Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Pitný režim bábätka

Pitný režim, kvalita prijatých tekutín a najmä ich priebežný príjem v správnom množstve, sú dôležitým predpokladom zachovania zdravia, duševnej pohody i fyzickej výkonnosti. To platí nielen pre dospelých, ale hlavne pre deti a dojčatá. Tie sa o pitie nehlásia, nižší príjem tekutín uniká pozornosti. Dehydratácia môže vyústiť do nepríjemných následkov.
Pitný režim bábätka

Dostatok tekutín v ľudskom organizme znamená dostatočný prísun kyslíka a živín jednotlivým bunkám. Obličky sú v takomto prostredí schopné zabezpečovať účinné vylučovanie škodlivých produktov látkovej výmeny. Udržovanie stálosti objemu a zloženia telesných tekutín je predpokladom nerušeného chodu všetkých životných procesov v tele.

Ako zistiť, či je dieťa smädné

Deti a dojčatá sú zvlášť zraniteľnou skupinou, pokiaľ ide o nedostatok tekutín. Čím sú mladšie, tým sú zraniteľnejšie. Už pri strate 2% vody z tela sa telesný výkon organizmu znižuje. Väčšie straty ovplyvňujú aj psychické funkcie. Pri 5 % dehydratácii už hrozí prehriatie organizmu, kolaps krvného obehu a šok.

Nespoliehajte sa na objavenie pocitu smädu. Ten je relatívne neskorým signálom nedostatku vody. Objaví sa, keď strata tekutín prevyšuje 1 – 2 % telesnej hmotnosti. Navyše, dojča je schopné dať najavo smäd iba plačom, takže ho nemusíte rozoznať.

Orientujte sa podľa týchto signálov:

 • Vysušené pery
 • Vysušený jazyk
 • Zvráskavená koža
 • Nekľud, postupne malátnosť
 • Mierne preliačená veľká fontanela
 • Znížená tvorba moču

Najrýchlejším spôsobom, ako zistiť, či je dieťa dehydratované, je urobiť test s kožnou riasou: uchopte kožu na brušku, alebo predlaktí dieťaťa medzi palec a ukazovák. Ak sa vytvorená kožná riasa vracia naspäť pomalšie, pozvoľna, treba ihneď zahájiť rehydratáciu (doplniť tekutiny).

Koľko a čo má vypiť bábätko

Potreba tekutín závisí od veku dieťaťa, zloženia stravy - najmä obsahu bielkovín, ale aj od funkcie obličiek.

Novorodenci

Príjem tekutín je zabezpečený materským mliekom. Lekári vedú polemiku o tom, či plne dojčeným deťom podávať, okrem materského mlieka, aj vodu, či čaj. Väčšina je za výhradné dojčenie11. Dôvodom je nielen neskoršie možné odmietanie prsníka, ale i fakt, že materské mlieko obsahuje asi 10 % pevných zložiek a 90 % vody. Zastúpi tak potravu a zahasí aj smäd. Plne dojčené dieťa nepotrebuje teda prísun iných tekutín. Myslite na správnu techniku dojčenia, dostatočnú tvorbu mlieka a správne prisatie bábätka hneď po pôrode.
Pitný režim bábätka

U detí, ktoré sú na náhradných formulách (umelom mlieku), je potrebné pridať 50 – 75 ml dojčenskej neperlivej vody na kilogram telesnej hmotnosti počas 24 hodín.

Staršie dojčatá (okolo 6. mesiaca)

U starších bábätiek, ktoré sú už prikrmované, tekutiny postupne podávajte. Je jedno, či sú ešte aj dojčené, alebo nie. Deti do pitia nenúťte. Skôr majte nápoj vždy po ruke a ponúknite ho vo vhodnej chvíli. Snažte sa pravideľne. Predovšetkým ponúkajte dojčenskú neperlivú vodu. Čaje nie sú vhodné na pravidelné podávanie. Ak ich už pridávate, nedávajte do nich cukor, ani med, či citrón. Čierny čaj deti pijú iba počas hnačiek.

Ak uvažujete o používaní vody z vlastnej studne, radšej si nechajte preveriť jej zloženie. Zaujímať by vás mal predovšetkým obsah dusičnanov, ktoré v najmladšom dojčenskom veku môžu spôsobiť závažné ochorenie – methemoglobinémiu. Jej následkom je neokysličovanie krvi a nemožnosť naviazania kyslíka na hemoglobín.

Ideálny príjem tekutín:

 • novorodenec 100-150ml / 1kg telesnej hmotnosti
 • 3-mesačné dieťa 140-150 ml / 1 kg telesnej hmotnosti
 • 6- mesačné dieťa 130-155 ml / 1 kg telesnej hmotnosti
 • 1 – ročné dieťa 120-135 ml / 1 kg telesnej hmotnosti
 • 2-ročné dieťa 115-125 ml  /1 kg telesnej hmotnosti
 • 4-ročné dieťa 100-110 ml / 1 kg telesnej hmotnosti
 • mamička 40-50 ml / 1 kg telesnej hmotnosti (aj dojčiaca mamička)

Kedy podávať tekutiny

Bežný príjem tekutín:

 • ráno, po prebudení
 • pri každom jedle
 • medzi jedlami
 • po psychickej a fyzickej záťaži

Nie je vhodné podať dieťaťu tekutiny tesne pred jedlom. Dieťa je zasýtené a odmieta jesť.

Okrem bežného príjmu tekutín, myslite na zvýšenú potrebu počas:

 • horúčav
 • choroby
 • horúčky
 • hnačky
 • zvracania
 • pobytu v suchom prostredí

Podávanie tekutín počas horúčav, v suchom prostredí

V tomto prípade hrozí strata tekutín potením. Organizmus zareaguje na úbytok vody tak, že začne šetriť svoje zásoby. A to najmä preto, aby zaistil priebeh životných procesov. Zjednodušene, telo bude distribuovať vodu tam, kde najviac treba. Už tu sa môžu začať rozvíjať príznaky dehydratácie. Preto v letných mesiacoch, počas horúčav, prikladajte plne dojčené dieťa častejšie k prsníku.

Ostatným deťom podávajte častejšie dojčenskú vodu. Mlieko, kakao, či džúsy majú charakter tekutiny, ale sú i potravinou. Okrem vody, dodávajú telu aj niektoré živiny. Preferencie sladkej chuti vedú radšej k podávaniu sladených, alebo ochutených nápojov. Môže to síce podporiť pitný režim dieťaťa, ale často to nevhodne zasahuje do návykov, ktoré zvyšujú riziko rozvoja obezity dieťaťa a neskoršie dospelého človeka. Preto by mali byť podávané len výnimočne.

Podávanie tekutín počas choroby, horúčky, hnačky a pri zvracaní

V tomto prípade bude dehydratácia organizmu značná. Prejaví sa jasnými, vážnymi klinickými príznakmi. Najvhodnejšie je podať rehydratačný roztok. Ten má také fyzikálno – chemické vlastnosti, ktoré umožnia nielen jeho dobré vstrebanie do organizmu, ale aj zadržanie v tele. Roztok je po chemickej stránke zmes solí – elektrolytov a glukózy. Práve tá pomáha jeho dobrému vstrebaniu. Dostanete ho kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. Po dostatočnom zavodnení organizmu, prejdite na bežné podávanie tekutín podľa veku a stravy dieťaťa.

Keď dieťa nechce piť

V prípade, že dieťa jednoducho odmieta piť tekutiny, nájdite spôsob, ako ho motivovať. Hlavne, v letných mesiacoch mu pár kvapiek vody určite stačiť nebude. Nápoj nalejte do pekného pohárika, dávajte po lyžičkách. Starším deťom by sa mohlo páčiť štrnganie pohárikov spojené s pitím. U tých, ktoré sú prikrmované, môžete zaradiť riedke polievky, alebo ovocie.
Pitný režim dieťaťa

V prípade odmietania tekutín počas vyššie uvedených prípadov, ako sú horúčavy, či choroba, možno tekutiny podať striekačkou priamo do úst. V lekárni dostanete kúpiť aj kvapkadlo, ktoré je určené na tento účel.

Súvisiace články

Viac o pitnom režime bábätka na modrykonik.sk

Použité zdroje:

 1. Prof.MUDr. Kovács L, Šašinka M.: Výživa dojčaťa
 2. Prof.MUDr. Kovács L, Zlochová D, Strnová J, Furková K.: Pitie podľa chuti
 3. Prof.MUDr. Kovács L.: Pitný režim u dojčiat a detí
 4. http://www.nefrosa.sk/detiazdravie.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s pitným režimom bábätka

Máš skúsenosť s pitným režimom bábätka?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť