Aký je postup pri zverení dcéry do opatery?

Zodpovedané
30. jún 2020

Dobrý deň,

s bývalou priateľkou mám dcéru, ktorú milujem. Bývalá priateľka začala brať drogy a ja chcem, aby dcéra bola v mojej opatere.

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

postup záleží od Vás, či sa chcete s bývalou priateľkou dohodnúť mimosúdne, alebo vec budete riešiť priamo súdnou cestou.

Čo sa týka mimosúdnej dohody (ktorá je však v prípade maloletého schvaľovaná súdom) je potrebné upraviť komu bude dcéra zverená, stretávanie s matkou a výšku výživného, ktorú bude platiť matka. Mediátor v tejto veci môže citlivo vysvetliť matke dieťaťa dôsledky jej závislosti atď.. ak by matka súhlasila, je možné dohodu uzatvoriť dočasne na prechodné obdobie, kým sa matka z tejto životnej fázy dostane. V minulosti som podobný prípad riešila a len príkladom, rodičia sa dohodli tak, že dieťa sa zverilo otcovi na obdobie 2 rokov s tým, že matka sa s ním mohla stretávať neobmedzene za podmienky, že nebude pod vplyvom alkoholu. Zároveň sa rodičia dohodli, že dohodu nedajú na súd schváliť a bude len medzi nimi.

V rámci súdneho konania bude nutné preukázať závislosť matky na drogách. Ak sa Vám toto podarí preukázať, môžete podať neodkladné opatrenie, ktorým by Vám bola dcéra zverená do rozhodnutia súdu vo veci samej a súčasne návrh na úpravu práv a povinností k maloletému dieťaťu.

V prípade potreby ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk