Prevencia preeklampsie pri druhom pôrode

shia
9. feb 2017

Mamičky, čo ste zažili preeklampsiu v prvom tehotenstve - mali ste nejakú prevenciu v ďalšom tehotenstve? sledovali vás nejak viac alebo ste niečo preventívne brali ...? Mne sa dcérka narodila kvôli preeklampsii v 34tt (našťastie všetko ok), a teraz som v 22tt, ale nikto ma nijak nesleduje, prídem len klasicky raz za mesiac, zmerajú tlak, spýtajú na váhu, ani mi nič nekázali brať (ale začala som si dávať magnézium 2x, lebo iný Dr mi to odporučil a začala som mávať kŕče do nôh). Neviem či tak podceňujú len mňa a len môj Dr, alebo naozaj žiadnu ženu na rizikovom tehu (pred 8 mes som potratila) takto "sledujú"...

sashabb
9. feb 2017

@shia nič špeciálne. Základ je sledovať tlak, bielkovinu v moči a prípadné opuchy. Ak by sa niečo z toho vyskytlo tak si to podchytia a začnú riešiť - častejšie poradne príp. nemocnica

provoke
9. feb 2017

@shia mňa nijako zvlášť tiež nesledovali, nakoniec som mala aj tak preeklampsiu aj pri druhom dieťatku.

shia
autor
10. feb 2017

@provoke a v ktorom tt pri prvom a pri druhom musel byť pôrod? Ďakujem

provoke
10. feb 2017

@shia Dcérku som porodila spontánne v 37 tt (mala 1960 g - bola hypotroficka), no a na základe toho mi syna vyvolavali a porodila som ho v 38 tt.

luciag1
10. feb 2017

mne doktor predpisal ako preventivnu liecbu anopyrin 1tabletku denne

shia
autor
10. feb 2017

@luciag1 a od ktoreho tyzdna a doekdy? tiez som o tom nieco pocula,ale Dr mi nic nenaordinoval...

miriam159753
10. feb 2017

@shia v každom prípade treba mať doma tlakomer a aspoň 3-4x týždenne si merať TK od 6. mesiaca, aspoň ja by som to tak spravila

shia
autor
10. feb 2017

@miriam159753 jj, tlak si meriavam, ten mam zatial dobry, len pulz mam vyssi, okolo 90,ale to je vraj v tehu bezne...

miriam159753
10. feb 2017

@shia 90 to si uplne v poho, sa nemusíš báť 😉 ja mávam v 23. týždni 100, pri námahe 110-120, ale tak preto som u internistu sledovaná - mala som už aj 130 zachytený, s 90 si uplne ok

shia
autor
10. feb 2017

@miriam159753 a aj mas nejake leiky od internistu na ten tlak, dopegyt alebo nieco? mala si problemy s tlakom aj predtym, ci az v tehu?

miriam159753
10. feb 2017

@shia ja nemám vysoky tlak, len tep, lieky zatial nechceme davať, mam sa fyzicky šetriť, som na Pn aby sme to bez liekov čo najdlhšie vydržali, doma mam oximeter, tak si to kontrolujem....

tweetinka.co
10. feb 2017

Prve tehotenstvo - preeklamsia. Druhe tehotenstvo sledovana "bezne".. Pritom mi bolo velmi zle, 4x ma chceli nechat v nemocke, len raz som bola, aj tak sa nic nevyriesilo, tak preto som odmietla. Moj lekar zalozil papiere, neriesil.. Zial neriesil ani opuchy, ani vyrazne bolesti hlavy.
Az na rizikovej sa riesilo.. Ale zial, tiez ukoncenie tehotenstva cisarskym

senta_sofia
10. feb 2017

@miriam159753 a mas stale vysoky tep? Mne obcas vyskoci cez 100, ale vsade citam,ako je to v tehotenstve normalne,tak ma prekvapuje,ze mas dokonca aj oximeter. Cim ti to lekar odovodnil?

miriam159753
10. feb 2017

@senta_sofia lebo mne vyskočil ako som písala na 130 a raz aj 140 v klude a to už nie len cez 100, predpoklad je, že sa to može ale nemusi zhoršovať, ak ano bude treba lieky...oximeter som si kupila sama, pretože vtedy ked mi to vybehne mam kolapsový stav

miriam159753
10. feb 2017

@senta_sofia u tehotnej je norma nanajvyš do 120 , aj to až ku koncu tehotenstva, nie v 23.tt

senta_sofia
11. feb 2017

@miriam159753 jasne,dakujem za ozrejmenie 😉

soldi
11. feb 2017

@shia ahoj , tiez som mala v prvom tehotenstve preeklampsiu- vody som zadrziavala tolko ze som mala 45 kil naviac, rodila som spontanne po odteceni vody v 37tt s tlakom 160/100. V dalsich tehotenstvach ma ziadno extra nesledovali, len klasiku tlak, bielkoviny, opuchy. Mam dalsie dve deti a preeklampsia sa uz neopakovala. Nech je to aj u Teba tak 🙂

gabikkas
11. feb 2017

Predpoklad na predchadzanie preeklampise je sledovanie progesteronu v krvi, moj gynekolog ho sleduje pocas celeho tehotenstva...

shia
autor
11. feb 2017

@gabikkas to som veru uz aj ja niekde pocula,ale moj doktor mam pocit ze nesleduje nic ☹ a o co tam ide, ake maju byt "normal" hodnoty a co uz neni ok? ze by som o to nejak poziadala ked tak...to je priamy ukazovatel, ci ako? 🙂

gabikkas
11. feb 2017

@shia neviem ake su hodnoty, len viem, ze progesteron je potrebny na udrzanie tehotenstva a niektore zeny ho maju malo a preto potratia v prvom trimestri, po 12tt zacina vytvarat progesteron placenta...a ku koncu tehotenstva zase uz moze byt ta placenta menej produktivna...aspon tak dajak som to pochopila...

dianka_r
12. feb 2017

@shia na prevenciu sa dava i aspirín v zaciatku tehulkovania

egiginka
12. feb 2017

to neovplyvnis, pokial mas tlak ok , moc bez bielkovin, ziadne opuchy, neni co riesit , co sa tyka preeklampsie, pokial bude nieco z toho zle, tak potom sa bude konat

luciag1
12. feb 2017

@shia beriem ho uz od 7 tyzdna az do konca tehu liek je volno predajny

kiki68
3. feb 2020

@shia mne po Oscar teste a pravdepodobnost I uz v 14tt 1:50 rizika preeklampsie nasadili thromboass za do 32tt. Mne sa po nom velmi polepsilo, klesol tlak do normalu, prestala som lapat po dychu a prestalo telo naberat vodu. Thromboass je myslim ako ten detsky aspirin co sa dava v tehu na prevenciu preeklampsie. Kazde dva tyzdne mam kontrolu az do 26tt, tlak, vaha, moc, opuchy, sono. Pokusna mys, ale konecne to vyzera na dobry koniec.

shia
autor
5. feb 2020

@kiki68 fiha, znie to dobre, o tom som veru nikdy nepocula...nechali ma len tak, ze "ved uvidime ako to dopadne" :( absolutne nic som nebrala...Už ma synček 2,5roka, takže to dopadlo dobre našťastie 🙂 Vydržali sme pri dcérke do 34tt a pri druhom do 36tt....držím aj Vám moc palce!

kiki68
5. feb 2020

@shia tu so mnou hned narobili poriadky. Ja som o tom teste raz kdesi citala, ale ze to budu robit v ramci toho oscar som nevedela. Ale ked vyrukovali s vysledkami tak mi bolo jasne. Tam sa porovnavaju nejake hladiny hormonov a krvny tlak, pokus prietoky. A na zaklade toho to hodi nejaku pravdepodobnost. Myslim ze zdravej zene to nema vyjst po 1:200 . Ale je fakt, ze liekmi sa to polepsilo neskutocne. Vraj to povazuju za jeden z najvacsich prinosov v porodnictve za 20 rokov. Ani sa nedivim, kolko predcasnych porodov sa tym zachrani a predlzi do terminu.

shia
autor
5. feb 2020

@kiki68 tak to je dobrá správa, že niečo na to je, mne len magnézium kázali brať, a to mi prvé tehu skončilo akútnou preeklampsiou a druhé začínajúcim HELLP. Tak vám moc držím palce, hlavne pohoda, žiadny stres, a tešiť sa len na bábätko 🙂 Prvé čakáte?

altair
5. feb 2020

@shia ja som bola sledovana od 25tt aj na internom, v podstate hned od okamihu, ako sa mi zacal mierne zvysovat tlak. Inernista mi nasadil dopegit, magnezium, davky sa ku koncu zvysovali, no pomohlo a rodila som v termine.

shia
autor
5. feb 2020

@altair vlastne áno, dopegyt som ku koncu mala už tiež, aj počas kojenia...

kiki68
6. feb 2020

@shia prve, kde to vyzera na uspesny koniec. Inak treti krat tehu. U mna vyzera ta placenta furt na problem, predchadzajuce tehu choroba trofoblastu a teraz aj napriek dopingu to je tak tak. No hlavne, ze konecne prisli na to v com bol asi predtym problem.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre