5 ročná dcérka po črevnej viróze málo močí. Ako máme postupovať?

Zodpovedané
13. aug 2019

Dobrý deň,

moja 20 mesačná dcérka prekonala črevnú virózu. Vo štvrtok a v piatok vracala. Dve noci sme boli v nemocnici, kde jej dali infúzie. Bola dojčená a cikala normálne.

Problém nastal vtedy, keď som virózu dostala ja v noci v sobotu. Mám menej mlieka. Dcérka v nedeľu málo pila. Včera iba 3 x za 24 hodín. Pritom inokedy pije 3 - 4 deci. Papala polievku.

Večer je prišlo ťažko, lebo zjedla dosť chrumiek. Nakoniec ich vyvrátila. Veľa sa potí, pot z nej steká. Čakáme na odobratie moču, aby sme ho zaniesli na rozbor. Naša pediatrička povedala, že ak nebude prijímať tekutiny a nebude močiť viac ako 5 hodín, máme ísť na infúzie.

Ako máme postupovať, keď tekutiny prijíma, ale málo močí?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka pitia a cikania - ono je to v podstate jedno s druhým súvisiace. To ako je dieťa hydratované (čiže ako prijíma tekutiny), vy ako rodič viete odsledovať práve močením, ale aj tým, či je dcérka živá, veselá, alebo už skôr malátnejšia a spavá.

Takže na Vašu otázku ako postupovať keď tekutiny prijíma ale málo močí, Vám vlastne odopovedám, že nakoľko málo močí tak príjem tekutín nie je dostačujúci. Je potrebné ho zvýšiť.

Ako Vás aj Vaša pani doktorka dobre upozornila, ak dieťa neciká 6 hodín je potrebné lekárske vyšetrenia. A možno aj intravenózna rehydratácia infúziami, to už posúdi lekár dieťa vyšetrujúci.

Piť tekutiny 4 dcl denne je na jej vek veľmi málo, mala by vypiť minimálne liter. Je to občas ťažké deti donútiť deti a realita býva iná, ale treba sa, aj za bežných okolností, do dcérky snažiť "dostať" viac tekutín.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas