Skrížená alergia

Skrížená alergia vzniká na základe podobnosti alergénov. Je to stav, keď organizmom vytvorené IgE protilátky proti určitému alergénu reagujú na základe podobnej štruktúry aminokyselín s iným alergénom. V tomto prípade imunitný systém považuje podobné alergénne proteíny za identické.

Skrížená reakcia sa môže vyskytnúť medzi dvoma druhmi potravín, ale aj medzi potravinou a peľmi, alebo latexom a potravinou. Vysoká skrížená reaktivita existuje medzi mliekom kravy, ovce a kozy. Ak je niekto alergický na kravské mlieko je vysoká pravdepodobnosť reakcie na mlieko ovce alebo kozy3 skúsenosti (až 90 %).

Orálny alergický syndróm


Orálny alergický syndróm je najčastejším prejavom skríženej alergie. Tento syndróm je známy aj ako Lessofov syndróm. Vzniká na základe skríženej reaktivity protilátok medzi inhalačnými alergénmi a niektorými alergénmi rastlinného pôvodu. Alergická reakcia je spôsobená IgE protilátkami.

Príznaky sú väčšinou izolované na hornú časť tráviaceho traktu a nosovú sliznicu. Tento syndróm je očakávateľný u peľových alergikov.

Objavuje sa po požití surového ovocia alebo zeleniny. Tepelná úprava alergénny vplyv rastlinných bielkovín väčšinou ruší. V prípade skrížených alergií pele – potraviny často predchádzajú príznakom potravinovej alergie respiračné príznaky (zápaly spojiviek, senné nádchy). K reakcii na zeleninu a ovocie môže dôjsť vdýchnutím alebo dotykom (pri lúpaní, krájaní, strúhaní, lisovaní).

Výskyt


Dnes sa najčastejšie vyskytuje orálno alergický syndróm u adolescentov. Má ho takmer polovica pacientov s alergiou na pele stromov a takmer štvrtina pacientov s alergiou na pele tráv. Tento syndróm môže klinicky predchádzať manifestáciu typickej peľovej alergie.

Klinické prejavyDvojice skrížených reakcií


Inhalačný alergén Potravinový alergén
Breza jablko, čerešňa, mrkva, lieskový orech, zemiaky
Trávy pšenica a iné obilniny, rajčiny, sója, šošovica
Palina zeler, mrkva, petržlen, koreniny, fernet, mango
Roztoče kôrovce, mäkkýše, slimáky
Latex banány, avokádo, kiwi, papája, figi, ananás

Z tabuľky vyplýva, že ak je niekto alergický na pele brezy, môže po zjedení potravinového alergénu z danej skupiny (jablko, čerešňa, lieskový orech...) reagovať na potravinu alergickou reakciou.

Prevencia a liečba


  • eliminácia danej potravy zo stravy,
  • tepelná úprava danej potraviny,
  • ošúpanie a ponechanie potraviny na vzduchu,
  • antihistaminiká zmiernia symptómy,
  • adrenalín pri anafylaktickom šoku.

Súvisiace článkyViac o skríženej alergii na modrykonik.skPoužité zdroje


  1. http://www.prealergikov.sk/texty/skrizena-alerg...
  2. http://www.slovenskypacient.sk/clanok/1809/potr...
  3. http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/...
  4. http://www.webmd.com/allergies/features/oral-al...
  5. http://en.wikipedia.org/wiki/Oral_allergy_syndrome
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so skríženou alergiou

Máš skúsenosť so skríženou alergiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť