Tiky

Tiky alebo tiková porucha, tiková neuróza je stav, ktorý sa vyskytuje pomerne často u detí. Tiky sú neúčelné, rýchlo sa opakujúce pohyby. Najčastejšie postihujú mimické svaly. Ide o rýchly, opakujúci sa, nerytmický, stereotypný, motorický pohyb alebo hlasovú produkciu s náhlym začiatkom, ktorý neslúži žiadnemu zrejmému účelu. Negatívne ovplyvňuje hybnosť človeka a niektoré prvky správania.

Tiková neuróza nemá vplyv na inteligenciu. Niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.

Druhy tikov

Tiky delíme na:

  • Motorické tiky (pohybové) - najčastejšie sem patrí mrkanie, trhanie hlavou a končatinami, rôzne grimasy, krčenie nosa, škrípanie zubov a pod.
  • Zvukové tiky - napr. posmrkávanie, chrochtanie, koktanie, pískanie, vykrikovanie slov a viet, ich opakovanie a pod. Výkriky aj pohyby môžu mať nevhodný alebo neslušný obsah.
  • Jednoduché tiky sú obvykle krátke, trvajú okolo 1 sekundy.
  • Komplexné tiky sa objavujú vo vlnách s krátkymi intervalmi medzi nimi.

Výskyt

Najčastejšie sa vyskytujú motorické tiky a objavujú sa okolo 7. roku. Zvukové tiky sa vyskytujú okolo 11. roku. Častejší je ich výskyt v detstve ako v dospelosti. Vyskytujú sa 4-krát častejšie u chlapcov.

Príčina

Príčina vzniku tikov je dodnes neznáma. Vznik tikových porúch je daný pôsobením genetických faktorov, biologického podkladu a vonkajších rizikových faktorov. Tie sa podieľajú na vytvorení individuálneho klinického obrazu poruchy.

Donedávna sa myslelo, že tiky sú prejavom neurózy. Neuróza je psychická porucha, ktorá narušuje prispôsobenie sa človeka na jeho životnú situáciu. Pri neurózach sa nevyskytujú hlbšie duševné poruchy ako napr. halucinácie.

Jednou z príčin môže byť nástup do materskej školy alebo dlhší pobyt v nemocnici. Svoju úlohu tu zohráva aj dedičnosť.

Frekvencia tikov

Frekvencia tikov nie je stála. Väčšinou kolíše podľa stresu dieťaťa. Ak je dieťa niečím zamestnané, tiky s u neho takmer vôbec nevyskytujú. Nárast tikov sa zvýši ak dieťa nemá čo robiť. Preto sa tiky objavujú najmä doma a dieťa nie je terčom posmechu napr. v škole.

Klinický obraz

Dieťa s tikovou neurózou počas dňa často opakuje ten istý pohyb alebo vydáva rovnaký zvuk, ktorý púta pozornosť okolia a zároveň narúša školské aktivity.

Tiky sa opakujú viackrát počas dňa a pri strese sa môžu zhoršiť. Typ, intenzita a závažnosť tikov sa môžu časom meniť.
Tikom predchádzajú nepríjemné pocity, ktorými je dieťa nútené k tiku (napr. pálenie v očiach pred žmurknutím, stuhnutie šije, ktoré ustúpi zášklbom hlavy a pod.). Po vykonaní tiku nepríjemné pocity ustúpia a nastáva dočasná úľava.

K tikovým poruchám sa pridáva aj problémové správanie. Najčastejšie je to nepokoj, nesústredenie, neposednosť, nutkavé správanie a myšlienky, puntičkárstvo, uskutočňovanie rôznych rituálov, výbušnosť, agresivita, prípadne aj sebapoškodzovanie. Tieto príznaky však nemusia byť vždy prítomné.

Tiky je však potrebné odlišovať od iných motorických porúch, ktoré sa objavujú pri neurologických poruchách (epilepsia2, svalové kŕče), ďalej od motorických stereotypií u mentálne retardovaných a tiež od nutkavých aktivít pri obsedantno kompulzívnej poruche.

Liečba

  • Tiky najčastejšie zmiznú do jedného roka po ich výskyte. Do jedného roku zmizne asi 50-70% porúch. 20-25% tikov sa vytratí v adolescencii. Pravdepodobnosť, že tiky ostanú do dospelosti je asi 6%.
  • Práca s dieťaťom s tikovou poruchou si vyžaduje, aby bol učiteľ informovaný o tikovej poruche, jej prejavoch u daného dieťaťa, prípadne medikamentóznej liečbe, ktorá môže mať dopad na výkon dieťaťa.
  • Počas rozhovoru s dieťaťom je dobré ignorovať tikové prejavy dieťaťa, zamerať sa na obsah toho, čo hovorí, nie na to, ako to hovorí, ako pri tom stojí a pod.
  • Tiky miznú, ak ustane tlak okolia, znížia sa nároky na dieťa a dieťaťu sa umožní dobrovoľná spontánna pohybová aktivita vedúca k uvoľneniu a radosti.
  • Ak tiky pretrvávajú dlhšie ako rok treba však navštíviť detského lekára, ktorý doporučí psychiatrické vyšetrenie.

Viac o tikoch na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://pece-o-dite.zdrave.cz/tiky-u-deti/
  2. http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/psychika/neurozy/tikova-porucha-u-deti/

Hodnotenia a skúsenosti s tikmi

Máš skúsenosť s tikmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
veroni1984  30. jan 2023

Tiky u 6,5 ročnej dcéry

Dcéra nechodila veľmi do škôlky a cca tri mesiace po nástupe do prvej triedy sa u nej objavili pomerne silné tiky v okolí oboch očiek....najprv som myslela, že bola v prievane alebo že ju oči bolia, avšak dcéra celý čas - cca týždeň tvrdila, že ju oči vôbec nebolia, že ona "iba musí stále žmurkať" .... keďže absolútne nedôverujem slovenským premúdrelým doktorom (vytáča ma, že nedokážu pristupovať k pacientom individuálne a riešia VŽDY situáciu výlučne vo svoj (finančný) prospech) tak som začala hľadať príčinu problému.... Pre dcérku bolo obdobie od nástupu do školy spojené s veľkým množstvom nových vecí, ktorým sa musela naučiť prispôsobovať a teda som ako príčinu jednoznačne určila stres z nového prostredia.... kúpila som kvalitné detské magnézium a večer tesne pred spaním som malej dala vypiť prvú dávku. Na druhý deň ráno boli tiky asi o 60% slabšie, poobede sa začali opäť trošku zosilňovať. Na druhý deň večer som malej dala druhú dávku magnézia, to už nasledoval deň keď sa tiky doobeda absolútne nevyskytli, poobede sa opäť trošku objavili - ale ž iba cca 30% pôvodnej intenzity. Tak som aj na tretí večer zamiešala magnéziový nápoj a na tretí deň tiky úplne vymizli - neobjavili sa ani poobede. Okrem toho som malej ešte dávala celý čas piť čaj na ukľudnenie (proti stresu) a domáci levanduľový sirup. Samozrejme, že máme s dcérou otvorený vzťah - všetko čo ju trápilo mi povedala, porozprávali sme sa o tom, ubezpečila som ju, že sa nemusí vôbec stresovať kvôli škole ani kamarátkam a s tým čo sa jej zdalo ťažké som jej poradila....Objednala som aj rôzne kvapky na odbúranie stresu ale tie ešte nestihli prísť a problém už v podstate vymizol.... zverejňujem to jedine preto, že niektorým deťom by tento postup mohol možno tiež pomôcť - slovenských doktorov však 4000 eur mesačne na účte nemotivuje pohnúť rozumom a predpísať deťom magnézium a čaj proti stresu by ich nikdy ani len nenapadlo - chápem, z toho provízie nemajú....
5 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke