Vajíčko versus korýtkové sedenie - sú rovnaké? A sú škodlivé pre bábätko?

Zodpovedané
23. jan 2019

Zdravím,

dočítala som sa ze nie je vhodné, aby dieťatko dlho ostávalo v autosedačke - vajíčku, len na čas nevyhnutný. Otázka znie - je vhodné potom pre dieťa spinkať v kočíku, ktoré ma korýtkove sedenie (napr. Joolz)? Sklon v kočíku pri spánku a vajíčka je taky istý. Ostala som zarazená, pretože čakám bábätko a kúpila som si kočík práve s korýtkovým sedením.

Ďakujem za odpoveď.

Ahoj,

musím minimálne čiastočne, nesúhlasiť. Sklon v korýtkovom kočíku a vajíčku nie je rovnaký. Vajíčko je v podstate sedenie - v zmysle, že sedacia časť je viac-menej rovno a chrbtová časť zdvihnutá. Samozrejme je mierne naklonené, ale stále, je to daný tvar, pomerne úzky, podvihnutý a dieťatkám často aj padá hlavička vpred či tlačia nožičky. Tvar je podmienený bezpečnosti, takže funkcia predčí pohodlie dieťatka, ktoré tam tak nemá čo robiť mimo nevyhnutného času.

Oproti tomu korýtkové sedenie je v podstate ergonomické, teda okrem nakloneného chrbátika i sedacej časti je prítomná aj opierka nožičiek (u niektorých modelov polohovacia). Nakláňaš ho obvykle až do takmer úplného ľahu, a podopretý zadoček a mierne zdvihnuté nožičky do L napomáhajú, aby sa dieťatko nešmýkalo. Samozrejmosťou je, že ak bábo nesedí, sedák zo sklopenej polohy nedvíhame. Možnosťou zlepšenia pre tých najmenších je vyrovnávacia vložka - bez nej je korýtko vhodné od cca 6 mesiacov. Staršie pevnejšie detičky nemajú problém v takom kočíku spinkať a aj si ozaj oddýchnuť. Jediný problém nastáva, ak radi spia na brušku či boku - vtedy samozrejme viac vyhovuje klasický rovný ľah, ktorý má tiež svoje nevýhody (napríklad šmýkanie sa pri podvihnutí opierky, problémy pri refluxe).

Čo sa týka odborných názorov, aj tie sa rôznia - jedny odporúčajú korýtko, jedny klasické ležanie. Ja mám za sebou rôzne kočíky oboch typov a naozaj môžem povedať, že “dobré” sú oba. Vždy záleží od dieťatka, ale aj od teba. Dieťa cíti, ak si z toho nervózna. Buď stotožnená so svojím výberom, kľud - prinajhoršom ho neskôr zmeníš. Je mnoho vecí, čo môžeš spraviť, ale prvé mesiace tak či tak stráviš vo vaničke a potom uvidíš.

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli