslabení imunitného systému sa vírus reaktivuje a pozdĺž nervových zakončení opäť smeruje späť do kože. Prejavia sa kožné zmeny v podobe pásového oparu. U každého, kto prekonal ovčie kiahne, sa herpes zoster môže objaviť. Z praxe je to u 10 % až 20 % dospelých.

Rizikové faktory

 • Starnutie
 • Psychický stres
 • Fyzický stres
 • Užívanie imunosupresívnych liekov s účinnými látkami azathioprin, cyclofosfamid, cyclosporin A

Priebeh ochorenia

1.štádium

Samotnému výsevu väčšinou predchádza bolesť (krku, ramien, trupu). Býva ostrá, pálivá, bodavá alebo trhavá. Teplota môže byť mierne zvýšená. Ojedinele sa objavujú príznaky podobné chrípke - malátnosť, bolesti hlavy, svalov a kĺbov. Toto štádium trvá 1 – 5 dní.

2.štádium

Po niekoľkých dňoch dôjde na koži k výsevu pásu tekutinou naplnených pľuzgierikov, ktorý býva červený, opuchnutý, svrbivý a bolestivý. Pľuzgieriky sa nesmú škriabať, aby nevznikali jazvy. Najčastejšie sa pásový opar objavuje na koži brucha, hrudníka alebo chrbta, ale môže sa vyskytnúť aj na iných častiach tela. Po 12 až 24 hodinách sa na týchto ložiskách začínajú tvoriť vezikuly so zakaleným obsahom. Po týždni začínajú vezikuly zasýchať a meniť sa na hnedočervenú, prípadne žltočervenú krustu. Tá do 14 dní odpadáva. V nekomplikovanom prípade sa ochorenie hojí bez jazvy.

Pásový opar

U niektorých ľudí ale môžu aj pomerne silné bolesti pretrvávať aj mesiace až roky od zmiznutia kožných prejavov. Ak sa pásový opar objaví na tvári, je tu riziko ochrnutia tvárových nervov. Pri výskyte oparu v oblasti očí existuje možnosť poškodenia spojoviek, rohoviek, zriedkavo až úplné oslepnutie. Medzi ďalšie vzácne, ale závažné komplikácie pásového oparu patria vaskulopatia (postihnutie svalstva), meningitída, meningoencefalitída, cerebelitida (postihnutie mozgu), myelopatia a radiculopthia (postihnutie nervov).

Komplikácie

Bolesť

Postherpetická neuralgia (neuropatická bolesť) je prítomná po celú dobu ochorenia. Pretrváva aj po odznení kožného výsevu a to jeden až štyri mesiace. Asi u 10 % pacientov aj dlhšie ako rok. Bolesť je dôsledkom dlhodobého zápalu v spinálnych nervových vláknach, ktorý vírus vyvoláva. Ak je veľmi silná a liečba nie je efektívna, pacienti pociťujú frustráciu, ktorá môže viesť k depresívnemu syndrómu. Bolesť je jednou z najvážnejších komplikácii herpes zoster.

Strata zraku

Ochorenie sa najčastejšie prejavuje na trupe. Podľa postihnutého nervového koreňa sa šíri aj na horné alebo dolné končatiny. Medzi časté a nebezpečné lokality patrí postihnutie tváre. Prejavy sú prítomné na polovici čela. Okolie oka a mihalnice sú červené, pľuzgiere krvavé. Pacient pociťuje bolesť, rezanie a pálenie. Postihnuté je, paradoxne, aj druhé oko. Komplikácia ohrozuje zrak. Postihnutie rohovky je vysoko pravdepodobné.

Iné

Medzi ďalšie vzácne, ale závažné komplikácie pásového oparu patria vaskulopatia (postihnutie svalstva), meningitída, meningoencefalitída, cerebelitida (postihnutie mozgu), myelopatia a radiculopthia (postihnutie nervov).

Herpes zoster a tehotenstvo

Počas gravidity môže dôjsť k infekcii. V období embryogenézy vedie k vzniku kongenitálnych malformácií. U detí sa zisťujú vývojové vady končatín, očí a poruchy centrálnej nervovej sústavy.
Infekcia neovplyvní plod po 20. týždni gravidity do 36. týždňa.
Pri ochorení v posledných týždňoch pred pôrodom vírus spôsobuje neonatálnu varicellu. Dieťa sa rodí s vyrážkou.
Priebeh herpes zoster u gravidnej ženy môže byť závažnejší a je často aj komplikovanejší.

Liečba ochorenia

Úlohou liečby herpes zoster je:

 • zabrániť množeniu vírusu,
 • redukovať bolesť,
 • urýchliť hojenie pľuzgierikov
 • zabrániť šíreniu prejavov.

Terapia virostatikami

Virostatiká blokujú reprodukciu vírusu. Žiaden z týchto liekov ale nie je schopný vírus úplne zničiť. Viditeľne však zabráni prejavom herpes zoster. Urýchli hojenie vezikúl a skráti trvanie ochorenia. Ak sa virostatiká včas nasadia (do troch dní od prvých prejavov), zníži sa vznik postherpetickej neuralgie (bolesti). Antivirotiká sa užívajú 5 až 7 dní. Čím skôr sa nasadia, tým sú efektívnejšie.

Terapia kortikosteroidami

Kortikosteroidy sa ojedinele pri ťažkých formách herpes zoster kombinujú s virostatikami. Poskytujú hlavne veľkú úľavu od bolesti.

Terapia analgetikami

Sú potrebné na tlmenie bolesti. Pri slabej bolesti postačia účinné látky ibuprofen, kyselina acetylsalicylová, paracetamol, či tramadol. U starších pacientov treba často podať opiáty, preferované sú náplasťové formy.

Vakcína

Používaná vakcína je kombinovaná pre vírus varicella, aj varicella – zoster. Má 85 % úspešnosť v prevencii varicelly u detí a 97 % úspešnosť v prevencii ťažšieho priebehu herpes zoster.

Viac o pásovom opare na modrykonik.sk

Použité zdroje:

 1. MUDr. Stankovič I., Pásový opar (Herpes zoster)
 2. MUDr. Kozub, P., MUDr. Šimaljaková M.: Herpes zoster – poľad na aktuálnu liečbu
 3. MUDr. Zímová J., MUDr. Zímová P.: Herpes zoster aktuálně a přehledně
 4. MUDr. Roháčová H.: Pásový opar a současný pohled na léčbu
 5. MUDr. Kračmarová R.: Varicella nekončící příběh
 6. http://cs.wikipedia.org/wiki/Pásový_opar
 7. http://www.vitalia.cz/clanky/ockovani-proti-nestovicim-zahada-hlavolamu/
 8. By Fisle - Fisle, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2558194
 9. By The original uploader was Fixi at German Wikipedia(Original text: Prof. Cremer) - Transferred from de.wikipedia to Commons.(Original text: Deutsches Grünes Kreuz e.V.), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1429764
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s pásovým oparom

Máš skúsenosť s pásovým oparom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
oberkat  12. júl 2017

Pásový opar u detí

Všade na internete nájdete, že pásový opar je u dospelých, ale mám 10 ročnú dcéru a diagnostikovali nám pásový opar. Nemala vôbec príznaky chrípky, ani zníženú imunitu. Poje za deň množstvo zeleniny i ovocia. Ale bola v kontakte z deťmi, ktoré mali ovčie kiahne. Našťastie neprišli horúčky ani nič podobné a vďaka internetu sme podľa fotografie určili diagnózu. Rýchle nasadenie antivirotík lekárkou na pohotovosti urýchlilo hojenie a zmiernilo priebeh. Dúfam, že ostatné dni prázdnin si užijeme mimo 4 stien a bez slniečka. :wink:
0 ľudí považuje za užitočné