Používame cookies. Viac informácií tu. OK

20. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 20. týždni tehotenstva 20. týždeň tehotenstva je polovicou celého tehotenstva ženy. Bábätko v maternici začína v 20. týždni tehotenstva vnímať svet okolo seba. Rozvíjajú sa jednotlivé zmysly ako chuť, sluch, hmat a to vďaka nervovému centru, ktoré mozog do tejto doby rozvíjal a ktoré teraz začína, pracovať. Bábätko tak reaguje na zvuky, aktivitu matky a dokonca aj na chuť plodovej vody, v ktorej pláva a ktoré je v tomto týždni okolo 350 ml.

Už niekedy od minulého týždňa môže dieťa v maternici čkať. Čkanie je spôsobené kŕčmi v nedozretej bránici a dieťaťu nijako neubližuje a nebude tomu tak ani po narodení. Žena už teraz môže cítiť v brušku drobné trhavé, pravidelné pohyby, čo môže spôsobiť práve čkanie dieťaťa.

20. týždeň je taktiež charakteristický rastom vlasov. V predchádzajúcich týždňoch došlo k založeniu a vytvoreniu základov vlasov, z ktorých teraz začínajú rásť prvé vlásky, ktoré väčšinou po narodení vypadnú a narastú vlásky nové. Nejedná sa tak už o páperie (lanugo), ktoré sa na pokožke tvorilo v predchádzajúcich týždňoch.

V tvárovej časti dochádza k vytvoreniu kostičiek vnútorného ucha a nos sa už rysuje do svojho konečného tvaru. Končatiny sa vyrovnávajú, tzn., že dolné končatiny, ktoré mali do tohto týždňa sklz za hornými, sú na ich úrovni a s nimi ďalej rastie aj bábätko, majúce v tomto týždni okolo 15 - 20 cm a vážiace zhruba 250 gramov. Na dolných končatinách dochádza taktiež k dokončeniu vývoja nožičiek a chodidiel. Dolná končatina má už pätu, koleno aj lýtko.

Pretože sa bábätko v maternici stále viac a viac pohybuje je 20. týždeň časom, kedy aj prvorodičky môžu už tieto pohyby dieťaťa cítiť. Na ultrazvukovom vyšetrení, ktoré lekár v tomto týždni vykonáva, sleduje nielen tieto pohyby, ako znak správneho vývoja dieťaťa, ale odhaľuje na ňom aj prípadné vady plodu. Sleduje pupočník, množstvo plodovej vody, stav a veľkosť maternice, ktorá by v tomto týždni mala siahať až k pupku a v nasledujúcich mesiacoch podrastie o menej ako 1 cm za týždeň.

Rastúca maternica môže niektorým tehotným ženám spôsobovať zdravotné ťažkosti, ako sú kŕčové žily. Príčinou vzniku kŕčových žíl býva väčší tlak maternice na žily. Všeobecne je doporučované nosiť pančuchy, uľaviť nohám sprchou od stehien až k chodidlám a cvičiť. Nohy je dobré dať niekoľkokrát počas dňa do úrovne panvy alebo aj vyššie.

Vyšetrenia v 20. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

= Názov vyšetrenia/výkonu Význam vyšetrenia Čas
Ultrazvukové vyšetrenie (morfologický ultrazvuk) zhodnotenie anatómie všetkých orgánov plodu 20.-22. tt

Ďalšie výkony a vyšetrenia

Názov výkonu Čas
Amniocentéza (odber plodovej vody)15 15.-20. tt
Prenascan1 od 10.tt, zvyčajne 12.-22. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
MaterniT21 Plus1 od 10.tt, zvyčajne od 12. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)

20. týždeň tehotenstva v číslach

20. týždeň tehotenstva

  • 20. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 18. týždeň od oplodnenia
  • približne 20 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 19 týždňov + 0 dní až 19 týždňov + 6 dní (skrátene 19tt + 0 až 19tt + 6)

20. týždeň tehotenstva po dňoch

20. týždeň tehotenstva po dňoch

Video: Ultrazvuk v 20. týždni tehotenstva

<< 19. týždeň tehotenstva / 21. týždeň tehotenstva >>

Súvisiace články

Viac o 20. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. http://www.sestra.sk/Prenatálna_starostlivosť

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006

  1. http://www.pampers.cz
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s 20. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 20. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť