Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Yal

YalYal je laxatívum vo forme rektálneho roztoku. Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Popis a určenie

Používa sa na prípravu čreva pred vyšetrením alebo drobnými chirurgickými výkonmi. Umožňuje vyprázdniť črevo bez ďalších diétnych či režimových opatrení. Po 30 minútach je črevo vyčistené a umožňuje vykonať i vopred naplánované vyšetrenia alebo zákroky.

Yal sa odporúča používať na vyčistenie hrubého čreva a konečníka pred ich vyšetrením a ďalej tiež pred vyšetrením obličiek, močových a pohlavných orgánov, kde je vyčistenie hrubého čreva a konečníka nutný predpoklad. K týmto vyšetreniam patria predovšetkým endoskopické (vyšetrenia prístrojovou optikou) a röntgenové vyšetrenia.

Yal sa tiež môže používať na predoperačnú prípravu hrubého čreva a konečníka. Ďalej sa Yal používa pri začatí liečby zápchy v ťažkých prípadoch.

Tento liek s preháňacím účinkom sa môže jednorázovo používať u detí od 3 rokov a mladistvých.

Účinné látky

  • dokusát, sorbitol

Generická substitúcia

Pre tento liek neexistuje generická substitúcia.

Ako použiť Yal

Vždy používajte Yal presne tak, ako Vám povedal Váš lekár. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika. Zvyčajná dávka, ak lekár neurčí inak, sa podáva na vyprázdnenie čriev a ich prečistenie:

  • u dospelých 1 až 2 fľaštičky Yalu
  • u detí od 3 rokov a mladistvých sa odporúča jednorázové použitie 1 fľaštičky Yalu.

Pred použitím fľaštičku s Yalom krátko pretrepte, až vznikne pena. Po odstránení uzáveru fľaštičky sa zavedie rúrka klyzmy do konečníka až nadoraz. Stláčaním plastikovej fľaštičky dôjde k vyprázdneniu peny a roztoku do hrubého čreva. Použitie je jednorázové. Rovnako ako pri použití klyzmy sa má vyšetrovaný snažiť zadržať nutkanie na stolicu pokiaľ možno čo najdlhšie. Zvyčajne po polhodine je pacient vyčistený a pripravený na vyšetrenie alebo na chirurgický zákrok.

Ak použijete viac Yalu ako máte

Pri predávkovaní alebo náhodnom prehltnutí lieku dieťaťom sa poraďte s lekárom. Pri predávkovaní môže dôjsť k dehydratácii s poruchami hladín minerálov. Liečba je symptomatická.

Možné vedľajšie účinky

Tak ako všetky lieky, Yal môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný, alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Liek Yal sa obvykle dobre znáša. Nežiaduce účinky sa môžu prejaviť v prípade nesprávneho používania lieku (napr. pri jeho trvalom alebo častom používaní). V takom prípade, rovnako ako u ostatných preháňadiel, môže dôjsť u chorého k väčším stratám vody a minerálnych látok (napr. draslíka a horčíka) prejavujúcim sa väčším sklonom k zápcham. Ďalej to môže viesť k poruchám srdcovej funkcie, k celkovej únave a svalovej slabosti, najmä pri súčasnom podávaní diuretík (lieky zvyšujúce vylučovanie moču) a hormónov kôry nadobličiek. Pri výskyte týchto nežiaducich účinkov prerušte užívanie lieku a okamžite vyhľadajte lekára!

Nepoužívajte Yal, keď

  • keď ste alergický (precitlivený) na liečivo alebo na niektorú z ďalších zložiek Yal.
  • keď máte ileus (nepriechodnosť čriev)
  • keď máte vrodenou neznášanlivosť fruktózy

Yal sa nesmie používať u dojčiat a malých detí, u ktorých je riziko doposiaľ nezistenej vrodenej neznášanlivosti fruktózy zvlášť vysoké.

Yal sa nemá používať u chorých s bolesťami v oblasti brucha, s krvácaním v oblasti konečníka, pri
perforácii čreva, pri akútnych zápalových ochoreniach žalúdka a čriev, po operáciách a pri podozrení na ileus (nepriechodnosť čriev). Liek sa nemá používať pri poruchách hospodárenia organizmu s vodou a minerálmi.

Buďte zvlášť opatrný pri používaní Yalu

Yal sa môže používať v nepravidelných intervaloch opakovane. Má sa používať len krátkodobo. Pri dlhšie trvajúcom používaní sa rovnako ako pri ostatných preháňadlách dá očakávať zvýšenie sklonu k zleniveniu čriev.

Používanie iných liekov

Ak užívate alebo ste v poslednom čase užívali ešte iné lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, prosím, oznámte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi. Účinky lieku Yal a účinky iných súčasne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Pri používaní lieku Yal sa nemôžu súčasne užívať iné preháňadlá (užívané ústne alebo zavádzané do konečníka) obsahujúce glycerín, polyvinylpyrrolidon alebo parafínový olej, pretože tieto látky znečisťujú optiku endoskopu.

Pri nesprávnom dlhodobom používaní Yalu môže pre straty draslíka a horčíka sliznicou čreva dôjsť k zosilneniu citlivosti voči srdcových glykosidom (lieky používané pri srdcovej nedostatočnosti). Strata draslíka a horčíka môže byť zosilnená pri súčasnom používaní diuretík.

Používanie Yalu s jedlom a nápojmi

Príprave nemusia predchádzať žiadne diétne ani režimové opatrenia.

Tehotenstvo a dojčenie

Skôr ako začnete užívať akýkoľvek liek, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Škodlivé účinky Yalu pri používaní počas ťarchavosti a dojčenia11 nie sú známe. I keď nie sú škodlivé účinky počas ťarchavosti a dojčenia známe, musí o podávaní lieku Yal rozhodnúť lekár.

Súvisiace články

Viac o Yal na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/yal-919150.html
  2. http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/yal-29044.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s Yalom

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť s Yalom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť