Ex mi chce zobrať dieťa. Čo mi môžte poradiť?

Zodpovedané
7. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho priateľa. Bola som tehotná, keď sme sa rozišli s priateľom. Musela som odísť od neho. Bývalí sme u jeho rodičov. Dôvod bol taký, že jeho matka sa všade starala a znevažovala ma. Nechceli mi dovoliť nič, stále som bola len v izbe.

Tak som sa rozhodla, že pôjdem bývať ku naším.. Môj otec mi dal polovicu domu, mali by sme súkromie. Lenže môj priateľ ma oklamal a sľúbil, že pôjde. Nakoniec sa rozhodol pre svoju matku. Keď som odišla, tak mi volala a urážala ma, vyhrážala sa mi. Celých 9 mesiacov nič nerobil, len mi písal sms raz do mesiaca. Ja som mu písala, že sme skončili. Malej nič nekúpil. Ani neprišiel za mnou osobne, aby sme sa dohodli. Len sms, ktoré chce na súde vytiahnuť proti mne.

Žiadny záujem že by prišiel. V tehotenstve som si dala robiť testy na rodinné vady, lebo v jeho rodine sú chorí. Kým som sa bála a plakala, tak on sa bol zabávať. A dokonca mal aj frajerku. Moja rodina ho videla.

O mňa sa starala mama a otec. On mi za celých 9 mesiacov nič nedal a ani malej nič nekúpil. Len sms vypisuje, aby sa kryl na súde, že mal záujem. Tými sms správami len stresoval, aj jeho matka.. Kvôli ním som ostala na rizikovom. A teraz mi píše, že mi malú vezme.

Nechcem dovoliť ani len striedavú starostlivosť, pretože viem ako som sa tam mala ja. Ako ma psychický týrali a svoje dieťa tam nechcem pustiť. On sa lieči na panické poruchy, berie aj lieky. Aaj jeho matka a aj jeho otec sa liečia na psychiku. Preto nechcem tam svoje dieťa púšťať a dosť som si tam pretrpela. Nechcem ani výživné. Chcem len pokoj. Nezapíšem ho do rodného listu a on to dá určite na súd.

Koľko trvá taký proces?

Čo mi môžte poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

konanie o určenie otcovstva je finančne náročné a je spojené s návrhom na úpravu práv a povinností k maloletému dieťaťu.

Akú dlhú dobu toto súdne konanie trvá záleží od konkrétneho súdu, znalca, atď. Môže to byť otázka roka ale i pár mesiacov.

Ak dá otec tento návrh na súd a jeho otcovstvo sa potvrdí, bude musieť hradiť výživné a bude mať právo sa s dieťaťom stretávať aspoň vo Vašej prítomnosti. To bohužiaľ neovplyvníte. Bude však záležať na tom, ako napr. dokážete a odôvodnite jeho psychické problémy, atď.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk