Ako postupovať, keď bývalá manželka nedodržiava rodičovskú dohodu?

Zodpovedané
30. jan 2020

Dobrý deň,

s mojou bývalou manželkou sme boli spolu viac ako 11 rokov. Z tohto vzťahu mame dvoch skvelých synov. Teraz majú 8 a 13 rokov. Máme len rodičovskú dohodu, že budem môcť byt s deťmi každý utorok a každý štvrtok, plus každý druhý víkend.

Keď si ich chcem zobrať, tak si vymýšľa dôvody, že ako mi ich reálne nedať. Dáva mi ich len každý druhý víkend. Vtedy máme svoj program ako športy, spoločné výlety a iné.

Podľa mňa by mala byť rodičovská dohoda rešpektovaná obomi rodičmi. Nielen pri platení výživného. Niekoľkokrát sme sa dohodli na navýšení. Keď chlapci niečo potrebujú, tak jej pošlem minimálne polovicu nákladov.

Čo mi odporúčate?

Ako mám postupovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

z Vašej otázky neviem, či rodičovská dohoda je schválená súdom alebo ide len o dohode medzi Vami ako rodičmi.

V prípadoch podobných Vášmu sa snažím, aby mediačná dohoda o úprave práv a povinností k maloletým deťom bola vyvážená a obsahovala všetky situácie, ktoré môžu v prípade detí nastať, ako je napr. v prípade choroby dieťaťa náhrada víkendu.

Váš prípad je ako stvorený na mediáciu, kde bude Vám aj Vašej bývalej manželke všetko vysvetlené a budete mať priestor sa spolu v kľude dohodnúť na všetkých podstatných veciach týkajúcich sa detí.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk