Vanička ako autosedačka - je nebezpečná? Ktoré kočíky majú možnosť autovaničky?

Zodpovedané
20. mar 2019

Prosím o názor a typy, ktoré kočíky - ich vaničky možno použiť ako autosedačky. Čo si myslíte o ich použití v súvislosti s bezpečnosťou? Pár rokov dozadu sme týmto sposobom používali Concord Fusion. Komfort pre bábo výborný, len v poslednej dobe čítam negatívne info na ich (ne)bezpečnosť v porovnaní s vajíčkami.

Ďakujem, Eva

Ahoj,

začnem tým, ktoré známe značky majú autovaničky dostupné. Nájdeš ich okrem tebou spomínaného Concord-u aj u Jané a Be cool (tieto tri majú rovnakú materskú spoločnosť, a tak ich medzi jednotlivými značkami a modelmi môžeš prehadzovať vďaka Pro Fix systému).

Ďalšími značkami s autovaničkami sú Peg-Pérego s preslávenou Navettou, Cam, ale aj niektoré modely Chicco. U ABC Design si ku všetkým modelom s možnosťou autosedačky zasa voliteľne môžeš dokúpiť aj vaničku Doozy, ktorá je práve určená aj do auta (s rovnakými adaptérmi, ako aj autosedačka.

Taká autovanička je super vec, teda najmä v prvých mesiacoch - čo sa týka pohodlia rodičov (nemusia dieťa prekladať, ak zaspí na prechádzke len šup s ním do auta, a naopak ak zaspí v aute, len šup s celou vaňou von); ale aj čo sa týka pohodlia dieťaťa. Je totiž naozaj najvhodnejšie mať ešte nesediace dieťa vo vodorovnej polohe, nie naklonené. Toľko k pozitívam.

Na druhú stranu, je tiež pravda, že autovaničky sú preukázateľne menej bezpečné v prípade autonehody, než sú práve pre ten prípad tvarované autosedačky - vajíčka. Takže vlastne pri vození robíme kompromis pohodlia a bezpečnosti, kde teda (aspoň pre mňa) prípadne ohrozenie života určite prevažuje nad vyrušeným spánkom. Preto ja osobne preferujem klasickú autosedačku voči autovaničke - aj keď za cenu diskomofortu. Ale zároveň nie je vhodné ho v tej autosedačke mať zbytočne dlhšie, než je potrebné (napríklad po ceste autom ešte ďalšie hodiny na prechádzke vo vajíčku radšej nie - to potom treba polohovateľnú autosedačku napr. od Kiddy alebo Cybex, ale je to zasa veľká investícia).

Ak autovaničku, tak naozaj príležitostne na krátke nenáročné jazdy napríklad do obchodu. Ak ale jazdíš každodenne a/alebo dlhé vzdialenosti, určite radím preferovať autosedačku.

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli