Aké sú možné komplikácie po odstránení nosnej mandle?

Zodpovedané
6. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom odstránenia mandle.

Aké sú možné komplikácie po odstránení nosnej mandle?

Zvyknú sa infekcie po jej odstránení zachytávať niekde inde v tele?

Sú aj nejaké iné neinvazívne možnosti a prostriedky na zmenšenie nosnej mandle, okrem užívania homeopatík?

Ďakujem

Dobrý deň,

homeopatiká nie sú možnosť na zmenšenie mandle. Možnosťou je predpis kortikoidných nosných sprejov. U niektorých detičiek to pomôže.

Čo sa týka komplikácii - bezprostredne krvácanie (ale preto sa to robí v nemocnici aj s prespávaním), neskôr môže mandla dorásť a opakvoať sa stav. Infekcie sa po odstránení nezvkynú zachytávať inde, ale naopak, dieťa väčšinou je rapídne menej choré.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas