Ako pomôcť ročnému synovi pri horúčke a soplíkoch zo zúbkov?

Zodpovedané
14. jún 2021

Dobrý deň,

syn bude mať o pár dni rok a idú mu vrchné zúbky. Má z toho strašné soplíky, ktoré nestíhame odsávať. Kúpili sme kvapky do nosa Nasivin a na hlieny Hedelix. Z hlienov ho napína.

Už sme mu museli dať aj Paralen sirup, lebo mal trikrát horúčky do 37,5 °C.

Ako môžeme synčekovi pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

horúčka je až od 38°C, resp. 38,5°C. Do tejto teploty hovoríme o zvýšenej teplote, ktorú nie je potrebné znižovať liekmi.

Ale samozrejme od bolesti je možné lieky typu Panadol/Nurofen podať občas pri prerezávaní zúbkov (nie na dennej báze). Neviem ako dávkujete - dávkujte podľa váhy, nie podľa veku.

Nurofen sirup pre deti

Nurofen obsahuje liečivo ibuprofén patriaci do skupiny tzv. nesteroidových protizápalových liečiv.

Panadol pre deti - jahoda

Panadol pre deti jahoda je vhodný pre deti od 3 mesiacov do 12 rokov.

Existujú aj gély do pusy typu Calgel/Dentinox. Dávajte mu uhorky z chladničky, prípadne mrazené mlieko, aby sa mu trošku cucaním uľavilo.

Zubný gél Calgel

Calgel je zubný gél, ktorý sa používa na odstránenie bolestí spôsobených prerezávaním zubov u detí. Upokojuje ďasná dieťatka a zároveň pôsobí mierne antisepticky.

Zubný gél Dentinox

Zubný gél Dentinox je vhodný pre deti, ktorým idú zúbky. Jeho preventívne použitie umožňuje bezbolestné prerezanie prvých zúbkov, celého mliečneho chrupu a následne aj stoličiek. Je určený na lokálnu aplikáciu v oblasti postihnutého ďasna.

Okrem Nasivinu, ktorý môžete dávať iba 3 x denne, by som radšej volila na odsávanie morskú vodu typu Sterimar/Libenar. To môžete používať niekoľkokrát denne a Nasivin dať až potom do takto odsatého nošteka. Maximálne Nasivin však 7 dní.

Sterimar Baby

Sterimar Baby je hypertonický roztok obohatený o meď. V hypertonickom roztoku je koncentrácia soli väčšia ako v bunkách ľudského tela.

Nosové kvapky Libenar

Libenar nosové kvapky pre deti je zdravotnícka pomôcka, ktorá sa používa pre každodennú hygienu nosa u novorodencov a detí.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas