Ako prinútim manžela, aby sme sa majetkovo vyrovnali?

Zodpovedané
10. jan 2021

Dobrý deň,

už rok sa dohadujeme s manželom na rozvode. On bohužiaľ nesúhlasí a nechce spolupracovať, vraj kvôli deťom aby nevyrastali v "rozvrátenej rodine". Iný dôvod tam nie je.

V podstate žijeme v jednej domácnosti, ale nezdieľame spolu nič, žiadne záujmy. Naša domácnosť je bezkomunikatívna, intímny život žiaden, city žiadne, iba hádky.

Mame dve maloleté deti - 5 a 6 ročné. Môj veľký problém je, že som sa dala oklamať, ale človek nepredpokladal a nemyslel si, že človek Vám najbližší to môže mať tak dobre premyslené. Vlastnili sme nehnuteľnosť, ktorá bola v BSM, ale po spoločnej dohode sme sa presťahovali 250 km, z dôvodu že som sa chcela vrátiť bližšie k rodine. A teda šli sme bývať k jeho mame, nakoľko svokor zomrel a ostal veľký dom.

Predajom sa vyplatila hypotéka, časť financií sa vrátili rodičom, ktoré sme mali od nich požičané a ďalšia časť išla do prerábky domu jeho mamy. Dom je z teraz už pre mňa zrejmých dôvodov písaný na jeho mamu, súrodenca vyplatil.

Aký je postup pri rozvode?

Potrebujem si zariadiť bývanie a týmto ma drží v hrsti. Vie, že keď mi nedá nič, tak nedostanem ani deti. A o to mu ide. Neustále ma vyhadzuje z domu a smeje sa mi do tvare, že aj tak nemám kam ísť a deti tým pádom ostanú tu.

Deti chcem výhradne do osobnej starostlivosti s tým, že nemám problém sa dohodnúť na aj viacdňovom pobyte deti u oca. Ale nechcem, aby mali dve domácnosti, kde žijú. Potrpím si taktiež na vzdelanie dieťaťa a výhradne sa so starším učím ja, mladšia nastupuje budúci rok tiež do prvého ročníka.

Xkrát mi povedal, nech už konečne podám návrh na rozvod, že financie sa budú riešiť až na ďalšom súdnom pojednávaní, ale ja nemôžem podať návrh na rozvod s tým že nemám s deťmi kam ísť.

Je vôbec nejaká šanca, ako ho prinútiť sa majetkovo vyrovnať?

Alebo je to úplne stratené, keďže z právneho hľadiska nemám nárok na nič?

Je možné riešiť rozvod cez Vás a online?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša situácia je trošku komplikovanejšia a ku konkrétnym dotazom by som potrebovala viac informácií. Je možné rozvod riešiť aj cezo mňa a online. V prípade záujmu sa mi ozvite na tel. 0915 038 191.

V stručnosti ku Vašim dotazom. Postup pri rozvode je nasledujúci a záleží od toho, či rozvod riešite prostredníctvom mediácie alebo sama. V prípade mediácie, sa na súd podáva nielen návrh na rozvod (resp. dohoda manželov o rozvode) ale aj dohoda o úprave práv a povinností k deťom a dohoda o výživnom. V prípade mediácie je možné súčasne s rozvodom riešiť aj vyporiadanie spoločného majetku, nakoľko z praxe je časté, že práve na vyporiadaní majetku závisí napr. výška výživného.

Ak sa manžel nebude chcieť dohodnúť, môžete podať sama návrh na rozvod a návrh na úpravu práv a povinností k deťom. Súd však narozdiel od dohody nebude Vaším návrhom viazaný.

Ohľadne majetku je pravdou, že tento sa rieši až po právoplatnosti rozsudku o rozvode tak, ako tvrdí Váš manžel. Vo Vašom prípade však vidím nárok na vrátenie polovice investícií, ktoré ste počas manželstva použili na rekonštrukcie domu Vašej svokry.

Bolo by to však komplikovanejšie, ale z môjho pohľadu nie nemožné.

V prípade záujmu ma kontaktujte.


JUDr. Renáta Králiková, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk
tel.č.: 0915 038 191