Ako mám ďalej postupovať a na aký úrad sa mám obrátiť?

Zodpovedané
22. máj 2019

Dobrý večer,

som matka dvojčiat chlapcov, ktorí od septembra idú do školy. Do šiestich rokov som bola na predĺženej platenej rodičovskej dovolenke. Počas tejto rodičovskej som bola asi 4x pracovať na dohodu na 2-3 hodinky.

Potom som chcela nastúpiť naspäť do práce, no podmienky sa tam zmenili a ja som si musela vyčerpať dovolenku. Nastúpila som na Úrad práce.

Veľký problém mi urobili spomínané dohody a na účet mi posielajú 32 eur na mesiac. Mam dve deti a neviem momentálne žiť.

Ako mám ďalej postupovať a na koho sa mám obrátiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

hneď na úvod musím napísať, že podľa Vášho popisu situácie Vám mediátor nemá ako relevantne pomôcť. Na mediácii sa riešia súkromno-právne spory, a nároky voči štátnym orgánom pod takéto právne vzťahy nespadajú. S Vašom otázkou je určite obrátiť sa na Právnu poradňu Modrého koníka.

Len stručne z pozície právnika: Ak ste v hmotnej núdzi, máte právo obrátiť sa na príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny so žiadosťou o dávku v hmotnej núdzi. https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina... Úrad Vám tiež môže odporučiť iné možnosti, ako sa vysporiadať s nepriaznivou situáciou.

Ak sa domnievate, že k Vám Úrad práce pristupuje v rozpore so zákonom, máte právo podniknúť právne kroky voči nezákonnému postupu. Na takéto kroky Vám určite odporúčam nechať si vec posúdiť právnym zástupcom. V prípade, ak spĺňate definíciu "hmotnej núdze", máte právo na bezplatnú právnu pomoc zo strany Centra právnej pomoci (štátny orgán) http://www.centrumpravnejpomoci.sk/

Prajem Vám pekný deň,
JUDr. Martin Biskupič
mediátor

Mediačná kancelária
Bajkalská 22, Bratislava
tel: +421 908 112 799
mail: mediator@martinbiskupic.sk
www.martinbiskupic.sk