Štítna žľaza

Štítna žľaza je jedna z najväčších endokrinných žliaz (žliaz s vnútorným vylučovaním). Nachádza sa v krku, na konci priedušnice, u niektorých ľudí siaha až k hrtanu. Skladá sa z dvoch lalokov a svojím tvarom pripomína motýľa.
Štítna žľaza

Funkcie a hormóny štítnej žľazy

Úlohou štítnej žľazy je zhromažďovať jód z krvi a podieľať sa na regulácii metabolizmu pomocou thyrodních hormónov - tyroxínu (T4) a trijodthyronínu (T3) (ovplyvňujúcich aktivitu mnohých iných systémov v tele). Tie sa vylučujú priamo do krvi človeka. Tieto hormóny sa potom dostanú do celého organizmu a ovplyvňujú spotrebu kyslíka, rýchlosť látkovej výmeny v tele, rast a vývin človeka. Ďalší hormón produkovaný štítnou žľazou je kalcitonín – kontroluje hladinu vápnika v krvi.

Štítna žľaza - hodnoty

Činnosť štítnej žľazy je posudzovaná testom TSH a vo väčšine prípadov tiež spoločne s vyšetrením koncentrácie T4. TSH vyšetrenie sa vykonáva u pacientov s príznakmi na zníženú alebo zvýšenú funkciu štítnej žľazy, alebo u pacientov s príznakmi na zväčšenú štítnu žľazu. TSH vyšetrenie sa vykonáva aj novorodencom1 ešte v pôrodnici odberom krvi z pätičky dieťaťa.
Štítna žľaza

Normálne hodnoty testu TSH nemožno jasne určiť. Pri testoch záleží na veku alebo pohlavia pacienta, do akej skupiny obyvateľstva pacient patrí a aká metóda bola pre zistení stanovená.

Hodnoty TSH (mIU/L)

Hodnoty TSH (mIU/L) Diagnostika
do 0,1 zvýšená funkcia štítnej žľazy
0,1-0,3 spodná hranica zvýšenej funkcie štítnej žľazy
0,3-3,5 euthyreoidné rozmedzie
3,5 - 10 hraničná hodnota zníženej funkcie štítnej žľazy
nad 10 znížená funkcia štítnej žľazy

Poruchy štítnej žľazy

Choroby spojené s poruchami štítnej žľazy postihujú viac ženy v strednom a vyššom veku. Vo väčšine prípadov ochorení ide o nesprávnu funkciu štítnej žľazy, kedy sa môže jednať o zvýšenú alebo zníženú funkciu štítnej žľazy. U menšieho množstva pacientov sa môže jednať o strumu (viditeľné zväčšenie štítnej žľazy) alebo nádory štítnej žľazy.

Poruchy štítnej žľazy sú spojené s imunitným systémom, ktorý orgán štítnej žľazy nepovažuje za súčasť tela a vytvára proti nej protilátky.

Štítna žľaza

Viac o poruchách štítnej žľazy v samostatnom článku Problémy so štítnou žľazou10.

Zväčšená štítna žľaza (tzv. struma)

Strumou sa nazýva každé zväčšenie štítnej žľazy, ktoré je nad normu. Zväčšenie je viditeľné voľným okom a človek si ho môže všimnúť ako vypĺňanie a zväčšovanie miesta v oblasti krku nad hrudnou kosťou. Môže sa objaviť aj hrčka. V prípade zápalového ochorenia sa u chorého dostaví tiež bolesť v oblasti štítnej žľazy.

Pred liečbou vykoná lekár analýzu krvi, ultrazvukové a sonografické vyšetrenie, ktorého súčasťou je tiež získanie vzorky štítnej žľazy. Jednoduchšie formy strumy sa liečia pomocou hormonálnych liekov alebo tabliet s obsahom jódu. Ak je ochorenie vážnejšie, pacientovi je chirurgicky odstránená štítna žľaza a po celú dobu života sú mu podávané lieky s hormónmi.

Štítna žľaza - ochorenie

Ochorenie štítnej žľazy býva spájané s poruchami funkcie štítnej žľazy. U človeka sa môže prejaviť znížená (deficit funkcie štítnej žľazy) alebo zvýšená (zvýšená je koncentrácia hormónu tyroxínu) funkcie štítnej žľazy.

V závažnejších prípadoch sa objavujú nádory štítnej žľazy, ktoré môžu byť zhubné aj nezhubné. Pri včasnej diagnóze býva liečba úspešná. Pri nájdení nádoru na štítnej žľaze sa prechádza k chirurgickému odstráneniu štítnej žľazy. Tým sa zabráni prípadnému rastu a metastázovaniu.

Príčiny ochorenia štítnej žľazy

  • Autoimunitné - ide o najčastejšiu formu ochorenia, keď imunitný systém človeka napáda svoje vlastné bunky.
  • Genetické faktory - náchylnejšie na ochorenie štítnej žľazy sú ľudia, u ktorých sa v rodinnej anamnéze už ochorenie štítnej žľazy objavuje.
  • Hormonálne poruchy - vplyv na činnosť štítnej žľazy môžu mať aj iné hormonálne poruchy v tele človeka.
  • Podstúpenie chirurgických zákrokov - užívanie určitých liekov alebo ožarovanie.
  • Nedostatok jódu - býva príčinou zníženej funkcie štítnej žľazy.

Štítna žľaza - liečba

Liečba štítnej žľazy prebieha u väčšiny pacientov ambulantne, kedy dochádzajú na pravidelné kontroly a odbery krvi, na základe ktorých im lekár upraví dávkovanie predpísaných liekov.
Štítna žľaza

Pri prvej návšteve na endokrinológii lekár vykoná ultrasonografické vyšetrenie, ktoré je spojené s výsledkami odobratej krvi, vyšetrením očí a pulzom pacienta.

Prevencia

Dôležitý je dostatočný príjem jódu. U dospelého človeka sa jedná o 200 mikrogramov denne. Obzvlášť dôležitý je tento príjem u detí, dospievajúcich, tehotných a dojčiacich11 žien.

Jód je obsiahnutý hlavne v morských rybách alebo v plodoch mora. Na trhu sú aj minerálky so zvýšeným obsahom jódu. V civilizovaných krajinách je jód dodávaný tiež do bežnej kuchynskej soli.

Štítna žľaza - operácia

K operácii sa pristupuje v prípade zníženej alebo zvýšenej funkcie štítnej žľazy, pri zväčšenej štítnej žľaze alebo v prípade nájdenia uzlov v oblasti štítnej žľazy. Ďalším rozhodnutím k operatívnemu riešeniu je nájdenie nádoru na štítnej žľaze.

Počas operácie je pacient v úplnej narkóze a je mu odobraná polovica alebo celá štítna žľaza. Po operácii zostane pacientovi na krku jazva a doživotné užívanie hormónov vo forme tabliet. Hospitalizácia pacienta trvá približne 4 až 7 dní. Potom je pacient prepustený do domáceho liečenia a odovzdaný endokrinológovi, ktorý ho bude kontrolovať a upravovať mu hladinu hormónov v liekoch. Práceneschopnosť pacienta trvá približne mesiac. Počas tejto doby sa mal chorý vyhnúť športovaniu.

Video: Ochorenie štítnej žľazy

.

Viac o štítnej žľaze na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Wikipedia - štítná žláza
  2. http://stitna-zlaza.biz/
  3. http://www.jodplus.cz/stitna-zlaza.htm
  4. https://web.archive.org/web/20160813114430/http://www.labtestsonline.cz/tests/TSH.html?tab=3
  5. http://www.atlasnemoci.cz/stitna-zlaza/lecba-stitne-zlazy/
  6. http://chiro.fnplzen.cz/cs/node/85
  7. WikiSkripta - Vyšetření funkce štítné žlázy
  8. https://sk.wikipedia.org/wiki/Štítna_žľaza

Hodnotenia a skúsenosti so štítnou žľazou

Máš skúsenosť so štítnou žľazou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke