Ako sa dá rozlíšiť reflux a pylorostenóza?

Zodpovedané
19. jan 2023

Dobrý deň,

synček má 7 týždňov a od nového roka raz za čas vracia prúdom. Je to najmä večer. V utorok som s ním bola v poradni. Lekárka sa vyjadrila, že pokiaľ takto vracia raz za čas a priberá, je to v poriadku. Je možné, že sa prejedá, lebo sa sám ani nezvykne odpojiť od prsníka. Snažila som sa, aby jedol menej a častejšie, tak týždeň nevracal. No dnes a včera opäť silno vracal, keď som ho nechala zjesť viac. Od narodenia pribral 2 kg.

Je to ozaj len reflux z prejedania, nemôže to byť pylorostenóza?

Aké sú prejavy pylorostenózy okrem vracania prúdom?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri pylorostenóze je typické, že dieťa vracia prúdom opakovane, nepriberá, je slabé, spavé, zaspáva na prsníku od vyčerpania a ani sa už potom nevie dobre napiť.

Z toho, čo píšete to u synčeka vyzerá naozaj na reflux. A navyše, keď ste na to pani doktorku upozornili, tá ho aj vyšetrila a zhodnotila, že o pylorostenózau sa nejedá, tak by som je dôverovala.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas